Skotské referendum

21. září 2014 v 7:37 | Honza |  Ze světa
Skotsko se 18. září v referendu rozhodovalo, zda má zůstat součástí Velké Británie nebo se stát nezávislou zemí. V referendu hlasovalo 84,6 % voličů. A nezávislost byla odmítnuta poměrem 45 ku 55 procentům hlasů.


Skotské království bylo nezávislé v době od roku 843 (kdy došlo k jeho sjednocení) do roku 1707 (kdy skotský parlament schválil Zákon o unii). A před letošním referendem proběhlo v historii několik pokusů o získání nezávislosti.

To, že výsledek referenda je takový, jaký je, není nejspíše způsobeno tím, že by obyvatelé Skotska nechtěli nezávislost. Jde spíše o výsledek manipulativní masáže a ostudného pomlouvání jakékoliv touhy po změně.

Velká Británie se stala místem mediální války. Média předvedla maximální míru arogance, kterou patologicky trpí. Nejen, že novináři nerozumí touze po změně. Také plní často vůli vlastníků a vlád, které média používají jako prostředek k manipulaci obyvatel.

Británie je dnes příkladem plné provázanosti vládních zájmů a mediální masáže.

U obyvatel Skotska zafungoval strach, který média šířila. A příznivci nezávislosti neměli šanci oslovit více voličů, protože ze všech britských novin (celostátních, regionálních či místních) podporuje nezávislost jen pouze The Sunday Herald.

Skotské referendum je příkladem toho, jak se vytváří historie. V případě vítězství příznivců nezávislosti by se britský stát a tamní politická moc zhroutily. Pro Londýn bylo nutné toto smrtelné nebezpečí odvrátit.

A jaké z toho plyne ponaučení?

Aktivistům za skotskou nezávislost se málem podařilo zlikvidovat Spojené království. Zemi, kde se oficiální státní doktrínou stal po nástupu Margaret Thatcherové k moci v roce 1979 neoliberalismus. Jde o ekonomickou a ideologickou jednostrannost politiky. Takovou, kde chudoba a sociální rozdíly jsou normou. Takovou, která se vyznačuje cynickým pohledem na budoucnost.

Nešlo tu totiž jen o skotskou nezávislost. Šlo tu o něco víc. O zboření prohnilých základů tohoto světa.

A já tak jen doufám, že se Skotská národní strana brzy pokusí o referendum nové.

A na závěr sem dávám video, které ukazuje možnou manipulaci s hlasy. Autenticitu videa není možné ověřit. Avšak co když to tak skutečně probíhalo? 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama