Fendrychoviny

11. září 2014 v 8:08 | Honza |  Myšlenky ovčanstva
Tak jsem se po dlouhé době opět začetl do článku Martina Fendrycha. A opět jsem se utvrdil v tom, že když se dělá propaganda, tak se dělá pořádně. A když je nutno občanům této země sdělit, jak jsou hloupí, když mají jiný názor, tak je k tomu Fendrych ten nejpovolanější.


No ale pěkně popořádku.

Martin Fendrych se nejspíše přestal zajímat (alespoň pro tuto chvíli) o aktuální dění. A začala ho zajímat aktuální nálada obyčejných lidí. A asi dostal kulturní šok.

Dobrým označením pro tento typ novinářů je presstituka. A protože si nejspíše uvědomuje, že nálada lidí v tomto státě začíná být na pováženou, tak všechny ty nespokojence s NATO, EU a protiruskou kampaní neváhá označit pomalu jako nevzdělance, zabedněnce či zpátečníky. Což nemá už moc daleko k třídnímu nepříteli. A tak se z Fendrycha pomalu stává to, co on ve své krátkozrakosti tak rád kritizuje.

Pro přehlednost zde okomentuji jednotlivé (některé) odstavce výše uvedeného článku a mé komentáře budou očíslovány dle pořadí komentovaného.


odstavec 1:
No ano, naše země je rozdělena na několik táborů. Každý má prostě nějaký názor a každý na něj má právo. To však neznamená, že názor protiamerický je automaticky špatný. A také to neznamená, že názor protiamerický je současně proruský. To je totiž už rozdělení podle známého "když nejsi s námi, jsi proti nám". Jenže toto rozdělení je v naší společnosti hodně ovlivněno médii a právě výplody takových, jako je například pan Fendrych.


odstavec 2 a 3:
Zde Fendrych opět podsouvá myšlenku, že protiamerický (protiunijní atd.) názor mají jedině "vyznavači Putina". A z mé vlastní zkušenosti lže, když tvrdí, že to jsou oni, kdo je agresivní v diskusích a automaticky nenávistný. Stačí se podívat na diskuse pod články na Novinkách.cz nebo Aktuálně.cz a hned víme, kdo jaký má názor. Jelikož pokud dojdou argumenty (a to se děje dosti často) prozápadně, proamericky či prounijně orientovanému čtenáři, pak se velmi často právě on uchyluje k urážkám, vulgaritám a napadání těch, kteří jeho názory nesdílí.


odstavec 4, 5 a 6:
Zde si Fendrych oslím můstkem o svobodě či nesvobodě vypomohl k tomu, aby mohl označit Rusko za nesvobodné a nedemokratické. Což dokladuje jedním příkladem. A co příklady o tvrdém potírání jiných názorů v údajné baště demokracie Spojených státech pane Fendrychu? Hnutí Occupy Wall Street bylo násilně zlikvidováno, protivládní demonstrace jsou označovány jako terorismus nízké intenzity, whistebloweři (tedy lidé, kteří upozorňují na neetické nebo nezákonné praktiky vlády Spojených států) jsou umlčováni, vězněni nebo likvidováni. To dokazuje jednostrannost vnímání světa. Jednostrannost, která je lidem jako je Martin Fendrych vlastní.


odstavec 7:
Tisíckrát řečená lež se stává pravdou. Bohužel pro vás pane Fendrychu, lidé nejsou hloupí a mnoho věcí si pamatují. Třeba to, že Krym nebyl zabrán násilně, jak tvrdíte. Třeba to, že občané Krymu se vyjádřili k připojení k Ruské federaci v referendu. A referendum je zákonný prostředek k vyslovení vůle lidu, který má převahu nad vším ostatním. Rusko si nevzalo cizí území. Krym si zachoval, ač se po rozpadu Sovětského svazu stal součástí Ukrajiny, část své suverenity a jeho obyvatelé měli právo se vyjádřit k posílení autonomie.


odstavec 8 až 12:
Zde se pan Fendrych snaží o vysvětlení toho, proč si někdo (tedy již tzv. putinista) myslí, že za situací na Ukrajině je USA a EU. A opět zde používá nesouvislé informace o nesvobodě, médiích a oblbování. Nikterak ho zřejmě netrápí, že Majdan byl od samého počátku otevřeně podporován politiky ze Spojených států a EU. Nijak ho ani netrápí, že do celé věci USA investovalo několik miliard dolarů. Ani se nezmíní o tom, že současná "vláda" Ukrajiny byla vytvořena na objednávku západu. Neříká to proto, že to jsou fakta, která se jaksi nehodí do jeho konstrukce. Prostě je, pokud nabourávají jeho pohled, vytěsní. A média? Ta jsou otevřeně propagandistická a plní zadání vlastníků. Ale on je označuje za uznávaná. A kým jsou pane Fendrychu uznávána?


odstavec 13:
Historická zkušenost je důležitá. Nicméně ji Fendrych omezil jen na to, že jsme nějak rádi za osvobození od nacismu. Ale hned nám sem vojáci ze Sovětského svazu (nějak zapomíná i na ty ostatní "spřátelené" státy) vlítli. A to je podle něj důvodem, proč asi musíme Rusko a vše ruské nenávidět. To, že události z roku 1968 byly vyvolány rozhodnutím tehdejších našich a sovětských politických představitelů se dnes nezmiňuje. Dnes je v kurzu hanit vše ruské a příležitost se vždy najde. A tak i za invazi v roce 1968 mohou dle pana Fendrycha všichni Rusové.


odstavec 14 až 16:
Zde se Fendrych zamýšlí nad tím, kde je zdroj českého "putinismu". Ponejvíce jsou to, dle něj, ti, kteří v současném světě nedokázali uspět či jsou neschopní. Kdo je však dnes ten schopný? Ponejvíce ten, který dokázal využít příležitostí a jít i přes mrtvoly. Jen aby si urval co nejvíce. No a kdo je ten neschopný? Obyčejný člověk, který od rána do večera dře. Aby měl vůbec z čeho žít. Ten, kdo se nechce snížit ke křivárně. Takové rozdělení je však nekorektní. Protože právě ti schopní (nebo přesněji všeho schopní) naše média vlastní a určují, co se bude psát a čemu mají lidé věřit.


odstavec 17 až 19:
A opět tu máme ono dávno překonané pravicovo - levicové rozdělování voličů. Kdy pravičák má být automaticky prozápadní a levičák pak provýchodní. Více stupidně to již Fendrych napsat nemohl. Současně si myslí, že někteří lidé (tedy ti tíhnoucí k Rusku) neunesli břemeno svobody. Jenže svoboda není břemeno. Svoboda je právo každého jedince. Avšak jakou máme nyní svobodu, když je svět řízen těmi mocnými? Těmi, kdo ovládají naše životy. Těmi, kdo vlastní média. Těmi, kdo určují, co takový Fendrych bude psát.


Závěrem:
Článek, který jsem zde trošku rozebral je příkladem současné jednostrannosti a nevyváženosti. Ukazuje, jak naše presstitutky cíleně manipulují s veřejností a vyvážené informace zaměňují za osobní neobjektivní a zhovadilé názory.

Současná západní "orwelliáda" obrovským způsobem diskredituje myšlenku demokracie a útočí na svobodu jednotlivce. Právě proto mnozí lidé všeobecně západ (tedy USA, NATO, EU apod.) kritizují a v některých věcech souhlasí s Putinem. Ruská federace dala mnohokrát najevo, že se nehodlá sklonit před diktátem západních zemí, které mají plná ústa demokracie, ale sami ji pošlapávají.

A novináři jako jen pan Fendrych jen plní úlohu užitečných blbců, kteří ničí a překrucují pravdu, lžou a haní všechny ty, kteří si s nimi dovolí nesouhlasit.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Hlemyzd Hlemyzd | 11. září 2014 v 9:56 | Reagovat

Pane Honzo, nezlobte se, ale tento článek vznikl z vašeho základního nepochopení rozložení a struktury noviny. Stačilo mi 10 vtěřin a zmíněný článek jsem našel na aktuálně cz. v rubrice NÁZORY.
Budete se možná divit, ale i klasické tištěné noviny mají vždy tuto sekci, kde je prostor pro vyjádření názorů pisatelů do noviny, stejně tak tam se svými názory přispívají sami redaktoři.

Objevit se toto v reportáži klasického typu, která má být nestranná (a děje se to!), je to problém.
Toto ovšem takový případ není, Fendrych píše tyhle věci v rubrice NÁZORY. Nemůže být řeč o žádné propagandě.

2 garf garf | 11. září 2014 v 18:47 | Reagovat

[1]:Nesouhlasím s Vámi, server Aktuálně má tři redaktory, kteří zásadně píší do rubriky Názory a Fendrych je jedním z nich. Takové názory patří do kategorie Publicistika, jsou vždy uvedeny v záhlaví serveru a jsou to právě ony, které mají za cíl ovlivňovat čtenáře tím "správným" směrem. Pokud by tomu tak nebylo tak by jeho články musel každý hledat v kategorii Blogy a v tom případě byste měl pravdu. Faktem ovšem je, že tak zaujatého člověka s tak "protilevicovými" názory aby pohledal, spousta čtenářů si také svoje připomínky k němu nenechává pro sebe. Je pouze otázkou, jestli to, co pan Fendrych píše je na zakázku - čili to psát musí a nebo jestli je to jeho přesvědčení. Pouze jednou napsal kritiku na ODS, ale to už v době, kdy bylo jasné, že tato strana to bude mít spočítané. Jasné ale je, že pan Fendrych (a jemu podobní) nemá žádné finanční potíže, je zdravý a asi se osobně on ani jeho rodina ještě nepotkali s žádným tíživým projevem současného systému tak jako mnoho obyčejných lidí. A ještě k tomu jeho postoji: až si americký národ vytrpí tolik co ten ruský pak se můžeme bavit o tom, na čí stranu se přiklonit. Zatím každý tento článek dělá velmi dobrou službu právě Putinovi, vedle kterého je ten druhý prezident pouze šaškem.

3 Čtenář Čtenář | 11. září 2014 v 18:47 | Reagovat

[1]: NÁZORY - to je zvláštní, že v téhle rubrice jsou názory, které se hodí vládě. Proč tam není třeba názor zcela opačný? Celé je to klička. Většina lidí si to přečte a zežeru tu propagandu. Jen je už tak silná, že nejde psát do reportáže, ale do názorů.. Takové názory jako pana Fendrycha by se otiskovat ve slušných novinách neměly. Představte si, že by někdo otiskoval názory Adolfa Hitlera, kde by nadával na mezinárodní židovstvo... Proč je toto zakázané? Řekl byste, že je to jen rubrika názory, tak se může kázat vyhlazení židů?

4 Hlemyzd Hlemyzd | 11. září 2014 v 19:22 | Reagovat

garf: publicistika = názory a komentáře. Nevím co víc Vám na to říct.

Čtenář: Takové názory jako pana Fendrycha by se otiskovat ve slušných novinách neměly.

Naštěstí tu máme zákony, které zaručují svobodu slova, takže názory jako ty Vaše jsou jen výkřiky na internetu.

Kdyby panovala opravová cenzura, tak byste zjistil, že Váš názor se neslučuje s politikou státu a nebylo by Vám umožněno se vůbec vyjádřit.

Vybízení k vyhlazení jakékoli skupiny obyvatel nebo náboženství je samozřejmě trestný čin. Pomlouvat Putina nebo současnou vládu díky bohu ne, zaručeno ústavou - garantovaná svoboda slova. (Pro Vás raději: svoboda slova končí tam, kde začneete porušoval zákon: vybízení k vraždě, trestné činnosti atd.)
Ujasněte si něktrá fakta.

5 Čtenář Čtenář | 11. září 2014 v 19:55 | Reagovat

[Smazaný komentář] Nesouhlasím. Plivat na všechny Rusy je také trestné. Jmenuje se to hanobení rasy, národa a přesvědčení..

6 Čtenář Čtenář | 11. září 2014 v 20:01 | Reagovat

Hlemyzd:Šnečku, hanobit Rusy je taky trestné... Ale já se tady už s tebou bavit nebudu. Lidi jako ty prostě nemám rád. Držíte tuhle dobu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama