"Celebrity" vs. politika

2. září 2014 v 9:19 | Honza |  Postřehy
Tak nás zase čekají volby. Volby do Senátu a obecních zastupitelstev. Uskuteční se v říjnu. A už nyní se politici mohou doslova přetrhnout, aby se na jejich stranu postavila nějaká ta "celebrita". Protože tyto uměle vytvořené postavy dokáží lid oblbnout daleko více, než tuny předvolebních slibů.


Je to jakýsi zvyk. Nejen u nás, ale i v zahraničí. Jen je dobré se zamyslet nad tím, proč jsou známí lidé takto využíváni.

Je jasné, že se cílí na jejich příznivce či obdivovatele, kteří poté nekriticky přijímají vše, co jim dotyčná "celebrita" sdělí. A to i když je to úplná pitomost. A "celebrity" to nejspíše také vítají. Protože je to další příležitost k jejich zviditelnění.

Jenže jen málo lidí si uvědomuje, že se jedná o promyšlený kalkul a osobní názor kdejakého umělce či sportovce není až tak úplně osobní a je dopředu připraven. A ještě méně lidí ví, že tyto "celebrity" často podporují každou chvíli někoho jiného.

Třeba takový Richard Krajčo, který v současnosti podporuje hnutí ANO Andreje Babiše. Dříve to bylo ČSSD (2005), pak ODS (2008 a 2010) a před rokem TOP09. To je prostě příklad "charakteru" a "rovné páteře". A když zde zmiňuji Andreje Babiše, pak bych rád i připomenul Jágrovo (pardon Vodňanské) kuře. Náš slavný hokejista známý svou podporou ODS nejspíše změnil názor a vůbec mu nevadila tenkrát řešená možná spolupráce Babiše s StB.

Přetvářka "celebrit" je ostatně známa i z dob minulých. Nikomu z nich nesmrdělo hrát v komunistických filmech. A dnes jsou z některých pravičáci až do morku kostí. A když přijdou Číňané, tak si půjdou zešikmit oči a do rána jim zežloutne kůže.

Můžeme sice říkat, že podstatná část národa nevolí dle toho, co kde nějaká "celebrita" vyblekotá. Bohužel často je opak pravdou. Lidé totiž nevolí podle toho, co je pro ně dobré. Volí v mnoha případech podle toho, co jim kdo kde nakecá a dá zadarmo (třeba koblihu). Protože národ pomalu přestává používat vlastní rozum. A pak to podle toho tady taky vypadá.

No a já se jen hrozím toho, že opět přijdou Mádl a Issová. S obdobou Přemluv bábu.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama