Výzva poslancům PČR a Ministerstvu zahraničí ČR

9. srpna 2014 v 11:26 | Honza |  Výzvy a akce
Na webových stránkách hnutí ISM je zveřejněna Výzva poslancům Parlamentu ČR a Ministerstvu zahraničí ČR ve věci nedávné návštěvy čtyř poslanců v Izraeli. Podepsat tuto výzvu můžete i vy zde.

Úplný text výzvy níže zveřejňuji.Poslanci Parlamentu ČR
Členové zahraničního výboru Poslanecké sněmovny
Předsedové poslaneckých klubů
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
První náměstek ministra zahraničí Petr Drulák

Praha, 29. července 2014


Věc: Výzva poslancům Parlamentu ČR a Ministerstvu zahraničí ČR ve věci nedávné návštěvy čtyř poslanců v Izraeli

Vážení poslanci Parlamentu ČR, členové zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, předsedové poslaneckých klubů, vážený ministře zahraničí a vážený první náměstku ministra zahraničí,

obracíme se na Vás jménem občanských iniciativ Ne naším jménem! - Za spravedlivý mír na Blízkém východě, ISM Česká republika a Přátelé Palestiny, jakož i jménem občanské veřejnosti znepokojené nedávnou návštěvou čtyř předních českých politiků, mj. dvou vrcholných ústavních činitelů České republiky, v Izraeli, jmenovitě místopředsedů Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Petra Gazdíka (TOP 09 a STAN) a Jana Bartoška (KDU-ČSL) a poslanců Daniela Korteho (TOP 09 a STAN) a Robina Böhnische (ČSSD).

Tímto si Vás dovolujeme vyzvat, abyste návštěvu čtyř poslanců českého parlamentu v Izraeli důrazně odsoudili.

Jsme přesvědčeni, že tato cílená návštěva, při které čeští poslanci vyjádřili izraelským útokům na Gazu podporu coby aktu "nutné sebeobrany", je faktickým schválením pokračujícího zabíjení stovek palestinských civilistů izraelským leteckým a dělostřeleckým bombardováním a v důsledku i podporou možných válečných zločinů, jak na ně upozorňuje OSN. V tomto kontextu nelze interpretovat tuto návštěvu jako "soukromou", ale spíše jako oficiálně "neoficiální" podporu Izraele v jeho drastických krocích v pásmu Gazy.

Jsme zklamáni oficiální reakcí českého ministerstva zahraničí, které slovy ministra Lubomíra Zaorálka prohlásilo, že na cestě není nic nestandardního, protože se tam poslanci "jeli seznámit se situací". Pokud by se však skutečně chtěli seznámit se situací, proč nenavštívili pásmo Gazy? Proč nenavštívili ostřelované uprchlické tábory, nemocnice, školy? Proč nenavštívili příbuzné obětí masakrů? Proč se nevyjádřili ani jednou větou proti zabíjení palestinských civilistů, celých rodin, včetně mnoha dětí?

Nejen ministru Zaorálkovi tak chceme připomenout, že tato "standardní" podpora izraelským útokům je vyjadřována navzdory upozorněním Vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové, že Izrael se nejspíše dopouští válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. V kontextu pokračující vojenské invaze do Gazy, jež si vyžádala na straně palestinských obyvatel již více než tisíc obětí (z toho 80 procent civilistů, převážně dětí a žen), sedm tisíc zraněných a dvě stě tisíc lidí bez domova, se ohrazujeme proti zavádějícímu výkladu nutícímu nás věřit, že Izrael se pouze brání. Upozorňujeme, že je to po desetiletí praktikovaná a mezinárodním společenstvím soustavně odsuzovaná izraelská vojenská okupace palestinských území, před kterou se v nerovném zápase brání palestinská populace. Jak poukazují mnozí blízkovýchodní analytici, karanténní systém blokády zavedený Izraelem nad územím pásma Gazy z ní činí trenažér nových zbraní či laboratoř s lidským utrpením.

Chce-li si Izrael získat respekt, po kterém tolik volá, měl by dodržovat smlouvy, ke kterým se sám zavázal. V souvislosti s posledním izraelským tažením podotýkáme zejména na Izraelem soustavně porušovanou rezoluci č. 242 RB OSN z r. 1967 nařizující Izraeli stažení z okupovaného území. Podpora Izraele v jeho bojových akcích je tak vším jiným jen ne podporou mezinárodního práva a práv lidí na sebeurčení a vlastní život.

Jsme znepokojeni tím, že iniciativy jako byla nedávná cesta čtyř českých představitelů do Izraele dlouhodobě poškozují renomé České republiky a jsou tak faktickým pokračováním nekritické podpory Izraeli ze strany ČR, a to přinejmenším v posledních deseti letech - během mandátu dvou pravicových a jedné úřednické vlády - vlád Mirka Topolánka, Jana Fischera a Petra Nečase. Pokračuje tak v nich jednostranná podpora Izraeli, která Českou republiku činí o to více spoluzodpovědnou za porušování mezinárodního práva ze strany Izraele.

Vzhledem k výše uvedenému vyzýváme:

  • Poslance Parlamentu ČR, členy zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, předsedy poslaneckých klubů všech tří uvedených stran (zejména dvou stran vládní koalice - ČSSD a KDU-ČSL) a představitele Ministerstva zahraničí ČR - jmenovitě ministra zahraničí Zaorálka a prvního náměstka Druláka, aby jasně odsoudili cestu čtyř poslanců do Izraele, jakož i jasně odsoudili zabíjení civilistů v okupovaném pásmu Gazy ze strany Izraele,
  • členy zahraničního výboru a další zainteresované poslance, aby jakmile to bude možné, podnikli cestu do pásma Gazy (případně i do Izraele), udělali si názor přímo na místě a aby podali o zjištěních veřejnou zprávu, například ve formě veřejného slyšení.
Jsme přesvědčeni, že situaci nelze řešit vojenskou agresí, ale donucením Izraele, aby dodržoval své mezinárodní závazky a ukončil tak dlouholetou nelegální okupaci palestinských území, která je vlastní příčinou napětí na Blízkém východě.

Okupace, která vede k masovému zabíjení civilistů, jehož jsme dnes svědky, tak nemůže být podmínkou ke zklidnění situace, kterou sama vyvolává; neboť okupace není mír.

Všechny výše uvedené politické reprezentanty tímto žádáme, aby nás laskavě v co nejkratší době informovali o krocích, které v tomto ohledu podnikli. Dovolujeme si upozornit, že reakce budou zveřejněny a jako takové budou sloužit i k doporučení kandidátů v příštích volbách.

S pozdravem

Zdeněk Jehlička, Iniciativa Ne naším jménem! - Za spravedlivý mír na Blízkém východě
Petra Šťastná, Mezinárodní hnutí solidarity (ISM ČR)
Jana Ridvanová, Sdružení Přátelé Palestiny
Vít Klepárník, politolog
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 palailogos palailogos | 9. srpna 2014 v 14:19 | Reagovat

Ty toho nenecháš, viď? Tak Ti, i tvejm kamarádíčkům musim holt zvopakovat : Skřeti, co vozej rakety v sanitách, zmetci, co stavěj odpalovací rampy ve školách, havěť, pro který nemá život dítěte a ženský žádnou cenu - to sou Palestinci. A k tomu eště to pošahaný náboženství, vymyšlený pedofilním zmetkem. Já bych teda rozhodně nechtěl, aby moje případný dítě vidělo nejvyšší dobro v tom, jak se co nejlíp vodpálit. A ten, kdo dovopravdy může za civilní voběti, sou teroristi z Hamasu. Přesně todle se jim šiklo. A příměří využívaj k čemu asi? Jen k tomu, aby v klidu postavili další rakety. Tak Ti nevim, je to vod Tebe záměr, nebo seš fakt jenom užitečnej idiot?

2 ROSI ROSI | E-mail | 9. srpna 2014 v 16:41 | Reagovat

vulgarita ti nechybí, to se musí nechat, ale tady jde o naše ústavní činitele, kteří vesele pokračují v budování vlastního kapitálu na úkor nás občanů ČR. NAŠE ZAHRANIČNÍ POLITIKA SKONČILA V ROCE 1938 . Poté zůstala ČR bez vlastního názoru - jen lezeme furt někomu do zadnice .[1]:

3 palailogos palailogos | 9. srpna 2014 v 18:24 | Reagovat

Vulgarita? Moh bys mi napsat jediný sprostý slovo, který sem napsal? Jo, možná sem expresivní. Ale já fakt nechci, aby nějakej vymaštěnej palestinec nebo jinej musulmanskej zmetek určoval, jak se mám chovat, v co mám věřit, a aby mi to dělal s kinžálem u kejháku. A to se přesně stane, až užitečný pitomci udělaj, co jim ty ubohý pronásledovaný muslimácký pedofilové řeknou.

4 Hlemyzd Hlemyzd | 10. srpna 2014 v 8:37 | Reagovat

Já bych k tomuto tématu přidal poznámku - v tomu humbuku kolem nějak zaniklo, že sousední arabské země kupodivu ale vůbec neprostestují proti Izraelské operaci, všimli jste si? Jordánsko, Egypt, Saudi nikdo nic.... :)
Jedinej kdo strašlivě demonstruje jsou evropani ;)

5 Honza Honza | Web | 10. srpna 2014 v 11:07 | Reagovat

[1]: Když už jsi nakousl náboženství, pak co takové křesťanství? V jeho jménu se také děly a stále dějí svinstva.

Jenže já tu o náboženství nepíši. Píši zde o praxi Izraele, který se nezastaví před ničím.

A to, že se Hamas má schovávat za ženy a děti je především informace z Izraele. Pokud vím tak aktuálně žádný reportér, který se v oblasti pohybuje nepřinesl informaci o tzv. živých štítech Hamasu. Co se ale objevilo jsou informace o tom, že IDF používá palestinské děti jako živý štít a zatýká je a mučí je!!!

To, že za civilní oběti může Hamas je jeden z mýtů Izraele, který takto své útoky omlouvá. Ve skutečnosti je to jinak.

Ale to někomu, kdo je ovládnut propagandou asi moc nevysvětlím.

A jen tak naokraj, já taky nejsem odvázaný z islámského fundamentalismu, ale nemohu přijmout to, že IDF likviduje všechny i ty, kdož jsou prokazatelně identifikovatelní jako civilisté.

Jenže tady bohužel mnoho lidí říká mrtvý Arab, dobrý Arab. To naprostá zhovadilost. A ukazuje to, jak jsou lidé hloupí a zmanipulovatelní.

Nebo si snad myslíte, že všichni muslimové jsou automaticky teroristé? Pokud ano, pak jste pitomec.

6 Hlemyzd Hlemyzd | 10. srpna 2014 v 11:15 | Reagovat

Pane Honzo, byl jste někdy v Izraeli? Popřípadě, mluvil jste někdy v životě se skutečným Palestincem nebo třeba Syřanem? Nebo jsou to jen názory od klávesnice?

7 Honza Honza | Web | 10. srpna 2014 v 11:22 | Reagovat

[6]: V Izraeli jsem nebyl. Ale s Palestincem jsem mluvil. A stále s ním občas komunikuji emailem.

8 palailogos palailogos | 10. srpna 2014 v 11:32 | Reagovat

[5]:To, co tady prezentuješ je typická politickokorektní slátanina. Dokonce už i v tý propalestinský evropě si můžeš prohlídnout video, jak palestinci střílejí rakety ze škol. A že převážejí další v sanitách, je taky dokázaná věc. Koneckonců ani jedno, ANI JEDNO příměří neporušili izraelci. A už sem ti jednou napsal, jak je to s chováním těchhle lidí vůči jiným kultům. Já, na rozdíl vod tebe, sem čet i korán. A musim ti říct - je to fašistický náboženství. Nevěřícím nedává na výběr. A bláboly vo nenásilným islámu si schovej. Přečti si ho taky. A určitě taky víš, co je takíja. Ty seš voběť takíji. A nakonec ti přidám jeden citát z Iráku, vod Jezida - říká - třicet let jsme byli sousedé, dnes nás sunnité vraždí. Tolik vo důvěře k muslimům

9 palailogos palailogos | 10. srpna 2014 v 11:37 | Reagovat

A když sme u tý historie : roku 1948 vznikl stát Izrael. Okamžitě se proti němu spojili všichni arabové v okolí. Cože to chtěli, Honánku? Vyvraždit všechny židy. Ne vyhnat, ale vyvraždit. Mimochodem, arabové byli spojenci Hitlera. A nakonec - Palestinci jako národ neexistujou. Až do padesátých let se považovali za Jordánce ....Než začneš něco tvrdit, vověř si to. To že píšu, jak píšu, neznamená, že sem idiot a ty intouš

10 Honza Honza | Web | 10. srpna 2014 v 13:03 | Reagovat

[9]: Honánku?

To, že nesouhlasíte s mým názorem ještě neznamená, že zde budete agresivně útočit a prasit moje jméno!

A netykáme si!

11 Ondra Ondra | 11. srpna 2014 v 16:50 | Reagovat

Možná by neuškodilo psát si i s nějakým Izraelcem, ať nemáte jednostranný pohled.

12 palailogos palailogos | 15. srpna 2014 v 22:48 | Reagovat

[10]:Chybí argumentace. Nejspíš proto, že mám pravdu. A dodám - neútočím agresivně, to skutečnosti sou agresivní. Nevyvrátils ani jedno. A dodám - Honánek je zdrobnělina, ne urážka. A dodám - slovo pitomec jste první použil VY

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama