Situace na Ukrajině - pokračování 2

12. srpna 2014 v 8:39 | Honza |  Ze světa
Opět vám přináším několik postřehů, které se týkají posledních událostí a situace na Ukrajině.Politický turista

Ukrajinci znají svého současného prezidenta Porošenka lépe než my. A vědí, že mu jde jen o jeho vlastní zájmy a o moc. Z ukrajinských médií se tak můžeme dozvědět, že se za nějaký čas Porošenko může rozhodnout dále se západem nespolupracovat a nějak se domluví s Putinem.

V roce 1998 byl poslancem parlamentu za sociální demokraty. O dva roky později založil Stranu ukrajinské solidarity. Tu následně opustil a stanul u zrodu Strany regionů, kterou reprezentoval i předchozí prezident Viktor Janukovyč. V roce 2002 přešel do strany Naše Ukrajina "oranžového" prezidenta Viktora Juščenka. Následně zastával post ministra zahraničí ve vládě Julije Tymošenko a poté post ministra obchodu a ekonomického rozvoje ve vládě Viktora Janukovyče.

Je zřejmé, že jeho flexibilita nezná mezí. Navíc je známo, že 60 procent jeho majetku je vázáno na Rusko. A tak lze oprávněně předpokládat, že se nakonec s Ruskem dohodne. A v současnosti si notuje se západem jen proto, že je to pro něj výhodné.


Životní úroveň

Ukrajina se čím dál více propadá do bídy. Nová vláda plní poslušně nařízení EU a MMF, které se dožadují vzestupu různých poplatků a sazeb a podmiňují tímto jejich další případnou finanční pomoc.

Platby za běžné výdaje (odpad, elektřina, voda, teplo...) stoupají o desítky procent. Nejvýraznější je pak nárůst v samotném Kyjevě.

V důsledku nestabilní situace došlo též k propadu směnného kurzu národní měny. To současně se zemědělskou krizí zvýšilo ceny potravin až na dvojnásobek. Došlo též k zmrazení výše mezd, penzí a sociálních dávek.

Ukrajinská ekonomika nefunguje a mnohé průmyslové podniky dávají svým zaměstnancům neplacené volno.

Vláda v současnosti dává nemalé prostředky pouze na válku proti vlastním občanům. Ekonomická katastrofa země je tak zcela nevyhnutelná.


Východ Ukrajiny čelí mohutným čistkám

Současný prezident a ani vláda Ukrajiny nemají zájem o ukončení bojů. Hned po ukončení krátkého příměří došlo k frontálním útokům na obklíčená města. Při bojích byl ovládnut Slavjansk a domobrana utrpěla těžké ztráty. A byla nucena se přeskupit u Doněcku.

Obsazený Slavjansk se stal místem teroru a etnických čistek. Všichni muži, kteří jsou podezřelí, že pomáhali domobraně, jsou často popravování přímo na ulicích a ostatní jsou filtrováni a transportováni do zadržovacích táborů (o nich jsem informoval minule).

Též se objevují informace, že celá oblast je pod tak mohutným náporem z Kyjeva díky smlouvě se společností Royal Dutch Shell. Ta má zálusk na velká ložiska břidlicového plynu, k nimž se nyní takto dělá cesta. Informace podporující tuto alternativu se objevila i z nečekaného zdroje. Dle generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Ramussena je domobrana podporována aktivisty z Ruska, kteří vystupují proti frackingu.


Brigáda AZOV

Brigáda AZOV, která spadá pod ukrajinskou národní gardu a operuje pod záštitou ministerstva vnitra je v poslední době často zmiňována v souvislosti s terorem a čistkami na východě Ukrajiny. Ve svých znacích má nacistické symboly (runu Wolfsangel a okultní znak Schwarze Sonne).


Do brigády AZOV jsou dle informací místních obyvatel zařazeni i cizinci. Dokonce se internetem šíří i nabídky na účast v bojích. Pro mnohé lidi s vojenskou zkušeností jde o lákavou příležitost, jak si bez rizika odpovědnosti zabít pár lidí. Z konfliktu na Ukrajině se tak začíná stávat krvavé safari.


Sankce proti Rusku

Od začátku konfliktu si mocipáni v EU a USA myslí, že jen oni mohou ovlivňovat světové dění a že jen oni mohou mít své zájmy za hranicemi svých zemí. A tak jedny sankce stíhají druhé.

S úspěchem můžeme předpokládat, že je zde i snaha opět vyvolat tzv. studenou válku a zatáhnout Rusko do konfliktu. Tuto domněnku potvrzují i snahy médií vnutit nám myšlenku, že za vším tím svinčíkem na Ukrajině je vlastně Rusko. Například na Aktuálně.cz se můžeme dočíst, že dříve Ukrajinská krize je nyní již krizí Rusko-ukrajinskou.

Nejsem včerejší a je mi jasné, že Rusko má na území východní Ukrajiny své lidi. Současně však je mi jasné, že tamtéž budou i lidé plnící úkoly zadané z Washingtonu a Bruselu. O těch se však vůbec nespekuluje. Protože vlastně ani neexistují, protože to není politicky korektní.

Vraťme se však k sankcím. Ty jsou díky provázaným ekonomikám mnoha zemí dvousečnou zbraní a s plnou silou se vrací k nám. Novinky.cz přinesly článek, dle něhož letos sankce proti Rusku připraví EU o 40 miliard eur. A v roce 2015 o 50 miliard eur. A Rusko letos přijde o 23 miliard eur a v roce 2015 o 73 miliard eur.

Je však také známo, že Rusko a Čína plánují vytvořit tzv. protidolarovou alianci, upouští od plateb dolarem a uvažuje, že si nechá platit zlatem. Společné hospodářské uskupení BRICS ohlásilo vytvoření nové banky sídlící v Šanghaji, která má být alternativou MMF. Dle Putina je tento systém spuštěn proto, aby pomohl zabránit šikanování zemí, které nesouhlasí se zahraničně politickými rozhodnutími Spojených států a jejich spojenců. Každá ze zemí BRICS patří mezi 25 největších ekonomik světa a společně tak mají dostatek síly na vybudování nového alternativního systému. A z toho mají země EU a Spojené státy velký strach.

Sankce proti Rusku tak nejspíše ještě více podnítí země BRICS k budování nového systému a současně ještě více poškodí ekonomiky EU a USA, které nebudou mít dostatek síly se bránit.


Snaha zatáhnout Rusko do války

Z výše uvedeným souvisí snaha především Spojených států zatáhnout Rusko do většího konfliktu. Vše je prováděno pomocí účelových lží a vyvoláváním sporů.

V poslední době jsme svědky nevídaného očerňování Ruska a všeho co je ruské. Média si každý den neodpustí nějaký ten článek, kde je Rusko dehonestováno. A bohužel, díky naší historii (selektivně vnímané a modelované), se mnoho lidí nechává oblbnout a plní tak roli poslušných ovcí, které souhlasí se vším, co je jim předžvýkáno.

Příkladem ideologické masáže může být tento článek. Netýká se konfliktu. Týká se zákona, který podepsal Vladimir Putin. Již samotný název článku dokazuje plánovanou manipulaci - Rusko zavádí věčný zimní čas. Se slovem věčný si mnozí hlupáci ztotožní sousloví "se Sovětským svazem na věčné časy" (ve článku samotném je také slovo "navěky") a zimní čas lze vnímat i posun někam do minulosti. Ve skutečnosti však jde o změnu, která je stále více diskutována i u nás. Zimní čas (tedy ten správný astronomický) je pro nás přirozený. To takzvaný letní čas je umělý a byl v minulosti vytvořen s cílem energetické úspory. Dnes se však ví, že úspora je veškerá žádná a posuny času mohou vyvolávat i zdravotní obtíže. Jenže Rusko se všeobecnému diktátu postavilo a tak je potřeba jej očernit.

Toto pomalé ovlivňování veřejného mínění a neustálé diplomatické přestřelky jsou jasným příkladem postupného zvyšování nenávisti a nepřátelských postojů.

Spojené státy si však zahrávají s ohněm. V případě vyvolání válečného konfliktu s Ruskem se boje mohou lehce přenést i na území USA. A ač se nám dnes říká, že armáda Spojených států je hypermoderní, ta ruská na tom není hůře. Jen se o ní nemluví.


MH 17

O sestřelení dopravního letu MH 17 jsem psal již v tomto článku. Zde doplním několik dalších postřehů.

Ač americké zpravodajství nadále tvrdošíjně trvá na svém prohlášení, že za sestřelení je zodpovědná domobrana, stále nebyl předložen takový důkaz, který by to podpořil. Spojené státy tvrdí, že jej mají k dispozici, ale nehodlají se s ním veřejně vystoupit. A tak to začíná připomínat ty důkazy o zbraních hromadného ničení v Iráku. Důkazy zveřejněny nikdy nebyly a ZHN se nikdy nenašly.

Tak, jak byly po pádu WTC velmi lehce zlegalizovány útoky NATO proti islámským zemím, tak dnes sestřelení letu MH 17 nejspíše zlegalizuje útok na Rusko.

Západní politici trvají na svém prohlášení, že za sestřelení může domobrana z jednoho prostého důvodu. Tento důvod osvětlil britský premiér David Cameron. Ten vzkázal do Moskvy, že pokud je viníkem domobrana, pak za tuto tragédii ponese vinu i Rusko. Je tak zřejmé, že Ukrajina vlastně nikoho nezajímá a situace v této zemi slouží jen a pouze k vyprovokování Ruska.

Celou tragédii můžeme chápat i jako záměrnou a plánovanou provokaci. Protože se velmi hodí do strategie USA a EU. Kyjev tak může snadněji získat finanční i vojenskou podporu a pro západ je nyní ještě snadnější ovlivňování svých občanů, které se děje prostřednictvím médií.

Viník tragédie nejspíše nebude nikdy odhalen. Avšak celá situace je a dále ještě bude využita v informační válce. Nejde tu o pravdu, ale o to, jak nejlépe využít události ve svůj prospěch. Jak je ohýbat, jak jimi vyvolat pochybnosti a jak jimi mást lidi, kteří o zákulisí těchto her nemají povědomí.

Agentura Reuters přinesla nedávno informaci o tom, že domobrana má k dispozici protiletadlový komplet BUK. Zdrojem této informace měl být Aleksandr Chodakovskij, což je jeden z velitelů brigády Vostok. Současně prý přiznal, že možná letadlo domobrana sestřelila. Tyto informace však následně Chodakovskij v rozhovoru pro RIA novosti popřel a předložil i nahrávku, která dokazuje, že Reuters jeho slova překroutila. Současně se na osobu tohoto velitele podíval podrobněji publicista Tomáš Haas, který zjistil, že se jedná o velitele, který čas od času udělá přesně to, co chce Kyjev a dříve měl působit jako pracovní ukrajinské rozvědky SBU.

Objevila se i drobná "náhoda", která může potvrzovat, že celá situace byla dopředu naplánována. Krátce před sestřelením sdělila Rada národní bezpečnosti Ukrajiny:
"Existuje informace, že na území Ukrajiny se dostala technika, která může sestřelovat letadla ve velké výšce."
Média následně přinesla informaci (v 17:26), že povstalci mají techniku, která je schopna sestřelit letadla ve velké výšce. A ta samá média pak informovala (v 17:45), že bylo nad Doněckou oblastí sestřeleno civilní letadlo.

Další podivností jsou prosté fyzikální zákony. Sestřelený letoun v tak velké výšce ještě pokračuje v letu (pádu) přibližně původním směrem (pokud není zcela zničen explozí). V případě sestřelení raketou z oblasti, která je domobranou kontrolována, by dopadl na území Ruska. Naopak při sestřelu z území kontrolovaného Kyjevem by mohl dopadnout tam, kam dopadl.

Rusko zveřejnilo rozsáhlou analýzu letu MH 17, kterou podložilo důkazy (satelitní snímky, radarová data a další), jež naznačují, že let byl sestřelen armádou Ukrajiny (celý přepis v češtině zde). Vystoupení náčelníka Hlavní operační správy a zástupce velitele Generálního štábu sil Ruské federace generálporučíka Andreje Kartapolova přikládám opět i na videu (v ruštině a překládáno do angličtiny).


Spojené státy, které obviňují domobranu a Rusko, žádnou analýzu a důkazy nezveřejnily. A jediné informace, kterými disponují, jsou neurčité zprávy ze sociálních sítí. Kyjev zveřejnil několik sestřihů odposlechů telefonátů, které neberou vážně ani prokyjevská média. Bylo též prokázáno, že tyto údajné odposlechy jsou zmanipulovány a jsou složeny z několika na sobě nezávislých hovorů o jiných událostech.

Je zřejmé, že USA chybí jakékoliv protidůkazy a tak na Rusko jen házejí špínu a lžou všude, kde mohou.

A ještě jedna podivnost, která dokazuje, jak si Kyjev hezky protiřečí. Ukrajinská vláda trvá na svém prohlášení, že let MH 17 sestřelila domobrana. Avšak následně, když domobrana ohlásila sestřelení dvou bitevníků Su-25, Kyjev uvedl, že to není možné. Protože nemají žádné střely, které by tak vysoko letící cíle mohly zasáhnout. Jenže uplynulo jen několik dní a mluvčí ukrajinského ministerstva obrany prohlásil, že domobrana sestřelila bezpilotní letoun. Raketou ze systému BUK.

Nikdo se nepozastavuje nad změnami názorů. Nikomu nepřijde divné, že Kyjev svá prohlášení konstruuje podle toho, jak se jim to hodí. A nikdo se neptá, kde Ukrajina vzala drony.


Proč to není válka?

Konflikt na Ukrajině není stále oficiálně považován za válku (občanskou válku). Je označován jako protiteroristická operace. Důvod je prostý. V případě definování tohoto konfliktu jako válečného stavu by bylo možné soudit u mezinárodního soudního dvora v Haagu viníky válečných zločinů. Současně řada amerických a unijních zákonů omezuje dodávky zbraní a pomoc zemím, které jsou ve válečném stavu.

Dokud je to "jen" protiteroristická operace, tak se nikdo s ničím nemusí omezovat a ničím, co by mohlo vyvolat "mrzutosti" zabývat.


Propaganda pokračuje

Média nadále plní úlohu nosiče propagandistických a manipulativních blábolů. A není se tak čemu divit, že naše společnost začíná hloupnout.

Na západní Ukrajině (zejména pak přímo v Kyjevě) spousta lidí věří tomu, že současná vláda země je dobrá a nechtějí si přiznat pravdu, ani když jim ji v přímém přenosu sdělí generál jejich vlastní armády. Šlo o informace o tom, že je země na pokraji bankrotu a armáda již nemá peníze ani na naftu do tanků. Místní lidé mu v tom lepším případě nadávali do sviní a v tom horším požadovali jeho smrt. (další info zde)

U nás je propaganda zaměřena na dehonestaci domobrany a neustálé přiživování myšlenky, že tím největším zločincem je Rusko.

Příkladem může být tento článek:
Článek nás přesvědčuje, že hrdinná ukrajinská armáda město osvobodila. A z lidí na východě Ukrajiny, kteří se brání proti fašistickému Kyjevu, dělá náboženské pomatence. Dle reakcí čtenářů v diskusi pod článkem na to mnozí skočili.

Pro naše média současné Rusko fakticky neexistuje a o dění v Rusko je informováno pouze zkresleně, manipulativně a v případech, kdy je možné informaci zneužít v jeho neprospěch. V obecném povědomí tak Rusko zamrzlo někdy v roce 1968 s tehdejším socialismem a okupací naší země armádami Varšavské smlouvy. Současná zahraniční politika Ruska v kontextu historického vývoje a aktuální situace není veřejnosti známa a informace o ní jsou cíleně potlačovány. Média tak pracují na cíleném ohlupování občanů naší země.


Závěrem

Prohlášení a postoje vlády zemí EU a USA jsou založeny na lžích a účelových manipulacích. Jde o propracovanou psychologickou operaci, která má silné znaky propagandy. Propagandy, která připomíná to, co se u nás dělo například v době normalizace. Jen jeden názor je ten jediný správný a vše ostatní je bagatelizováno, zamlčováno, zesměšňováno a napadáno.

Velmi dobře shrnuje události na Ukrajině novinářka Tereza Spencerová:
Západ zorganizoval a zaplatil další barevnou revoluci, nechal svrhnout demokraticky zvoleného prezidenta, který mu nevyhovoval a dosadil k moci ultranacionalisty. Ti zatlačili na ruskojazyčnou půlku země, která si to nenechala líbit. A když se vše vyostřilo díky protireakci Ruska až do nynějšího konfliktu, tak se začalo prosazovat, že za vše může vlastně Rusko.

Současnou situaci, která drží na lžích tak můžeme přirovnat k jednomu rčení:
Z hovna bič neupleteš. A když, tak s ním nezapráskáš. A když, tak budeš strašně smrdět.
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Barry Barry | E-mail | 12. srpna 2014 v 19:21 | Reagovat

Moc hezky napsáno!

2 Lukáš Lukáš | Web | 15. srpna 2014 v 9:18 | Reagovat

Je jedno, kde je Pravda... hlavní je, že se lidstvo zničí samo (a je jedno na základě čí provokace a snah)

3 palailogos palailogos | 16. srpna 2014 v 13:25 | Reagovat

Moc dobrej článek a skvěle napsanej. Zbejvá jen dodat, proč to husajn vobama vlastně dělá. Rusko má potenciál a má všecko. Lidi, suroviny, území. Jeho rozvoj se zrychluje. V současnosti je demokratičtější než socvobamastán. A tudíž je potřeba Rusko zpacifikovat a líp - vydrancovat, kdyby to šlo. Jo, to by byla náplast na pocuchanou americkou hegemonii.

4 Juri Juri | E-mail | 17. srpna 2014 v 21:33 | Reagovat

Skvěle a pravdivě napsáno -z našich médií a nechutné propagandy je mi na blití-proto jen ruské servery...

5 Pepa Pepa | 24. srpna 2014 v 13:15 | Reagovat

Super článek, dal bych bod, ale není kde  ;-)

6 Martin Martin | 26. srpna 2014 v 16:23 | Reagovat

Super shrnutí. Určitě budu tlačit dál, jak jste hezky napsali, cíleně ohlupovaným spoluobčanům :)

7 jarda jarda | E-mail | 4. října 2014 v 17:26 | Reagovat

Ta doba je tady, lidi mají oči a ne vidí-mají uši a nesliší

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama