Poplatky, poplatky a zase poplatky

25. srpna 2014 v 10:11 | Honza |  Energetika
Každý z nás by jistě chtěl mít co nejnižší cenu energií. A tak se řeší platby za kilowatthodinu či obnovitelné zdroje. Co však může celkovou cenu řádně zvýšit, jsou i různé poplatky, které si dodavatelé účtují za kde co.


Jedná se o platby, které jsou účtovány v případě porušení smluvních povinností či za požadavky nad rámec služeb poskytovaných zdarma.

Je sice jednoduché říci, že se jim můžeme vyhnout, když nebudeme porušovat smluvní podmínky a nebudeme chtít něco navíc. To je však naprosto nesmyslné tvrzení, které celou situaci hodně zjednodušuje.

Upomínky
Jsou za ně účtovány poplatky v řádech desítek až několika stovek korun. A to i v případech, kdy se upomíná SMS zprávou nebo emailem.

Znovupřipojení
Poplatky jsou v řádech tisíců.

Splátkový kalendář
Cena se pohybuje kolem částky 120 korun.

Předčasné ukončení smlouvy
Zde je to od tří do deseti tisíc. V případě firem až 30 000 Kč. (U telefonních operátorů byla tato praxe výrazně omezena. U energetických firem to asi nejde.)

A další
Poplatky za tzv. marný výjezd technika, který se ve skutečnosti neuskutečnil, za potvrzení o bezdlužnosti, za konzultaci obsahu smlouvy, za změny ve smlouvě, poplatek za poplatek...

Většina zákazníků o těchto poplatcích vůbec neví. Jsou dobře ukryté ve speciálních cenících a ve smlouvě se o nich nepíše. U některých energetických firem je dokonce nenajdeme nikde uvedené.

Tato praxe je minimálně nepřiměřená a zcela odráží stav současné legislativy. Když není něco upřesněno zákonem nebo zakázáno, pak to vždy někdo dokáže zneužít ve svůj prospěch.

Jistě, můžeme minimalizovat riziko, že nám nějaký z těchto poplatků bude naúčtován. Podstatou tohoto článku však je spíše upozornit na to, že systém umožňuje šmejdům obírat nás při každé příležitosti.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama