11 izraelských mýtů

20. srpna 2014 v 8:53 | Honza |  Ze světa
Izraelská vládní propaganda udělala z Palestinců teroristy a zločince. Ze všech Palestinců. Někoho, kdo může za celý konflikt v Gaze a kdo jako jediný musí nést tíhu odpovědnosti za všechny ty krutosti, které se tam udály.

Izraelská vládní propaganda je však velmi mistrovsky konstruována a dělá z Izraele a židovského národa opět oběť. Jenže od dob druhé světové války už nějaký ten čas uplynul a nelze tak dnes již stavět na myšlence, že je Izrael stále tím, kdo je ohrožován.

Jenže je známo, že se to Izrael stále snaží hrát tak, aby to budilo zdání neustálé hrozby pro židovský národ. Jejich propaganda využívá studie o tom, jak ovlivňovat média a veřejné mínění ve světě.

Níže uvedených 11 izraelských mýtů vám tak snad otevře oči.1. Gaza není okupována

Po okupaci pásma Gazy v roce 1967 se Izrael úplně nestáhl z tohoto území. Tzv. nárazníkové zóny dnes zahrnují 14 procent veškerého území Gazy (z toho 48 procent veškeré orné půdy). Námořní nárazníkové zóny zahrnují 85 procent námořní oblasti přislíbené Palestincům v dohodě s Osla. A současně Izrael dál plně ovládá veškerý letecký prostor nad Gazou.


2. Izrael chce příměří, Hamas ne

Představitel Hamasu Chálid Mašál uvedl, že si přeje "aby agrese skončila zítra, dnes, dokonce i hned". Izrael však musí zrušit blokádu a poskytnout záruky (ne jen příslib) pro vyjednávání. Hamas souhlasí s každým humanitárním příměřím. Izrael odmítl navrhované týdenní příměří a během dalších pokračoval v útocích.


3. Izrael, na rozdíl od Hamasu, nezabíjí úmyslně civilisty

Podle vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillay došlo k celé řadě incidentů, které zpochybňují izraelské tvrzení, že Izrael přijímá všechny nutná opatření na ochranu civilistů. Téměř 2000 mrtvých tomu však vůbec neodpovídají. Taktika, kterou Izrael využívá je obdobná tomu, co se dělo například během války v Libanonu v roce 2006. Tehdy vznikl pojem dahijská doktrína. Jde o použití nepřiměřené síly, rozsáhlé ničení civilního majetku a infrastruktury s cílem působit utrpení civilnímu obyvatelstvu. Dnes se hovoří o 44 procentech zcela nebo téměř zcela zničené Gaze. A také o mnohdy nesmyslných útocích na zcela jasně civilní osoby (děti na pláži hrající si fotbal, návštěvníky baru sledující Mistrovství světa, úkryty uprchlíků v nemocnicích a školách OSN...).


4. Jen Hamas je vinen válečnými zločiny

Podle Human Rights Watch izraelské jednotky vědomě nebo neodpovědně útočí na lidi, kteří jsou jasně identifikovatelní jako civilisté. Útočí i na civilní budovy včetně nemocnic a své útoky vysvětlují možným výskytem ozbrojenců z hnutí Hamas nebo sklady zbraní v těchto budovách. Avšak věrohodný důkaz předložen nikdy nebyl. Jde o porušování zákonů války a válečný zločin.


5. Hamas používá civilisty jako živý štít

Podle reportérů, kteří v oblasti nacházejí (The Guardian, The Independent, Reuters, BBC), není žádný důkaz o tom, že by Hamas úmyslně zadržoval civilní obyvatele v místech bojů. Velké množství lidí z bojových zón prchalo bez toho, aby jim Hamas bránil. Naopak OSN obvinilo izraelskou armádu ze zadržování palestinských dětí, které byly prokazatelně mučeny a používány jako lidský štít.


6. Současný konflikt začal díky odpalování raket Hamasu dne 30. června 2014

Times of Israel přinesl informaci, dle níž Hamas zahájil vlnu útoků jako reakci na izraelský letecký úder, ke kterému došlo jen několik hodin před tím.


7. Hamas nikdy nepřestal odpalovat rakety

Ve skutečnosti Hamas neodpálil jedinou raketu od roku 2012. Rakety odpálené v roce 2013 pocházely od malých džihadistických skupin (asi 5 měsíčně), které se Hamas snažil potlačovat a díky své policii tomu i zabraňoval.


8. Hamas vyprovokoval Izrael unesením a zabitím tří mladíků

V rozporu s tvrzením izraelské vlády stojí za únosem a zabitím samostatná skupina, která má sice vazby na Hamas, ale jedná bez vědomí vedoucích činitelů Hamasu a někdy i proti jejich zájmům. Od začátku bylo jasné, že únosy nebyly provedeny na základě rozkazů vedení Hamasu. A také izraelská vláda už od začátku věděla, že mladíci jsou mrtví. Avšak nadále udržovala a přiživovala fikci o jejich možné záchraně. Spekuluje se i o únosu na objednávku, díky němuž mohl Izrael získat záminku k útoku.


9. Za humanitární krizi může Hamas, ne blokáda

Dle depeše z amerického ministerstva zahraničí Izrael potvrdil, že má v úmyslu udržovat fungování ekonomiky v Gaze na nejnižší možné úrovni, na hranici kolapsu. The Guardian již v roce 2012 uvedl, že izraelská armáda spočítala, kolik kalorií potřebuje obyvatel Gazy, aby nedošlo k jeho podvýživě. A to proto, aby se tak omezilo množství potravin, jehož dovoz do Gazy Izrael povoluje.


10. Izrael, na rozdíl od Hamasu, si přeje vznik dvou států

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dal jasně najevo, že nikdy nepřijme existenci plně suverénního palestinského státu. Nikdy se nebude chtít vzdát bezpečnostní kontroly situace na západním břehu Jordánu.


11. Všichni seriozní analytikové souhlasí, že Hamas zahájil současný konflikt

Spíše by bylo potřebné uvést - proizraelští analytikové.
Nathan Thrall, přední odborník na Blízký východ, napsal pro New York Times: "Současná eskalace v Gaze je přímým důsledkem rozhodnutí Izraele a Západu zablokovat realizaci palestinské dohody smíření z dubna 2014."
Henry Seigman, bývalý celostátní ředitel American Jewish Congress, napsal pro Politico: "Izraelský útok proti Gaze nebyl vyvolán raketami Hamasu zaměřenými proti Izraeli, ale rozhodnutím Izraele rozbít vládu palestinské jednoty, která byla utvořena začátkem června, i když tato vláda přislíbila splnit všechny podmínky, uvalené na ni mezinárodním společenstvím za uznání její legitimity."


Závěrem

Informace k tomuto článku jsem čerpal zde.
Stejně, jako autor mého zdroje, nejsem příznivcem Hamasu, který byl obviněn organizací Amnesty International a dalšími z porušování lidských práv a válečných zločinů. Současně však nemohu přijmout zjevné manipulace a lži, které jsou šířeny stoupenci izraelských agresivních útoků proti palestinskému národu. Izrael je též vinen a jeho vina je neomluvitelná. Už díky historii židovského národa.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hlemyzd Hlemyzd | 20. srpna 2014 v 12:55 | Reagovat

Měl jsem nedávno možnost mluvit s jedním Syřanem, který se do naší lokality přistěhoval jako uprchlík! před válkou. Natvrdo mi řekl, že kdyby s ním v jednom domě byl žid, v noci ho podřízne.

2 Ondra Ondra | 20. srpna 2014 v 13:20 | Reagovat

http://objection.mrdictionary.net/go.php?n=7496676

(Stránka nepodporuje českou abecedu, proto psáno anglicky. Děkuji za pochopení.)

3 palailogos palailogos | 23. srpna 2014 v 17:34 | Reagovat

Honzo, piš o Ukrajině, o EU, piš o věcech, který máš blízko. Nepiš vo Izraeli a Hamasu. Tendle konflikt nechytáš, nerozumíš mu a jenom jedeš v evropským protižidovským mainstreamu. A zatím si mi nevodepsal na to, jako to že Hamas a jemu podobná sebranka pálí rakety ze škol, proč rakety vozí v sanitách a jak to, že Hamas a ta muslimácká pedofilní sebranka zatím porušili všechny příměří? Eštěs nenapsal, kam se poděly všechny ty prachy, co EU denně cpe do Gazy. Já Ti to povim. Za spoustu prachů nakupujou materiál na výrobu raket. Za další prachy hrabou tunely v podzemí. Další penízky si rozkradou předáci Hamasu a jim podobná svoloč pro sebe. A pár šprdlíků zbyde i na nějakou tu školu, aby evropani čučeli a měli co vystavovat. Za ty prachy, co sme do nich dodneška nacpali, by měli všude kanalizaci, slušnou rybářskou flotilu, nějako tu továrnu, univerzitu, veřejnou dopravu zadáčo a navíc všechno pozlacený. A zatím? Rakety, pokřikování a dělání novejch bojovníků, jak se sami do televize vychloubaj? A todle vážně podporuješ?

4 Honza Honza | Web | 23. srpna 2014 v 20:04 | Reagovat

[3]: Já jsem nikde a nikdy netvrdil, že je Hamas bez viny. Současně se však nemohu mlčet, když Izrael likviduje bez rozdílu kohokoliv.

Výše uvedených 11 bodů vychází z reálných zkušeností a stavu v Gaze. Pokud má Hamas někde sklady zbraní nebo od někud vypálí raketu (která ve většině případů nikoho neohrozí), pak to ještě neznamená, že je to důvod pro zlikvidování všech a všeho v tzv. nárazníkové zóně.

Izrael dodnes neuznává samostatnou Palestinu a dodnes okupuje její podstatnou část. Roku 2005 rozhodl mezinárodní soud v Haagu, že "bezpečnostní bariéra" porušuje mezinárodní právo, protože nestojí na izraelském území a současně Izrael porušuje mezinárodní práva tím, že osidluje palestinské území.

Náboženství do toho netahejte. Chápu, že jsou mnozí lidé mnohdy nuceni mlít o náboženství, zejména když se o území Palestiny mnoho století vedly války.

Současná situace však ukazuje, že Izrael jedná z pozice síly a stejně jako USA si dělá teroristy ze všech, kdož jim stojí v cestě.

Když už bych chtěl hovořit o nějaké té vojenské operaci, pak bych uvažoval o čisté akci, při níž by se vojáci zaměřili pouze na vojáky. Jenže v Gaze se na to nehledí. Izrael vesele střílí a bombarduje všechny. Je tak jasné, proč se objevují noví a noví bojovníci Hamasu.

A peníze? Pokud vím, tak Izrael drží Palestince dosti zkrátka a upírá jim jakýkoliv rozvoj vlastní země. Už tím, že je blokuje z pevniny, moře i vzduchu.

Já nepodporuji fundamnetalisty. Podpiruji však obyčejné Palestince, kteří nemohou za to, že pár pitomců chce pozabíjet.

A Izraelci samotní? Měl jsem možnost shlédnout několik videí, kdy se na kopci vesele griluje a popíjí a při každém výbuchu v dálce, kde zbytečně umírají lidé, se zvedne vlna jásotu. Takoví jsou Izraelci.

A jen tak mimochodem. Budu a chci psát o všem co uznám za vhodné. Mě fakt nezajímá, že se ti moje názory zajídají a že to vidíš jinak.

A rohodně situaci rozumím lépe než ty. Protože dokáži odlišit zvěrstvo od ostaního. Ty zvěrstvo omlouváš nějakým náboženstvím a podobnými nesmysly.

5 Pepa Pepa | 24. srpna 2014 v 12:42 | Reagovat

Honzo, myslím si, žes na to kápl.

viz.: "Já nepodporuji fundamnetalisty. Podpiruji však obyčejné Palestince, kteří nemohou za to, že pár pitomců chce pozabíjet."

6 Pepa Pepa | 24. srpna 2014 v 12:43 | Reagovat

[3]: je škoda, že nejsi otevřený rozumné argumentaci.

7 Pepa Pepa | 24. srpna 2014 v 12:46 | Reagovat

Mmch, "Taktika, kterou Izrael využívá je obdobná tomu, co se dělo například během války v Libanonu v roce 2006. Tehdy vznikl pojem dahijská doktrína. Jde o použití nepřiměřené síly, rozsáhlé ničení civilního majetku a infrastruktury s cílem působit utrpení civilnímu obyvatelstvu." je realizována také na Ukrajině, kde chunta vládnoucí UA z pozice síli zabíjí zcela plánovitě civilní obyvatelstvo, aby ho zlomili a tímto způsobem donutili separatisty odejít nebo složit zbraně. Protože vojensky to nedokážou. Přeju všem, kteří v Kyjevě tohle naplánovali, aby je stihl spravedlivý trest!

8 Honza Honza | Web | 24. srpna 2014 v 12:48 | Reagovat

[5]: Teď jsem si všiml, že mi tam vypadlo "se"...

Takže to mělo být:
"Podporuji však obyčejné Palestince, kteří nemohou za to, že se pár pitomců chce pozabíjet."

Ale to asi každý pochopil... jen raději opravuji - pro případ výskytu šťourala... :-D

9 palailogos palailogos | 24. srpna 2014 v 18:20 | Reagovat

Několik citátů z palestinský televize : Až bude všude islám, bude dobře. Čtyřletá holka při oslavě vlastních narozenin prozpěvuje, že si veme uniformu a pude se vodpálit jako mučednice. Předák Hamasu vykřikuje, že když zemře deset dětí za jednoho izraelskýho vojáka, je to důvod k voslavě a sou to svatý mučedníci. Tak nevim, kdo do toho imrvere cpe náboženství. Palestincům sou školy volný, jesle zbytečný a děti nejsou děti, ale budoucí bojovníci za islám nebo aspoň svatý mučedníci. A Hamas je za to platí. A eště jeden blud je třeba vyvrátit. EU platí palestinskou sebranku přímo. To, na cos tady díky neznalosti narazil, sou prachy, který sami izraelci platěj Palestincům. A je docela samozřejmý, že když je fanatici používaj na něco jinýho, než na co byly určený - infrastruktura a školství - tak je přiškrtěj. S fanatikama se jednat nedá, ty musíš zmlátit. Tak už víš, co je takíja?

10 Ivo Ivo | E-mail | 2. září 2014 v 21:29 | Reagovat

Ač jsem skoro pacifista, ač ve všech dalších článcích jsem na straně autora, v tomto případě musím tvrdě nesouhlasit. Nepřu se o jednotlivá tvrzení, ale o to jak to vyznívá.

Židé v celé historii buˇd asimilují a tím zmizí z historie nebo tvrdě trvají na své víře a využívají výhod židovské "pavučiny" a díky tomu, schopnostem, píli, penězům atd. jsou úspěšní a tedy terčem většiny, protože není nikde doma. Židy pronásledovali vždy, všude a všichni. Izrael vznikl uměle, ale koneckonců z hlediska historie, muslimové tuto zemi získali před "chviličkou" krvavou cestou. Ovšem arabská logika je trošku pokřivená.

Na kolejích jsem několik let bydlel vedle arabů z Izraele - palestinců. Tito přicházeli kdykoliv ve dne v noci a vynucovali si cokoliv, poprve jsem se usmál a rád vyhověl, ovšem časem byli fakt vlezlí a tak jsme je začali odmítat, reakce byly opravdu zajímavé. Vím co je terorizmus a taky vím co na ně platí, kamarád z Ostravy co chodil do školy přes Bělský les mne poučil: Musíš jim dat první pořádnou řachu. Už před časemmi to předvedl v Brně na Cejlu, kam jsme chdili do tanečních. Když jsme se vraceli v noci na intr cigáni chtěli cigára, peníze, měli cihlu. Kamarád neřekl ani slovo, jen mu vyletěla ruka a cigán proletěl výlohou. Já se skoro posral strachem co bude, ale fak to fungovalo. Už si nás nikdy nevšímali. Araby pak jednou řešil taky a taky napořád. Izrael by svúj problém vyřešil jen vyhlazením všech muslimů. To prostě nelze, jsou to lidé skoro jako my, jen prostě nenávidí Židy a nic a nikdy je nepřiměje to změnit.

Uznávám, že pro Hamás mluví to, že to koneckonců netají, jen musí sem tam trošku mlžit, aby dostal další peníze na léky a mohl za ně nakoupit nové rakety. Tak mně napadl podnikatelský záměr. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama