TTIP

21. července 2014 v 8:01 | Honza |  Mediální cenzura
Média mlčí nebo jen mlží. A svět se pomalu mění. Demokracie padla pod zájmy korporací. A lidé se stávají zbožím, majetkem, pokusným objektem a levnou pracovní silou.

Pod perexem uvádím text emailu, který jsem zaslal zpravodajským médiím (adresy uvádím taktéž). Pokud máte zájem, pošlete jim to také. Případné odpovědi na můj email zveřejním.Adresy:Text:

Vážený pane šéfredaktore, vážená paní šéfredaktorko, vážení vedoucí TV zpravodajství,

takřka po celém světě a zvlášť v Evropě je mezi občany a v mainstreamových médiích v posledním roce skloňováno zcela zásadní téma, kterým je jednání mezi USA a EU o tzv. Transatlantické dohodě o volném obchodu (TAFTA/TTIP). Tato dohoda, bude-li schválena, má údajně odstranit cla a přinést volná pracovní místa. Z mého pohledu tyto argumenty selhávají. Vzhledem k tomu, že USA i EU jsou členy Světové obchodní organizace (WTO), celní zatížení je už dnes minimální, a co se slibovaných pracovních příležitostí týče, obávám se, že ani tento líbivý argument mě nijak nepřesvědčil. Stačí si připomenout dohodu o volném obchodu mezi Jižní Koreou a USA, která si kladla stejný cíl, ale dosud jej nenaplnila, nebo Severoamerickou zónu volného obchodu, která dle kritiků (mezi něž svého času patřil i Obama) pomohla pouze Wall Streetu a běžné občany poškodila.

Jaký je tedy pravý důvod jednání o TAFTA/TTIP, které inicializovalo USA, potažmo americké nadnárodní koncerny? Z informací posbíraných v zahraničním tisku a na českých internetových portálech se lze dočíst znepokojivé informace o tom, že Transatlantická dohoda o volném obchodu může (a pravděpodobně i bude) znamenat především posílení korporátní moci na úkor nás, obyčejných lidí, životního prostředí a zvířat. Jedním z bodů TAFTA/TTIP má být sjednocení norem mezi oběma stranami, kdy USA požaduje, aby EU snížila své standardy na úroveň těch amerických a odstranila tak poslední bariéry, které korporacím dosud brání v neomezeném, tedy "volném" obchodu. Co to přinese nám občanům? Více geneticky modifikovaných organismů (GMO), proti kterým se po celém světě i u nás protestuje a které už řada států (Kanada, Francie, Bulharsko, Rusko) odmítla? Hovězí maso s růstovým hormonem Posilac, který byl všude kromě USA zakázán? Prolomení těžebních limitů a další devastace životního prostředí? Zánik odborů nebo nároku na dovolenou?

Co mě dále velice znepokojuje, je zpráva, že korporace - budou-li jakékoli omezení svých obchodů vnímat jako netarifní bariéru (může jít o ekologická či sociální hlediska) - budou moci požadovat změnu legislativy. A v případě, že jim nebude vyhověno, mohou vládu dané země nebo celou EU žalovat u arbitrážního soudu pro ušlý zisk, což považuji za alarmující ohrožení samotné podstaty demokracie. Jako příklad uvádím Mexiko, které muselo v roce 2000 zaplatit zhruba 17 milionů dolarů americké firmě Metalclad, protože země na základě protestů občanů nepovolila obří skládku toxického odpadu v přírodně hodnotném území. A jak víme, počet podobných arbitráží roste geometrickou řadou.

Nezbývá mi než domnívat se, že TAFTA/TTIP, o níž se jedná s vyloučením veřejnosti, nemá uspokojit veřejné blaho, ale soukromé zájmy korporací, dostat EU pod nadvládu USA a odstřihnout tak unii od Ruska.

A pak se ptám - jak je možné, že se o takto důležitém tématu, které může neblaze ovlivnit životy nás všech na další desítky let, musím dozvídat pouze ze zahraničních zdrojů, případně z českých zpravodajských internetových portálů (viz odkazy níže)? Jak je možné, že česká mainstreamová média - ať už noviny nebo televize (a zvláště televize veřejnoprávní) na toto téma mlčí nebo mlží, místo aby svým čtenářům a divákům poskytovala objektivní, ucelené a aktuální informace?

Můj názor sdílí i mnoho dalších lidí, a to nejen vašich čtenářů a diváků, ale i osobností z řad politiků a odborníků, jmenovitě europoslanec RNDr. Pavel Poc, ekologická ekonomka RNDr. Naďa Johanisová, Ph.D., ekonomka doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D. nebo europoslanec, sociolog, enviromentalista, filosof a publicista Prof. PhDr. Jan Keller, CSc.

Žádám proto, abyste svůj přístup přehodnotili a začali se danému tématu seriózně věnovat. V opačném případě pro mě přestáváte být důvěryhodným zdrojem informací.

Odkazy:


Rozhovor s Ilonou Švihlíkovou (parlamentnilisty.cz)
Bulharsko odmítlo GMO (nechcigmo.cz)

Kanada odmítla GMO (naturalnews.com)

Jan Holeňa
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 jana jana | 21. července 2014 v 18:31 | Reagovat

Výborný text, ale jako by nebyl, na blaho lidstva se všeobecně kašle. Vítězí mocní.

2 garf garf | E-mail | 21. července 2014 v 21:17 | Reagovat

Tak si často říkám, že bych někdy aspoň na chvíli chtěl zažít co se v mozku děje když člověk začíná bohatnout. Co způsobí, že když má miliony tak chce stamiliony, pak miliardy, pak moc a nakonec snad celý svět. Je to jako o tom milionáři co ukradl slunce. A vlastně o tom je dnešní svět, všichni chtějí víc a víc, člověk je pouze prostředek k jejich dalšímu bohatnutí. Války, drogy, naftařské a farmaceutické lobby, ale i obyčejný princip akcií, akciových společností (už jenom to, že obchodní společnosti jsou vytvářeny za účelem dosažení zisku (toť jediná a hlavní modla dneška), nikde slovo o tom, že mají také sloužit k uspokojování potřeb lidí! Ale to chceme??? Je opravdu to, že máme v ruce smartfony, můžeme vyřvávat co chceme aniž by nás zavřeli, nebo můžeme (máme-li na to)cestovat kam chceme je to to hlavní o co nám jde? Co všechno si lidé ještě a jak dlouho nechají líbit? Dnes už člověk nevěří nikomu a ničemu, všichni tě chtějí pouze obalamutit a zákonně (někdy i nezákonně) okrást! Dokonce se už nedá věřit ani doktorům, všichni už mají nějakého svého sponzora, jehož píseň zpívají. Svým způsobem hnusná doba a lepší to nebude. Nevím, jestli je lepší být důchodcem nebo dítětem. Možná i tím důchodcem, ti nějak dožijí i s těmu geneticky modifikovanými potravinami. Jinak ale souhlasím s komentářem Jany, je to vše beznadějné....

3 Lukáš Lukáš | Web | 22. července 2014 v 20:17 | Reagovat

[1]: tak založte politickou organizaci (nemusí to být přímo strana) v rámci které budete lanařit lidi, aby volili ty lidi, co vy chcete - je to jenom o domluvě s lidmi (a o tom, abyste je přesvědčil s vaší organizací, že mají jít pokud možno všichni k volbám) - je to jen pro jejich dobro - ne pro dobro politiků :)

4 Leopold Marek Leopold Marek | E-mail | Web | 28. září 2014 v 16:36 | Reagovat

Netusim, proc byl muj predchozi komentar vyhodnocen jako spam, nicmene:

Sabina Slonkova jiz pro Mafru nepracuje a vyse uvedena e-mail-ova adresa, resp. e-mail na ni se vraci zpatky.

Podle me dostupnych informaci byla prinucena odejit - pro nekoho mozna mirne jiny pohled muze byt zde:

http://respekt.ihned.cz/c1-62437960-proc-odesla-z-mf-dnes-sabina-slonkova

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama