MH 17

24. července 2014 v 7:43 | Honza |  Ze světa
Ve čtvrtek 17. července se u města Šachtarsk nedaleko Doněcku zřítil Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines. Zahynulo 280 cestujících a 15 členů posádky. Současně v místě zřícení zahynulo několik desítek místních obyvatel.


Předpokládá se, že letadlo bylo sestřeleno samohybným protiletadlovým kompletem BUK. Ten je schopen zasáhnout cíle i v letové hladině civilních dopravních letadel - 10 km a více.

Zprávy o tom, kdo je za celou tragédií zodpovědný se různí a obě strany konfliktu na Ukrajině se navzájem obviňují. Je však potřebné říci, že kolem letu MH 17 je několik podivností, které nelze brát na lehkou váhu.

Podle španělského dispečera letového provozu, který let doprovázel, proletěla vedle Boeingu 777 vojenská letadla. Bylo to asi tři minuty před jeho zmizením z radarů. Krátce poté, co letoun zmizel z radarů, oznámily kyjevské úřady, že byl sestřelen. Jak to mohly vědět tak rychle?

Celá oblast je monitorována a dá se předpokládat, že jde zjistit, kdo na let MH 17 střílel. Tuto informaci se však nejspíše nedozvíme. Protože, ač ještě pořádně ani nebylo zahájeno vyšetřování, většina médií EU a USA již jako viníky označila domobranu. Reálných důkazů není zrovna moc a média se tak opírají jen o Kyjevem zveřejněný odposlech hovorů domobrany o palbě na blíže neurčená letadla. Během bojů v Doněcké a Luhanské oblasti bylo sestřeleno více než 10 vojenských strojů. A zveřejněné odposlechy se tak mohou týkat právě jich.

Bez důkazů jsou tak okamžitě obviněni nepřátelé Kyjeva. A to i přes celosvětově uznávanou praxi při leteckých nehodách - neuvádět viníky, dokud není celá nehoda řádně vyšetřena.

Další podivností je dráha letu. Začátkem července uzavřel ukrajinský letecký úřad vzdušný prostor nad oblastí bojů do hranice 7000 metrů (podle jiných informací do hranice 9753 metrů). A již v dubnu zakázala americká FAA lety nad oblastmi východní Ukrajiny. Let MH 17 se pohyboval ve výšce 10058 metrů, kam přenosné systémy protivzdušné obrany nedosáhnou.

Většina letů se oblasti bojů uctivě vyhýbala. A vyhnul se jí i let MH 16. Let opačným směrem MH 17 však nepochopitelně zamířil nad nebezpečnou oblast. Podle zveřejněné mapy letu byl stroj nad Polskem odkloněn. Důvody odklonění nejsou známy. Je však známo, že se aerolinie této nebezpečné trase vyhýbají již několik měsíců.


Stále více se také množí důkazy o nebývalé aktivitě protiletadlové obrany ukrajinské armády. Systémy BUK byly nasazeny do bojové služby. O tom informovaly ukrajinské sdělovací prostředky 26. června. V den sestřelení letu MH 17 zaznamenaly ruské prostředky radarového dohledu aktivitu ukrajinského radarového systému stanice Kupol pro baterii BUK-M1, která je umístěná v oblasti Styla (asi 30 km od Doněcka). Systémy BUK umožňují výměnu dat o vzdušných cílech mezi jednotlivými bateriemi. Vystřeleno tak mohlo být z kterékoliv v oblasti.

Spekuluje se, zda domobrana vlastní systémy schopné zasáhnou letící cíl ve výšce 10 kilometrů. Podle guvernéra regionu Doněck mají jednu raketu, která však není použitelná. Možnost, že tyto prostředky mají, odmítlo již několik vojenských expertů a analytiků. Mezi nimi i Martin Koller ve zpravodajské relaci ČT24.

Je jasné, že celá situace byla zneužita k další propagandě a manipulaci. Protože vše, co se hodí architektům současného svinčíku, je vhodné k využití.

Rusové uspořádali tiskovou konferenci, na níž ukázali radarové záznamy, satelitní snímky, informace o pohybu ukrajinských jednotek a pohyb ukrajinského Su-25 v blízkosti Boeingu 777. Současně vyzvali Američany, aby ukázaly snímky z jejich satelitu, který se v té době nad oblastí nacházel (čímž Washingtonu zasadili pořádný dloubanec, že o něm vědí). A také požádali ukrajinské velení, aby vysvětlilo podivné chování a přesun techniky do palebných pozic v místech, která většinou kontroluje domobrana.


Mediální masáž a prohlášení vlád Ukrajiny a USA jsou jednoznačným důkazem účelové provokace a hledání nového světového nepřítele. Spojené státy chtějí vyprovokovat další válku. Tentokrát ovšem válku světovou.


Dalšími informacemi o letu MH 17 se budu zabývat v nejbližším pokračování článku "Situace na Ukrajině".

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hlemyzd Hlemyzd | 24. července 2014 v 9:38 | Reagovat

Sestřel tohoto dopravního letadla je příšerná tragédie. Nebudu se vyjadřovat k tomu, kdo to udělal a kdo ne, přestože Vy jste se tak již očividně rozhodl.
V úvodu článku píšete o mrtvých obyvatelích místa dopadu, o tom jsem nikde neslyšel, můžete uvést zdroj? Budu vděčný ;)
Chtěl bych doplnit fakta vašeho článku, které jste vyjmenoval poměrně přesně, leč neúplně. Opomněl jste, že ve stejném prostoru byly v předchozích dnech sestřeleny 2 stroje ukrajinské armády.
Další fakt který jste opomněl je chlubení se Separatistů na sociálních sítích, že sestřelili další letadlu UK armády v čase sestřelu dopravního letadla, přičemž posléze příspěvky smazali (Byly ovšem prit screanovany takže se nepovedlo utajit). Jak se stavíte k těmto faktům?

2 Honza Honza | Web | 24. července 2014 v 18:48 | Reagovat

[1]: Mrtvé obyvatele uvádělo RT a tuším i některá naše média. Odkaz již nemám k dispozici, ale jistě se to dá dohledat.

Bylo sestřeleno několik strojů ukrajinské armády, všechny se však pohybovaly ve výšce dosahu přenosných protiletadlových kompletů. A nikdo nikde neuvedl (nezaznamenal jsem), že by došlo k sestřelení něčím jiným.

Jak to bylo se sestřelením jiného letadla nevím jistě. Některé zdroje uvádějí sestřelení Su-25, jiné stroje Antonov. Avšak také se vychází z údajné nahrávky hovoru, který zveřejnila ukrajinská SBU. Ten byl však identifikován znalci v oboru fonografie jako složenina z několika hovorů, které se týkaly sestřelení vojenských strojů z dřívější doby.

3 garf garf | E-mail | 24. července 2014 v 19:05 | Reagovat

Pokud si přečtete co nejvíce dostupných údajů tak z toho vyvstávají dvě možné varianty proč k této tragédii došlo:
1) Letadlo bylo sestřeleno separatisty v domnění, že jde o letadlo ukrajinské armády,
2) Letadlo bylo sestřeleno záměrně ukrajinskou armádou na "objednávku" někoho jiného.
Ať už se to stalo jakkoliv, nikdy se nedozvíme jak to skutečně bylo, protože ani jedna strana nemá dostatečné důkazy o tom kdo to udělal.
To, co se ale odehrává na stránkách a obrazovkách médií je přesná ukázka současné politické situace ve světě a nechci ani domyslet jak by to mohlo pokračovat. Jsou to neskutečná svinstva, která jsou v zájmu vytváření toho "správného" názoru lidem těmito médii předkládána. A jak je vidět, dopadají na úrodnou půdu, protože mnoha lidem je už teď jasné jak to bylo - lépe řečeno chtěji aby to tak dopadlo.
(Za jednotlivé strany si jména, popř. státy dosaďte sami...)

4 Hlemyzd Hlemyzd | 24. července 2014 v 19:15 | Reagovat

Děkuji za odpověď. Ohledně druhé části jsem měl na mysli, že krátce před zjištěním že se jednalo o boeing se Separatisté na ruských serverech měli chlubit, že sestřelili další uk letadlo, přičemž když se začaly rojit zprávy, že šlo o civiliní let, příspěvek byl smazán, přesto ho ale novináři/bloggeři stihli zaznamenat.
Měl by být vidět tady:http://www.rferl.org/content/ukraine-separatist-leader-boasts-downing-plane/25460930.html  
protože azbuku neumím, nevím jestli je to ono, takže budu rád, když to někdo potvrdí/vyvrátí.

5 NENIE NENIE | 25. července 2014 v 10:46 | Reagovat

ja jsem vcera uplnou nahodou zahlidnul nekterou z vecernich zpravodajskych relaci na CT24 a cele to bylo o tom:
nejaka zeme, nejaky valecny konflikt, krev, mrtvy, utrpeni, hladomor a reakace nato vysmaty, obtloustly, navoneny politik v krasne padnoucim obleku s komentarem jak je to vsechno hrozne a ze se stim musi neco udelat, tak nejak nechapu ze mu to nekdo veri ze to mysli vazne

6 Lukáš Lukáš | Web | 29. července 2014 v 19:51 | Reagovat

[1]: já osobně rusákům nevěřím - vždycky jsem byl nakloněn více západu (už i z toho důvodu, že jsou mi z hlediska kultury sympatičtější než Rusko a jiné země - ale samozřejmě neplatí paušálně na všechny západní a východní země)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama