Jak je to s příčinami velké války?

5. července 2014 v 8:33 | Honza |  Postřehy
Nechtěl jsem o tom psát. Ale média nám opět ukázala proněmeckou rétoriku. A tak prostě musím.
Dne 28. června jsme si připomněli sté výročí atentátu na rakouskouherského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este v ulicích Sarajeva. Atentátu, který je označován jako událost, která spustila první světovou válku. Bylo to ale trochu jinak.


Příčiny vedoucí k velké válce je potřeba hledat jinde.

V Evropě, která byla spoutána mnohdy nepochopitelnými dohodami, se stále více rozmáhal nacionalismus a militarismus. Světové mocnosti více než kdy jindy soupeřily o sféry vlivu, kolonie, zdroje surovin a trhy.

Nejagresivněji postupovalo Německo, které se cítilo poškozeno tím, že ostatní mají rozsáhlé kolonie. Samo se však, ač bylo nejlépe vyzbrojeno, válku začít neodvážilo. Současně se vyostřoval spor Rakouska-Uherska s Ruskem o vliv na Balkáně. Ten se stal místem skrytého soupeření velmocí, které měly zájem o území postupně uvolňované Osmanskou říší.

Atentáty byly po celé Evropě takřka běžným jevem. Mnoho skupin anarchistů a nacionalistů plnilo úlohy v něčím zájmu. A to nejen proto, že někdo s někým či něčím nesouhlasil. Také to bylo s cílem ještě více destabilizovat mocenské vztahy.

Byl tedy Gavrilo Princip tím, kdo spustil válku?
Rozhodně ne. Jeho čin měl jistě vliv na další události. Byl však mocnostmi považován za další "balkánskou epizodu". A jako důvod války byl označen jen proto, že se tak mocnosti velmi lehce mohly zbavit odpovědnosti.

Válka by začala tak jako tak. Dříve či později. Protože tehdejší vládci si nepřáli nic jiného.

Gavrilo Princip tak jen splnil úlohu obětního šaška. Samotnou válku však vyvolali ti, kteří tahali za nitky. Znepřátelené bloky Dohoda a Trojspolek byly založeny již dříve. A jejich cílem bylo konflikt vyvolat. Jen si nikdo z nich nedokázal představit, že s tehdy moderními zbraněmi nelze vést válku postaru, že budou ztráty obrovského rozsahu a že to neskončí za pár týdnů.

Dodnes mají mocnosti stejnou taktiku. Handrkují se o sféry vlivu a lidi používají jako obětní šašky. A když je potřeba, tak vyrobí nějakou tu záminku, nějakého toho teroristu či nějaké to nebezpečí.

Média dnes o celé situaci hovoří zkresleně a pokrytecky. Většina článků, které jsem si přečetl, jsou snad psaná na objednávku jejich německým chlebodárcům. A svět je opět na pokraji průseru.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Thomas Thomas | 6. července 2014 v 18:04 | Reagovat

Krize byly jsou a budou. Je to totiz nejen  nejspolehlivejsi IQ test mentalni vyspelosti obyvatelstva, ale take svym zpusobem zmena vyvoje civilizace. Cim vetsi krize - tim objektivnejsi vysledek.
Je to dost drsne,ale vzdy nejakym zpusobem pokrokove - at uz chceme nebo ne - cesta k ruzim je vzdy lemovana trny...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama