Bradley Manning

30. července 2014 v 8:20 | Honza |  Ze světa
Čas od času zde připomínám různé události.
Dnes je to mu 1 rok, co byl Bradley Manning shledán vinným ve 20 bodech (z původních 22) obžaloby a odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání 35 let ve vojenské věznici.


Bradley Manning sloužil jako analytik rozvědky u 10. horské divize v Iráku.
Serveru WikiLeaks předal velké množství informací o válce v Afghánistánu a Iráku a též mnoho diplomatických depeší.

Předané informace se týkají zvěrstev, která americká armáda během válek páchala. Zejména se jednalo o vraždy civilistů a o útoky na civilní objekty. Také to byly informace o mučení či ignorování mučení. Tedy se jednalo o odhalení válečných zločinů, kterých se americká armáda dopouštěla a stále dopouští. Aniž by tyto zločiny byly potrestány či řešeny.

Po udání byl Manning 25. května 2010 v Iráku zadržen. Během svého věznění v zařízeních s maximální ostrahou v režimu POI (Prevention of Injury - prevence zranění) byl prokazatelně mučen. Současně došlo k porušení presumpce neviny.

Soud začal až po třech letech. Lze tak předpokládat, že tato dlouhá doba byla "využita" k jeho zlomení. Účelem bylo Manninga zničit.

Jeho stíhání vyslalo jasný signál, že pokud jsou Spojené státy konfrontovány s důkazy, že páchají zločiny, pak americká vláda odsoudí osobu, která na tyto zločiny upozorní.

Morálka a čest zde stála proti touze po moci a aroganci.

Za svou odvahu byl nominován na Nobelovu cenu za mír pro rok 2012.

Výňatek z dopisu výboru pro udělování Nobelovy ceny za mír (celý dopis zde):
"Dokumenty zveřejněné WikiLeaks by nikdy nebyly zveřejněny. Odhalení - včetně videozáznamu incidentu, při němž američtí vojáci v Iráku zastřelili novináře z Reuters - pomohly k rozpoutání celosvětové diskuse o americkém zahraničním vměšování, civilních obětech války, imperialistické manipulaci a pravidlech pro taková angažmá. Občané celého světa mají vůči tomuto člověku, který byl zdrojem informací pro WikiLeaks, velký dluh za to, že osvětlil tyto problémy, a proto naléhavě žádáme váš Výbor, aby přiznal tuto prestižní cenu muži obviněnému z vynesení informací Bradley Manningovi."

Je ironií, že Nobelovu cenu za mír pro rok 2012 obdržela Evropská unie. A to za údajný úspěšný boj o demokracii a lidská práva. Tedy za něco, co EU neustále pošlapává.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama