Vzít si vyhozené potraviny je zločin

23. června 2014 v 9:53 | Honza |  Postřehy
Podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO), která je specializovanou agenturou OSN, představuje vyhazování potravin (v odpadu končí cca 1/3 produkce) vážný globální problém. Plýtvání potravinami nabývá velkých rozměrů. Je známo, že převážně řetězce se zbavují i takových potravin, které lze stále využít (jen proto, že jsou např. poničené obaly).


Ve světě a i u nás jsou tak známy případy, kdy jsou kontejnery cílem tzv. freeganů a také skupin, které ještě použitelné jídlo zpracovávají a rozdávají například bezdomovcům.

Avšak tato činnost je postihována a většina řetězců si své kontejnery zabezpečuje.

Na něco takového jsem byl upozorněn, jelikož se případ stal v Zábřehu. Dne 11. února se dvojice mužů dostala do kontejneru marketu Billa, kde si vzala vyhozené pečivo, sýr, uzeniny, ovoce a zeleninu. Těsně po činu však došlo k jejich zadržení hlídkou policie. Zpráva zde.

Řekl bych, že se jedná o zcela absurdní situaci. Stíháni jsou totiž lidé, kteří si pro svoji potřebu vzali z popelnice vyhozené jídlo. A ještě se řešila výše škody.

Hodnota vyhozeného zboží je dle mého názoru nulová. Takovéto potraviny jsou prodejcem tzv. odepsány a ještě za jejich odvoz a likvidaci musí zaplatit.

Připadá vám snad normální, že vyhazování potravin je v pořádku, ale pokud si je někdo vezme, pak je označen za zloděje a stíhán?

Myslím si, že takových případů bude u nás více.
Napište mi, pokud o nějakém víte.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 daniel daniel | 24. června 2014 v 13:25 | Reagovat

nejde tam spíš o to, že vlezli na cizí pozemek a ukradli tam něco (byť potraviny z kontejneru)?
tady to funguje tak, že se nějaké zboží (převážně den staré  pečivo) z hypermarketu dává pro klienty Charity. vše je jen o domluvě.
apropo - pokud mám hlad a bídu, omlouvá mě to, pokud se v noci vloupám do obchodu a ukradnu tam něco? nebo i za bílého dne? vloupání je vloupání, ať jsou okolnosti jakékoliv.
druhá věc ovšem je, jak se se starými potravinami zachází. je to hnusné a nepochopitelné, ale na druhou stranu - dostanete starý sýr nebo šunku, doma vám z toho bude zle (výrobek byl po expiraci), budete mít zdravotní potíže a ve výsledku na tom budete ještě hůř. a potom si budete nadávat, protože léčení vám nikdo neuhradí.

2 Karel Karel | 24. června 2014 v 16:43 | Reagovat

V dnešní šílené době se není čemu divit. Obchodníci jsou sebranka grázlů a zlodějů!!! Navštěvují např. potravinářské podniky tzv.audity a tam buzerují výrobce. Sami si pak určují kvalitu a i cenu. Tito lidé tam dle zdravého rozumu nemají co pohledávat. Není to ani veterinární kontrola a ani hygiena... Jenomže pokud je tam výrobce nevpustí, tak má smůlu a může se rozloučit s tím, že bude v jejich řetězcích prodávat. Proto jsme zásadně proti všem hyper, super marketům. Vzít klacky a hnát je z naší země, protože peníze zde utracené jdou pryč, zastavuje se úrodná půda a likvidují menší obchodníci. Myslím si, že o jejich sračky už brzy nikdo nebude mít zájem. Jediný boj proti nim je, nenakupovat u nich. S tím jde ruku v ruce i plýtvání o kterém je článek. Vyrábí se jen pro výrobu. Jen aby se vydělalo. Drancují se zdroje - jak ještě dlouho? Spirála se již roztočila, otázkou je, co to s námi všemi udělá...

3 Honza Honza | Web | 24. června 2014 v 17:48 | Reagovat

[1]: No právě, že se jejich přelezení plotu vůbec neřešilo. Podle toho, co jsem zjistil, šlo marketu jen a pouze o ty vyhozené potraviny.

4 daniel daniel | 24. června 2014 v 18:38 | Reagovat

[3]:to je pro mě nová informace. já reagoval na informace v článku a odkazu. ty hovoří trošku jinak.

5 Honza Honza | Web | 24. června 2014 v 20:13 | Reagovat

[4]: On je totiž celý ten "případ" dle mého názoru moc nafouknutý. Policie uvádí "pokus krádeže vloupáním" (což je dle zákona vniknutí do uzavřeného prostoru lstí, překonáním zabezpečení/uzamčení nebo překonání jistící přepážky pomocí síly). Přelezení plotu je dle mne tak akorát vniknutí na cizí pozemek. Ale je fakt, že výklad se může různit - dle potřeby a momentální situace.

Na druhou stranu úplně stejně (pokud vím) se řeší i případy, kdy jsou potraviny sebrány z kontejneru/popelnice, která není oplocená.

Jde spíše o princip a srovnání plýtvání potravin - sebrání vyhozeného.

6 daniel daniel | 24. června 2014 v 21:02 | Reagovat

[5]: o tom plýtvání to beru, tam není co řešit.
ale z pohledu marketu - přijde člověk, z odpadového kontejneru mi vezme staré zboží, bude z toho mít zdravotní komplikace a nakonec z toho budu já jako market popotahovaný, že jsem si to nezajistil, aby mi nikdo nekradl z konťasu zboží, a budu mít minimálně spoluvinu. děkuji, to opravdu ne. takže to (částečně) beru, že se to marketu nelíbí (viz poslední odstavec mého 1. komentáře). protože až člověku bude blbě, co řekne? že to sebral z popelnice marketu a bude chtít ještě odškodnění. :-!

proto by bylo logické, kdyby markety staré zboží dále nechávaly (i za drobnou úplatu) potřebným s tím, že za případné komplikace neručí (tak jako je to u klasických potravin(expirace)). jenže tady začali řvát zdravotníci a různí ochránci spotřebitelů. ono to není vše tak snadné, jak se zdá. nemyslete si, snahy zde byly a na některých místech to funguje, ale je kolem toho tolik papírování, že se na to každý druhý vykašle.

7 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 30. června 2014 v 9:16 | Reagovat

[6]: Jo, to jsem přesně chtěla napsat taky, že se tím obchody jistí před možnými problémy kvůli zdraví člověka, co jim tam zbaští už špatné jídlo, což v případě vytažení z odpadu není zase tak nízká pravděpodobnost. Prostě majitel popelnice má jistou odpovědnost a pokud si ji nezabezpečil a někdo mu z ní ukradl něco, s číms e dostal do problémů, může z toho mít pěkné problémy. A zrovna u supermarketů by to bylo asi ještě ostřejší.

A taky bych souhlasila s necháváním neprodaného charitě a nechápu, co se do toho pletou spotřebitelské záležitosti, když pro ně to neznamená nic. Kontejner x charita - výnos úplně stejný. A pokud chtějí zdravotníci fakt myslet na zdraví těch, co potřebují charitu, můžou zaměstnat pár nezaměstnaných lidí z odvětví, co budou kontrolovat nezávadnost, nějak by se to určitě dalo a týden prošlý (mimochodem exSpirovaný, ne expirovaný, danieli;)) salám asi nikdo nikomu dávat nebude.

8 Martin Martin | E-mail | 2. července 2014 v 22:38 | Reagovat

Dobry den, ja se domnivam, ze vyhozenim cehokoliv do popelnice / kontejneru se vzdavam sveho majetku. Policie nemuze trestat nikoho, kdo by si z popelnice vzal cokoliv v jakekoliv hodnote. Jina vec je, pokud je to uzamceno (za brankou), nebo zamkem kolem popelnice / kontejneru. Proto PCR nemusi mit souhlas statniho zastupce k prohledani popelnice.. Jinak podle me by se to zamykat nemelo. At si kazdy veme kdyz chce...

9 Eliška Eliška | E-mail | Web | 3. července 2014 v 7:49 | Reagovat

Já také souhlasím s panem Martinem - když něco vyhodím do kontejneru, teoreticky se toho vzdávám, už to nechci a lidé by měli mít možnost si to vzít - i když záleží na tom, co by s tím dělali, ale tihle freegané, nebo co to, jsou docela dobří lidé :-) :-).
Snad se ti nějak zlepší a už to nebude "trestné"...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama