Občanský zákoník

17. června 2014 v 11:44 | Honza |  Vládní svinstva
Stále častěji se v médiích objevují informace, jak nám nová verze Občanského zákoníku může velmi znepříjemnit život. Jeho složitost, nejednoznačnost a zjevná účelovost má nejspíše jediný cíl. Vytáhnout z občanů další peníze.


To, že se z původních 600 paragrafů stalo paragrafů 3081, je jen taková "drobnost". Problémy začínají již s jazykem nové úpravy. Autoři nového zákoníku využili výrazy, které jsou mnohým lidem cizí (pacht, výprosa...). A současně byl výklad práva tak zkomplikován, že člověk bez právnického vzdělání, nemá šanci se v předpisu vyznat.

Bez právní pomoci se tak již nikdo neobejde a vhledem k nejasnostem a přetíženým soudům se výrazně stíží vymahatelnost práva. To nejspíše přinese nárůst popularity mimoprávních řešení (a tady si můžeme doplnit cokoliv).

Jako otce nového zákoníku můžeme označit bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). Ten po svém nástupu do funkce velmi výrazně "vyčistil" Legislativní radu vlády a dosadil tam řadu svých kolegů, spojených s Právnickou fakultou v Plzni. V radě, která schvalovala nový zákoník, se tak ocitlo i několik lidí, kteří byli autory schvalovaných zákonů. Což byl jednoznačný střet zájmů.

Před nástupem Jiřího Pospíšila se předpokládalo přijetí takové normy, která by byla kvalitní, jasná, stručná a srozumitelná. To však Jiří Pospíšil změnil a za výsledek a jeho důsledky by tak měl nést plnou odpovědnost.

Sám Jiří Pospíšil k tomu říká, že lidé, kteří tomu rozumí, nový zákoník vítají. Je však potřeba se ptát, které lidi má na mysli. Nejspíše ty, kterým vyhovuje to, že se dnes neví, co se může a co ne. Kterým vyhovuje, že je v zákoníku ponechán velký prostor dohodám, které ani nemusí být písemné. Že mnohé formulace jsou spíš výkladové než normativní. A že velká volnost a nejednoznačnost ve výkladu práva povede k jeho úplnému rozkladu.

Vzhledem k tomu, že nový zákoník výrazně dopadá na život každého z nás, drobnými krůčky též zásadně omezuje vlastnická práva a vytváří prostředí právní nestability, je potřeba se ptát, komu nová úprava slouží. Pokud si spojíme jeho dopad se stavem politicko-podnikatelského prostředí, pak je jasné, že se někdo hodně snažil, aby byla prakticky zlikvidována naše možnost se bránit a domoci se práva.

Rozklad našeho státu a přerod k novodobé totalitě probíhá pomalu a zevnitř.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Maylo Maylo | 18. června 2014 v 1:48 | Reagovat

Alespoň pár příkladů by nebylo, Honzo?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama