O volbách ještě jednou

1. června 2014 v 8:49 | Honza |  Volby
Je po volbách do Evropského parlamentu. Účast byla rekordně nízká (18,2 %). A média nyní spekulují, kde kdo udělal chybu, že nás EU nezajímá a považujeme ji za zcela zbytečnou.


V tomto článku se však nebudu zabývat spekulacemi o nezájmu a podívám se na fakta, která ukazují, jak jsou současné volby nesmyslné.


Za kolik?

Ač si ministerstvo financí nevede v evidenci celkové náklady voleb, je možné si udělat alespoň nějakou představu. Média přinesla informaci o dvoudenním pronájmu 111 počítačů a tiskáren v Praze 8, která za tuto "srandu" zaplatila přes 800 tisíc korun (přesněji 7236 Kč za jednu sestavu). Nový počítač s tiskárnou, který splňuje požadavky Českého statistického úřadu lze pořídit za cca 8500 Kč. Celková částka za pronájem výpočetní techniky se prý tak pohybuje kolem 50 milionů korun. Za 2 dny. To je dobrý kšeft.

Jinak než nehospodárné se to nazvat nedá. A je potřeba se ptát kdo, komu a kolik. Protože tohle rozhodně smrdí. Vždyť směrnice ministerstva financí říká, že stát od letošního roku proplácí například pouze 200 Kč na pořízení USB flash disků a kalkulaček. A to jednou za 5 let. Podobné limity jsou i v případě pořizování nového vybavení hlasovacích místností. U výpočetní techniky však žádný limit není a tak se zvesela vyhazují peníze oknem.


Co ovlivníme?

Svou volbou máte možnost ovlivnit dění v Evropě. My budeme EU říkat, co má dělat. Tak a podobně zněla předvolební hesla mnohých eurohujerů. Jak je to ale ve skutečnosti?

Evropský parlament je vlastně taková šaškárna. Nemá možnost prosadit nic podstatného a většina poslanců na jednání ani nechodí. A nové směrnice navržené Evropskou komisí schvaluje vždy v nějaký konkrétní den tempem 10 ks/1 minutu. A váha našich poslanců je 2,8 %.

Více se toho dělá v Radě EU - jde o klíčový orgán, který řeší legislativní otázky. A to podle pravidel, která nastavila Lisabonská smlouva. Ke schválení nějakého rozhodnutí je potřeba souhlasu 55 % členských států, které představují nejméně 65 % obyvatel EU (pokud se nerozhoduje o návrhu Evropské komise pak 72 % členských států a 65 % obyvatel EU). Současně lze návrh blokovat menšinou složenou nejméně ze čtyř států, které zastupují 35 % obyvatel EU. Na a kolik že má naše země? Je to 3,4 %, které nám nestačí na vůbec nic. Pokud se velké státy rozhodnou, pak s tím naši eurohujeři neudělají nic. Ani kdyby se na hlavu stavěli. Navíc ČR ztratila v 68 oblastech právo veta.


Podtrženo a sečteno

Volby do EP jsou jen dalším blábolem, který nás má oblbnout a odvést od důležitějších věcí. Politici nekandidují proto, že by snad mohli něco změnit. Jejich zájmem je jistota sesle a nadprůměrného platu.

A my? My nejsme Evropa. My nejsme Brusel. Jsme jen nicotnou částí molochu, který se stále více podobá představám o říši. Pokud budeme chtít rozhodovat o sobě a své zemi opravdu svobodně a odpovědně, pak jedině tehdy, když z EU vystoupíme.

Své ne Evropskému parlamentu a tím i celé EU řeklo 81,8 % obyvatel naší země. A můžeme s úspěchem předpokládat, že drtivá většina z nich to udělala zcela úmyslně a vyjádřila tak svůj názor na zbytečnost této instituce. Politici, kteří si tak po svém zvolení tleskali, by si měli uvědomit, že většina lidí v této zemi je v EU nechce.

Bojkot voleb je také vyjádření názoru. Je potřeba, aby tento názor byl také brán v potaz.

No a závěrem bych výše uvedené rád vyjádřil ještě v číslech. Je nám totiž vnucováno, že výsledky voleb se počítají jen a pouze z odevzdaných hlasů. Jako, kdyby ten zbytek populace, který nevolil, vůbec neexistoval.

Z odevzdaných hlasů:
ANO - 16,13 %
TOP09+STAN - 15,95 %
ČSSD - 14,17 %
KSČM - 10,98 %
KDU-ČSL - 9,95 %
ODS - 7,67 %
Svobodní - 5,24 %

Z oprávněných voličů:
ANO - 2,91 %
TOP09+STAN - 2,88 %
ČSSD - 2,56 %
KSČM - 1,98 %
KDU-ČSL - 1,8 %
ODS - 1,39 %
Svobodní - 0,95 %

Údaj vypočítaný z odevzdaných hlasů vzhledem k údaji hlasů z celkového počtu oprávněných voličů je vskutku zkreslující.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 jitka jitka | E-mail | 1. června 2014 v 10:57 | Reagovat

a zas nadáváme po hospodách!!!!a ti hore kapsují a my je necháme,protože jen hospodský bláboleni nic neznamená.

2 Hanka Hanka | E-mail | 1. června 2014 v 11:28 | Reagovat

Volit jsem též nebyla, protože odmítám členství naší země v EU. Děkuji za skutečnou statistiku. Být jakýmkoliv politikem zvoleným do EP, nechlubila bych se tím, není opravdu čím. Jim to ale nevadí, vždyť vidina pohádkových příjmů za "NICNEDĚLÁNÍ",je tak silná.
Hledala jsem na netu také statistiku kolik do EU dáváme a kolik ná bylo vráceno v dotacích. Nemáte Honzo o tom nějakou informaci? Předem děkuji.

3 Honza Honza | Web | 1. června 2014 v 12:10 | Reagovat

[2]: Celkově ČR do rozpočtu unie od roku 2004 poslala 342,8 mld Kč a získala z něj 676,2 mld Kč (údaj z poloviny dubna 2014). Takže v plusu je ČR 333,4 mld Kč.

S výjimkou Kypru jsou v plusu všechny země, které se v roce 2004 staly součástí EU.

Jde však jen o účetní údaj, který nelze přeceňovat. Hlavní výhody a zejména nevýhody našeho členství v EU nelze zařadit do kolonek "má dáti - dal". Takže ač se z čistě finančního hlediska členství vyplatí, je potřeba se podívat i na obchodní, politické, bezpečnostní a další aspekty.

Toliko asi ve zkratce. V některém z dalších článků to rozvedu podrobněji. A vám Hanko děkuji za dotaz. :-)

4 Thomas Thomas | 1. června 2014 v 18:52 | Reagovat

Tahle vychcaná organizace hrdě a velkoryse se oslovující "Evropská Unie" je založená na principu: "Všichni jsme si rovni, ale NĚKTEŘÍ JSME SI ROVNĚJŠÍ !!" Proto ji absolutně ignoruji ať už u voleb či v běžném životě.

5 janakiev žorž janakiev žorž | E-mail | 1. června 2014 v 18:56 | Reagovat

[3]:a prosim ne zapomente kolik penez vivedli z česka koncerny velkych unijnich bratru proto že mislim si že to take patři do konečneho vyučtovani

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama