Jak se Tibet stal symbolem rektálního alpinismu

15. června 2014 v 12:58 | Honza |  Vládní svinstva
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek navštívil koncem dubna Čínu. A spolu se svým protějškem Wangem I podepsal Prohlášení ministrů zahraničí České republiky a Číny. Podpisem tohoto prohlášení Zaorálek vzkázal Tibetu, že již nebude podporovat jeho samostatnost a sdělil, že od nynějška je Tibet neoddělitelnou součástí čínského území.


Čínská armáda vstoupila na území Tibetu 21. října 1950. Oficiálním důvodem invaze bylo "zachránit tři miliony Tibeťanů před imperialistickým útlakem a zabezpečit ochranu západní čínské hranice". Špatně vyzbrojená, nejednotná a málo početná armáda Tibetu neměla šanci se nijak bránit. Pod svrchovanost čínské vlády se Tibet dostal 23. května 1951 podepsáním Sedmnáctibodové dohody. V druhé polovině 50. let došlo díky necitlivě vedeným pozemkovým reformám a dalším společenským změnám k nepokojům. Ty 10. března 1959 přerostly v ozbrojené povstání proti čínské nadvládě (skrytě bylo podporováno vládou Spojených států). Během několika dnů bylo však krvavě potlačeno.

Tolik historie.

Je však také pravdou, že před okupací byl Tibet zemí velmi zaostalou, kde se dařilo otrokářství a kde měla moc vrchnost. Čína do Tibetu přinesla investice, které pomohly vybudovat infrastrukturu, zvýšily gramotnost a snížily chudobu. Nicméně nic z toho nesmaže zvěrstva, kterých se Čína dopustila.

A jak je to vlastně s tím Zaorálkem?

Svým krokem dal jasně najevo, že naše vláda opět poslušně kýve na zájmy někoho jiného.

Celá situace okolo Tibetu je příliš přemedializovaná a již je těžké se vyznat proč a kdo vlastně co podporuje. Čína je největším věřitelem Spojených států a ty jsou dnes velmi opatrné při oficiálních prohlášeních a fakticky již také nepodporují samostatnost Tibetu. Na druhou stranu však podněcují Japonsko k akcím proti Číně, čímž nejen Čínu omezují a navíc drží Japonsko na uzdě a zvyšují jeho závislost na USA. Z toho je patrné, že zájmy v této lokalitě jsou hodně nečitelné.

Naše vláda se tak nejspíše krokem Lubomíra Zaorálka veze na vlně, kterou řídí Spojené státy. Sám Zaorálek popřel, že by téma ochrany lidských práv vyměnil za zájmy ekonomické. Avšak je každému jasné, že současná politika vlády velmi nahrává všem zaprodaným podnikatelům, kteří se díky "vylepšení" vztahů mohou těšit na větší kšeftíky s Čínou.

A tady bych rád podotknul, že je to právě ten Zaorálek, který ostře kritizoval referendum o připojení Krymu k Rusku. Tedy opět jen papouškoval názor někoho jiného.

Tak by bylo dobré se ptát, zda nám naše vláda skutečně nezávisle vládne. Nebo zda se rozhoduje podle někoho jiného. Protože nijak jinak, než jako rektální alpinismus, to nevypadá.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama