Ebola

6. června 2014 v 8:52 | Honza |  Farmamafie
Ač nejsem příznivcem očkování proti všemu možnému a nemožnému, v tomto konkrétním případě se k potřebě očkovat musím přiklonit. Avšak, jak jinak, farmamafie má opět trochu jiný názor. Tedy takový, který nás všechny poškozuje.


Virové onemocnění Ebola patří do skupiny krvácivých (hemoragických) horeček a představuje jednu z nejnebezpečnějších nákaz, s kterou se lidstvo potýká. Virus byl poprvé objeven v roce 1976 a napadá lidi a některé další primáty. Dnes je známo 5 kmenů tohoto viru, z nichž 3 člověka napadají (EBOV - Ebola-Zaire - nejnebezpečnější, SUDV - Ebola-Sudan a BDBV - Ebola-Bundibugyo). Úmrtnost je u tohoto onemocnění 50 - 90 %.

Ebola se přenáší přímým stykem s infikovanými tělními tekutinami (krev, sliny) a jelikož je virus vysoce infekční, je možné se nakazit i pouhým dotykem s kůží nakaženého a předměty, kterých se dotýkal. Virus je navíc schopen přežít i mimo tělo hostitele. Inkubační doba je dva až čtyři týdny (uvádí se však i 2 - 3 dny). Nejznámějším symptomem je pak krvácení ze všech tělních otvorů. Smrt nebo postupné uzdravování (závisí na druhu viru a fyzické kondici nemocného) obvykle nastává v rozmezí šesti až deseti dnů.

Léčba Eboly je velmi komplikovaná a účinnost všech známých virostatik je prakticky nulová nebo velmi malá.

Světová média a "odborníci" často s oblibou tvrdí, že vakcína proti Ebole neexistuje. Není to však pravda. Vakcína byla vyvinuta britsko-americkým týmem badatelů, kteří její účinnost vyzkoušeli na opicích. A je velmi slibná. Sérum neobsahuje žádný infekční materiál (u jiných vakcín se používají oslabené části viru). Je vytvořeno z neškodných pouzder viru. Na tuto bílkovinu si dokáže imunitní systém zvyknout a po několika dávkách sám vytváří protilátky.

Účinnost byla vyzkoušena v roce 2009, kdy se německá mikrobioložka z institutu Bernharda Nochta nakazila neopatrným píchnutím o infikovanou jehlu. Nemoc u ní sice propukla, ale její tělo se s ní dokázalo díky vakcíně vypořádat.

Otázka plošného využití vakcíny je však složitější a díky nezájmu farmaceutických firem není stále schválené a využitelné. K očkování lidí je totiž potřebná licence a tu musí předcházet klinické studie. Ty ale něco stojí a farmaceutické firmy nemají zájem investovat do očkování proti nemoci, která postihuje především chudé Afričany.

Je zřejmé, že farmamafii jde pouze o zisk. Lidé ji nezajímají.

Ač je Ebola stále nemocí Afriky, není vyloučeno její rozšíření i do jiných částí světa. Jde o hrozbu, která jen čeká na svou příležitost. Její pravděpodobnost je díky velkému přílivu imigrantů z afrického kontinentu stále vyšší. Naprosto stačí, aby se nakažený dostal na nějaké mezinárodní letiště. Je zde také velké riziko zneužití jako biologické zbraně.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | 24. června 2014 v 13:27 | Reagovat

Proč vakcinovat, když existuje jiné řešení?

2 obycejnilide obycejnilide | 7. září 2014 v 1:18 | Reagovat

vakcíny jsou jeden z největších podvodů v historii lidstva.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama