1. máj

1. května 2014 v 8:17 | Honza |  Postřehy
Vzhledem ke komunistické minulosti naší země je svátek práce spíše považován za záležitost zemí reálného socialismu, kde také patřil k těm nejdůležitějším svátkům a kdy se organizovaly nepsaně povinné průvody.
Avšak je pravdou, že svátek práce je slaven a byl zaveden jako vzpomínka na stávku amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, která vyústila v Haymarketský masakr.


A proč je vlastně dnes důležité si tento svátek připomenout?

Dnes, více, než kdy jindy, je patrný stále větší ekonomický tlak, kterému se neúprosně podřizuje takřka vše. Jako příklad úspěšnosti jsou předkládáni jedinci, kteří žijí svou prací a pro práci. Práce je jim modlou a vším. A nedovedou pochopit, že tu jsou i lidé, kteří žijí pro svou rodinu či koníčky. Jsou to lidé, kteří však také často svou modlu vnucují jiným (nejčastěji podřízeným) a nevědomky (snad) tak zavádějí novodobé otrokářství.

A pak tu máme pracující, kteří jsou těm výše uvedeným podřízeni. V tom lepším případě si každý měsíc odkroutí nějaký ten přesčas. To aby firma nepropadla ve své výkonnosti. V tom horším případě však jsou tyranizováni, jsou potlačována jejich práva a ve strachu o místo raději drží ústa a krok. Protože za bránou čeká dalších dvacet uchazečů o jejich místo - což jim je každý den připomínáno.

No a máme tu i velké množství nezaměstnaných, z nichž mnozí by jistě chtěli pracovat, ale nemají šanci na nalezení nějakého zaměstnání. Někdo může namítnout, že když se chce, tak to jde. Ale kdo dnes zaměstná člověka těsně před důchodem? Nebo někoho se zdravotními problémy?

Jak dnes máme tedy oslavovat práci, která se k nám mnohdy chovají nedůstojně a ponižují nás? Někdo kdysi vymyslel "geniální" věc - lidé, kteří vykonávají nejvíce prospěšné druhy zaměstnání, dostávají nejméně zaplaceno. Svět bez dělníků, zemědělců, zdravotních sester, učitelů a dalších obdobných profesí by začal mít velmi rychle problémy. Oproti tomu výkonné ředitele, PR pracovníky, lobbisty, exekutory a podobné by nejspíše ani nikdo nehledal.

Byznys má sloužit veřejnosti. Dnes je to ale jinak.
A tak i dnes například prodavačky oslaví svátek prací.
Jistě, existují profese, které zajišťují nezbytné služby a pomoc - hasiči, lékaři apod. Avšak proč dnes jsou v práci i ti, bez jejichž práce se jakákoliv firma obejde. Takové již zmiňované prodavačky v tom nenáviděném komunistickém režimu měli každý svátek a každou neděli volno. A my se obešli bez bezcílného korzování po obchodech. Dokonce i v těch zemích, které si dnes bereme jako vzor (tedy ty na západ od nás) si pracující na své právo mít ve svátek volno nenechají šáhnout. Jen u nás svěsíme hlavu a dál jdeme jako poslušné ovce dřít na tu pakáž ve vedení firmy.

A tak by asi bylo nejlepší přejmenovat dnešní svátek na svátek hospodářských zvířátek, protože nic jiného pro ty šmejdy nejsme.Na tento článek v následujících týdnech naváže akce "Nejsme otroci".
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | 2. května 2014 v 0:07 | Reagovat

Ba, ba a je to jen proto, že čeký národ a lidé v něm nestojí při sobě. Dokud je co jíst, je čím se bavit.... Ale skoro nikdo nepozoruje, jak se pomalu oklešťují naše pracovní práva. Viz. nový zákoník práce.
Jak sladké musí být vládnout v čechách.

2 tomas tomas | 3. května 2014 v 21:34 | Reagovat

...myslim,ze nejake prejmenovavani svatku prace je extrem admine a brousis do temat ktere sice souvisi s praci avsak nesouvisi s podstatou tohoto svatku. Podstata svatku je vyzdvihnout a oslavit poctive pracanty . Ale take je na druhe strane fakt,ze ty lobbisty,bankere,obchodniky atd.pekne tento svatek sere,ovsem to nam poctivcum musi byt u prdele! A pro mne je jejich  neklid jakousi sadistickou satisfakci....ne??...no a hned je ten pohled na svet lepsi chi,chi,chi... :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama