Novinky.cz vs. Rusko

20. dubna 2014 v 11:34 | Honza |  Mediální cenzura
V tomto krátkém článku se blíže podívám na dva příklady toho, jak naše média (konkrétněji tedy Novinky.cz) účelově manipulují s fakty a podílejí se na vytváření a udržování toho "jediného správného názoru" na Rusko.1. O Rusku informace nemáme

Přesněji neposkytují všeobecné informace o této zemi. Ve článku "Rusko už mezi sebou nechceme, vzkazuje sedm nejvyspělejších zemí světa" je v posledním odstavci výčet zemí, které jsou sdružené do tzv. skupiny G8. U všech těchto zemí je možné se proklikem dostat na informativní stránku, kde je o nich uvedeno množství informací. Tedy skoro u všech. Jedinou zemí, u níž Novinky.cz tuto možnost nenabízí je Rusko.

O nějaké vyváženosti zpravodajství a sdělovaných informací si můžeme jen nechat zdát.


2. Fotografie jako důkaz

A když manipulace, tak pořádná. Článek "NATO ukazuje ruskou hrozbu z vesmíru" pojednává o množství ruské vojenské techniky u hranic s Ukrajinou. Avšak pokud se podíváme pozorněji na informace v textu, pak zjistíme, že obsahuje množství faktických chyb, které zcela jistě slouží jen k ohlupování čtenářů.

Prvním nesmyslem je označení základy, kterou Novinky.cz uvádějí jako Primorko Achtarsk. Správněji to je Primorsko Achtarsk a kde se nachází je vidět na této mapě. Ano, jedná se pouze o chybějící písmeno. Avšak tato základna se nenachází tak úplně u hranic s Ukrajinou. A navíc je na záběrech vidět jen několik strojů Suchoj Su-27 a Mi-24. Je těch několik zcela viditelně zaparkovaných letounů a helikoptér tou hrozbou? A nebo tu jen někdo nesmyslně blábolí?

Ve článku se hovoří i o Belgorodu, který je na této mapě. Ten se skutečně nachází kousek od hranic s Ukrajinou. Nicméně i tam je úhledně zaparkováno několik helikoptér Mi-8 a Mi-24.

A já tak nějak marně uvažuji o tom, jak může několik strojů představovat nějakou hrozbu. Jsou na ruských základnách, na ruském území a v místech, odkud je možné Rusko napadnout (protože základny NATO jsou kolem celého Ruska). Takže kdo koho vlastně ohrožuje?

Podle datace jsou fotky z 22. 27. března a tedy na nějaké závěry příliš staré. Dokonce se objevují i informace, že jsou staré již rok a zachycují loňské vojenské cvičení.


Nemohu se nějak zbavit dojmu, že celá ta hysterie okolo Ruska je pečlivě plánována a nám účelově servírována. Aby za nějakou dobu byl národ dokonale zpracován a neměl otázky.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Petr Petr | 20. dubna 2014 v 13:59 | Reagovat

K odstavci 1. O Rusku informace nemáme - VY tady účelově manipulujete fakta. Pokud si nesedíte na vedení, tak vidíte, že v prvním odstavci článku, tj. "Sedm členů skupiny (G7) již dříve uvedlo, že zastavují přípravy na summit skupiny G8 (G7 a Rusko), který byl chystaný na červen do Soči." je slovo RUSKO podtrženo jako hypertext.
K odstavci 2. Fotografie jako důkaz - opět si to VY překrucujete. V článku je jasně napsáno: "...mimo jiné zachycují ruské proudové Suchoje Su-27 na základně Primorko Achtarsk na JIHU RUSKA" a "...zachycují také tanky a obrněná vozidla v oblastech u hranic s Ukrajinou NEBO NA POBŘEŽÍ AZOVSKÉHO MOŘE..." Takže to se základnou Primorsko Achtarsk a hranicemi s Ukrajinou jste si jen VY domyslel.
Takže je více než zřejmé, že spíše než by se Novinky.cz snažily pošpinit Rusko, Vy se snažíte pošpinit Novinky.cz. :-!

2 Zdeněk Zdeněk | 20. dubna 2014 v 15:33 | Reagovat

Tak ta potrefená husa se ozvala? Petr je placeným trollem od Novinek.cz?
Těch manipulací na "Novinkách" je více než 80% jako i na dalších masmediálních "pracovištích" u nás v zaprodané kotlince, kdo to nevidí nebo spíše účelově nevidí, tak je buď hlupák nebo zaprodanej trollík. Naštěstí se už dost velká část národa probouzí a chápe ty nekalé hry, které jsou s ním páchány. Otroci se začínají bouřit, no a otrokářům a jejich pohůnkům se to nelíbí.... :D

3 Petr Petr | 20. dubna 2014 v 15:52 | Reagovat

[2]:No, také názor. Ale útočíte na nesprávného. Jednak nemám s Novinkami.cz nic společného, jednak nejsem troll a co hlavně - dementuji pouze nepravdivý článek autora webu. Nepodporuji či nevyvracím skutečnosti, o kterých Novinky.cz informují.
A že se Vám nelíbí to, o čem a jak informují masmédia obyvatelstvo? Tak to nemusí automaticky znamenat, že je to špatné. Ať už by tam psali cokoliv, vždy se najde někdo, kdo s tím nebude souhlasit, koho to bude urážet, kdo se bude cítit dotčený, protože mu to narušuje jeho ideologii, jeho názory. A najde si tedy jakoukoli cestu, aby mohl dané masmédium pošpinit. :-x

4 Honza Honza | Web | 20. dubna 2014 v 17:43 | Reagovat

[1]:

K bodu 1 - Hypertextový odkaz v době psaní tohoto článku u Ruska nebyl. Jinak bych to nenapsal. To, že tam nyní neznamená, že manipuluji.

K bodu 2 - Asi jste si pořádně nepřečetl můj čllánek, jelikož v něm píši i o Belgorodu, který se nachází u hranic s Ukrajinou.

A všeobecně - Já se nesnažím pošpinit Novinky.cz. Tento zpravodajský server si bohatě vystačí sám s tím, co nám servíruje. Jen upozorňuji na svinstvo.

Nějak jste se nevyjádřil k informaci, že předmětné fotografie mají účelově jinou dataci. Ta informace je již ověřená a technika byla vyfotografována během loňského vojenského cvičení.

Takže kdo tady manipuluje?

5 Honza Honza | Web | 20. dubna 2014 v 18:06 | Reagovat

A pro úplnost dodávám, že mne Petr svým komentářem podnítil k ještě většímu sledování toho, co na Novinkách.cz uvádějí.

A současně jsem se rozhodl, že budu vždy pořizovat print screen. Tak, jak jsem to kdysi dělal u sledovaných diskusí.

6 Petr Petr | 20. dubna 2014 v 19:12 | Reagovat

[4]:Odkaz, který jste zde poskytl, jsem rozbalil dnes a v okamžik rozkliknutí byl již na zmíněné stránce hypertext i pro Rusko. Pakliže tomu nebylo v době vydání Vašeho článku, je to něco jiného, nicméně není to můj problém. Já jsem reagoval na aktuální situaci.
V bodě 2 jsem reagoval na část: "Prvním nesmyslem je označení základy, kterou Novinky.cz uvádějí jako Primorko Achtarsk. Správněji to je Primorsko Achtarsk a kde se nachází je vidět na této mapě. Ano, jedná se pouze o chybějící písmeno. Avšak tato základna se nenachází tak úplně u hranic s Ukrajinou. A navíc je na záběrech vidět jen několik strojů Suchoj Su-27 a Mi-24. Je těch několik zcela viditelně zaparkovaných letounů a helikoptér tou hrozbou? A nebo tu jen někdo nesmyslně blábolí?", která je poněkud lichá. Co se týče Belgorodu, myslím, že tam není nic moc k diskuzi.
Apropo - pokud Vy se vyjadřujete JEN k tomu, k čemu chcete (zde tedy to špatné), tak nevidím důvod, proč bych nemohl i já reagovat JEN na to, co přijde špatné mě. Jistě, je to velmi scestné, ale stalo se.
A na závěr bych se rád otázal - z jakého zdroje čerpáte Vy informace? Já z našich veřejnoprávních médií, tzn. mj. ČTK a Česká televize a neměl jsem zatím pocit, že by tato média byla nějak zmanipulovaná, tendenční nebo prolhaná. Proto doporučuji i Vám vykašlat se na Novinky a čerpat z těchto pramenů.

7 janakiev žorž janakiev žorž | E-mail | 20. dubna 2014 v 20:30 | Reagovat

[3]:p.petr mam k vam jedinou otazku vi opravdu véřite v téch sračkach co nam servirujou naše (nezavisle)masmedia podívejte se prosim do zrcadla a odpovézte  sam sobé

8 XJan XJan | 22. dubna 2014 v 1:15 | Reagovat

Tak Novinky.cz jsou čistě komerční web, ostatně jako všechno co je na netu. Stejně tak jako TV Nova nebo Prima, můžou si pro peníze vysílat co chtěj. Není to jako ČTK nebo ČT. NICMÉNĚ bych také uvítal nějakou hlubší koncesi na toto novinářské řemeslo, kde by se po podobných drobnostech (protože teď to drobnost není JENOM kvůli tomu, že se zase vytahují z šuplíku nešváry USA vs. Rusko) jako je neuvedení detailů ke všem zúčastněným stranám (pak-li že je evidentní, že jsou k dispozici) OKAMŽITĚ ODEBÍRALA LICENCE, popřípadě udělovaly obří pokuty a sázely tvrdé tresty. Vad mi to ať je potlačován kdokoliv, možná se to zdá jako rejpalství nebo maličkosti, ale je to ÚPLNĚ STEJNÉ zneužití veřejné moci (v tomto případě ovlivňovat názory mas) jako kdyby policista beztrestně vyloupil banku se služební zbraní.

PS: Nesmíme si to tak brát, dnešní komerční média beztak píšou hloupé malé děti. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama