Mediální cirkus

26. dubna 2014 v 10:49 | Honza |  Mediální cenzura
Ty tam jsou doby, kdy jsme si mohli myslet, že média jsou nestranná a nezávislá. Stejně tak dnes již rozhodně nemůžeme očekávat, že nás budou média informovat objektivně a vyváženě. Tak, jako politický systém, prošla i média změnou. Dnes tu máme tak v drtivé většině země, které si jen na demokracii hrají a ve skutečnosti se postupně stávají oligarchiemi. A současně tu máme i média, které jsou v drtivé většině případů vlastněna právě těmi oligarchy. Už proto můžeme očekávat, že půjdou svým vlastníkům na ruku a budou cíleně obelhávat a mlžit.


Média jsou součástí systému a jejich spojení s politickou a ekonomickou mocí je dnes vidět více, než kdy jindy. Díky technologickému pokroku, kdy lze získávat informace mnoha způsoby, se tak dnes stávají tyto zdroje otevřeným bitevním polem, na němž mocenské struktury usilují o naši poslušnost a snaží se v nás vyvolat strach a pocit neustálé nejistoty.

Ohrožování svobody slova a agresivní prosazování "jednoho správného názoru" dnes již není běžné pouze jen v totalitních režimech. Stále více se s tímto setkáváme i v tzv. demokratických zemích, kde jsou jinak smýšlející napadáni a zastrašováni.

Média dnes naprosto konzumním stylem předkládají zkreslené a vymyšlené drby, čímž napomáhají rozkladu občanské společnosti. Informace jsou postaveny tak, aby nezanikla kontinuita příběhu, ač je mnohdy tento příběh již ve svém zárodku smyšlenkou nebo čirou manipulací. Neváhají k němu stavět další pilíře, které jej podporují a současně tak ještě více rozdmýchávají nenávistné postoje ve společnosti.

Vše, co se nehodí do vytvářeného mediálního obrazu je ignorováno, bagatelizováno a zesměšňováno (a to přesně v tomto pořadí).

"Fakta", která nám média předkládají, jsou ve většině případů již několikrát přežvýkaná a upravená. Vlastní myšlenku tak jen těžko budeme hledat.

Stále častěji se také setkáváme s až bulvárním stylem zpravodajství, které se navenek jeví jako investigativní. Tento způsob novinářské práce se však stal díky soustavnému překrucování informací, porušování novinářské etiky a vlivu mocných struktur pouhou fraškou. A tak tu místo odhalených zlořádů máme jen bulvární plky, které nemají žádnou informační hodnotu a žádný přínos.

Rozklad médií je přímo úměrný současnému rozkladu naší civilizace. Svět pomalu, ale jistě upadá. Zvyšuje se nárůst vlivu zájmových skupin na úkor funkčnosti systému. Základní pilíře států a společnosti se rozpadají a jsou velmi pochybné. Klesá efektivita života celého lidstva. Lze to přirovnat k úpadku předchozích velkých civilizací starověku.

Nenápadný přerod naší společnosti vyvolávaný některými jedinci právě prostřednictvím médií je vidět na poklesu morálních hodnot a na likvidaci sociálních jistot. Média tak jsou dnes zbraní mocichtivých šmejdů, neváhajících zneužít naší zranitelnosti ve svůj prospěch.

Je tak jasné, že média samotná nejsou tím zlem. Tím zlem jsou ti, kteří dnes média ovládají a prostřednictvím jich ho šíří. A pokud toto necháme bez povšimnutí a budeme se dál tvářit, jako že se nic neděje, pak nás čeká hodně špatná budoucnost. Za krátkou dobu se tak můžeme probudit do nového světa, kde už na řadu věcí bude zcela pozdě.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 тигрица25 тигрица25 | 26. dubna 2014 v 11:30 | Reagovat

Bez restartu to už nepůjde dál. :-|

2 garf garf | 26. dubna 2014 v 18:35 | Reagovat

[1]: Ale kdo ten restart udělá tygřice? Současnému společenskému systému se jako vedlejší produkt podařilo zcela rozdrobit společnost na vrstvy, z nichž každá má jiné zájmy a priority a tím také velmi narušit mezilidské vztahy. Nikoliv předchozí režim, ale zcela jasně tento je důvodem celkového úpadku těchto vztahů, nárůstu kriminality - a tím souvisejících investic do věznic, které by mohly být použity mnohem lépe a účelněji, jak je pojednáno v jiném článku. Dokud nebude jedna z těch vrstev tak velká aby se odvážila k tomu restartu tak do té doby se nebude vůbec nic dít, pouze si tady můžeme zanadávat a to je tak vše.

3 anita anita | 26. dubna 2014 v 23:45 | Reagovat

na vas blog me navedl Vas prispevek na novinkach, blog nezklamal. Snazite se vyjadrovat radoby "erudovanym" zpusobem, ale ve skutecnosti mluvite o nicem. Co take cekat od cloveka, ktery pojmenovava rubriky slovem "svinstvo", ze..

4 Honza Honza | Web | 27. dubna 2014 v 9:30 | Reagovat

[3]: Taky názor.

Jen pokud pojmenovávám rubriky slovem "svinstvo", pak ve spojení "Vládní svinstva" či "Svinstva z EU" je to pojmenování věcí pravým jménem. Protože nic jiného než o svinstvu, které nám servíruje naše vláda a byrokrati z EU, to není. Nečekejte zde korektnost, protože ta je mi cizí.

5 istaista istaista | E-mail | 28. dubna 2014 v 12:59 | Reagovat

Ano, svinstvo vždy bude svinstvo, kterým je v současné době celý, ano úplně celý nás? Bordelstát. Pohlédni občané kam chceš, z výšin Hradu počínaje a u Ponávky v Brně třeba konče. Svinský hnus, kam občan dohlédne. Jak dlouho ještě? [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama