Jak se omezují názory

14. dubna 2014 v 8:47 | Honza |  Mediální cenzura
V několika předcházejících článcích jsem se věnoval podivnostem, které panují v názorovém fóru pod články na serveru Novinky.cz. Tento článek je shrnutím kroků, které evokují myšlenku, že pravým důvodem není zpřehlednění, zprůhlednění a zkvalitnění názorového fóra. Spíše se tyto kroky jeví, jako prostředek k omezení výměny názorů, jejich šíření a současně se názorové fórum využívá k manipulaci a k účelovému vyvolávání nesvárů.


Na jednotlivé kroky se podíváme tedy podrobněji.


1. Registrace

Pokud chcete vyjádřit svůj názor, pak se nejdříve musíte registrovat. A to korespondenčně. Pisatel "nevhodných" příspěvků tak je snadno dohledatelný. Můžeme také spekulovat o tom, zda naše názory nejsou u našeho jména archivovány a tak mohou být zneužitelné.

Novinky to zdůvodňují zdvořilostí se představit a také tím, že tak názorové fórum nebude zapleveleno vulgaritami, urážkami, tapetováním a "jiným plevelem". Opak je pravdou. Tato registrace vulgarity, urážky a tapetování neodstranila. Co si představit pod tím jiným plevelem je otázkou (viz. mazání nevhodných příspěvků).


2. Mazání nevhodných příspěvků

Názory pod články Novinek.cz jsou omezeny tzv. Pravidly názorového fóra. Tato pravidla jsou zbraní proti nevhodným příspěvkům. Je pochopitelné, že nikdo pod svými články nechce mít vulgární či urážlivé komentáře (nechci to mít i já), avšak tato pravidla jsou velmi lehce zneužitelná.

Mnoho z nás ví, že jsou často mazány i ty příspěvky, které pravidla neporušují. Avšak hovoří o něčem, co vyvrací závěry konkrétního článku či nabízí alternativní pohled na nějakou situaci. S tímto se setkávám a informace o mazání takovýchto názorů mi i čas od času od vás přijdou.

Ten jiný plevel, o němž jsem psal v předchozím bodě, tak může být právě názor, který vyvrací informace v článku a stojí výrazně proti tomu, co nám Novinky chtějí vnutit. Pak jde zcela jistě o cenzuru, která je sice dle naší Ústavy nepřípustná, avšak média ji zcela běžně využívají.

Občas se objeví i informace úplném smazání názoru. Celý prostě zmizí.


3. Úpravy v názorovém fóru

Do tohoto bodu je možné zařadit hned několik kroků, které Novinky.cz v poslední době provedly.

- omezení počtu příspěvků
Bylo vysvětleno omezením tlachání, avšak já si myslím, že jde o omezení možnosti vyjádřit svoje názory (více v článku Novinky.cz omezují diskusi)

- zrušení top příspěvků
Nikde jsem nezaznamenal nějaké vysvětlení. Dle mého názoru jde o krok, který má omezit šance zjistit, s jakým názorem se nejvíce souhlasí či nesouhlasí (jelikož hlasování zůstalo zachováno).

- otočení časové posloupnosti
Také jsem nikde info nezaznamenal. Nyní je časově nejstarší názor na konci fóra. Můžeme se domnívat, že to zlepší přehled. Avšak ve skutečnosti jde o krok, který omezí čtení starších příspěvků. Dříve si každý (nebo téměř každý) přečetl minimálně první stranu příspěvků. Nyní si téměř nikdo ty první příspěvky číst nebude (nebude se vracet) a bude případně reagovat jen na ty nejaktuálnější. Většina názorů tak zůstane zcela nepovšimnuta.

Účelem těchto kroků je jistě omezit vyměňování a sdílení názorů. Čtenáři článků Novinek.cz tak budou z valné většina reagovat jen na článek samotný, nebudou znát názory téměř nikoho jiného a nebudou mít možnost získat jiný pohled na řešenou situaci.


4. Pro některé pravidla neplatí

Jistě víte, o co se jedná. Na Novinkách.cz se vyskytují osoby, pro něž pravidla jaksi neplatí. Mají podivné (provokativní) komentáře a pokud je někdo začne více řešit, pak je brzy smazán. A je veřejným tajemství, že se jedná o trolly, kterým redakce serveru umožní v podstatě cokoliv.

Současně se tam vyskytují i nejspíše fiktivní osoby. Informaci mám o "trojici Pražáků" Pavel Tučňáček, Robert Žabička a Lubomír Rybička a "dvojici Kanaďanů" Tomas Broz a Milan Oppelt. Tento osvědčený kalibr naprosto pravidelně a bez jakýchkoliv zábran tvrdě napadá ostatní diskutující a častuje je provokacemi.

Jako nejlogičtější se mi jeví vysvětlení cíleného provokování k vyvolání emocionální reakce, která ještě více zvýší nevraživost a nesoulad mezi lidmi. Jednoduše - jeden kvalitní pitomec dokáže rozvrátit i mysl zenového mistra.


Zamysleme se nad účelem takového jednání. Kdyby se všechna média začala najednou takto chovat, tak by to ve společnosti zcela jistě vyvolalo mohutné negativní reakce. A tak se využije jeden zdroj. Pomalu a potichu se omezují (v údajném našem zájmu) naše svobody. A nakonec si ani nevšimneme, že jsme úplně ovládáni.

Nejsou tak Novinky.cz (už kvůli většinou protivládním komentářům) zkušebním prostorem? Nemají snad tyto kroky zjistit, kam až někdo může zajít?

Média jsou mocnou zbraní a je pošetilé se domnívat, že proti nám nejsou využívána.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jaroslava Brumlová Jaroslava Brumlová | 14. dubna 2014 v 16:18 | Reagovat

Myslím že je to vystiženo přesně.

2 Kamil Kamil | E-mail | 14. dubna 2014 v 18:35 | Reagovat

Trollové nejsou jen na Novinkách, ale operují téměř na všech servrech s diskusemi. Lze jich lehce poznat, byť používají neomezený počet nicků a to podle štvavé rétoriky, která jde proti názorům všech ostatních, i proti zdravému rozumu a je všude navlas stejná, dělá to dojem jakoby je přijímala a školila jedna a ta samá agentura. Nejvíce trollů na všech možných diskusích přibylo před volbou prezidenta a objevili se i na servrech, kde před tím se vůbec nevyskytovali. Podle mně je funkce placeného štváče jedno z nejodpornějších zaměstnání, hned po politice a člověk, který se sníží k takové "práci" musí mít opravdu hodně silný žaludek.

3 Carlos652 Carlos652 | E-mail | 14. dubna 2014 v 20:30 | Reagovat

No, myslím, že je to zcela přesné a výstižné. Až mrazí v zádech, když se nad tím člověk trochu zamyslí. O_O

4 Dalin Dalin | 14. dubna 2014 v 22:22 | Reagovat

Jsme kontrolovaní všude ať je to i-dnes,právo,tiscali,slavné novinky i youtube či google+ atd...
Vše je precizně a důkladně archivováno
z videí na tubku jsou brány fota pravděpodobných vlastníků a je úplně jedno zdali použijete nick nebo mail servrům stačí Vaše IP a název PC.
A pak "komu to patří"?? je snadné zjistit.... tak stím se obchoduje za nemalé many!!!A mimo obchod jste v databázi nevhodných nebo ohebných nebo poslušných nebo nebezpečných.
Tyhle databáze opravdu existují!...odposlechy USA p.Angely,p.Nikolase,p Vladimira jsou jen  "lvím pšoukem".

5 janakiev žorž janakiev žorž | E-mail | 15. dubna 2014 v 13:21 | Reagovat

k tomu neni co dodat snad mejme se na pozoru

6 Hanka Hanka | E-mail | 15. dubna 2014 v 23:15 | Reagovat

Souhlas na 100%. Z diskuzí na Novinkách znám velice dobře jména lidí vystupujících jako "Rybička, Tučnáček", a několik dalších, kteří se vyznačují provokativními komentáři a věšinou reagují mezi prvními, hned jak vyjde nový článek. Skoro to vypadá, jako by dostávali echo, nebo pracovali přímo v redakci Novinek. Omezení příspěvků na pouhé dva, považuji za diskriminaci diskutujících. Dále souhlasím s nickem "Dalin", že je každý z nás monitorován a zařazen, přesně tak, jak to popsal.
To je ta demokracie, můžem říkat co chcem, ale musíme počítat s tím, že to může být použito proti nám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama