Ukrajina v souvislostech

2. března 2014 v 8:45 | Honza |  Ze světa
Aktuální situací na Ukrajině jsem se zabýval v předchozích článcích (Ukrajina, Ukrajina podruhé a Ukrajina potřetí). V tomto článku se podívám na souvislosti celé situace. Tedy na to, kdo z ní těží a komu prospívá. Tedy na to, co nám oficiální média záměrně zamlčují.


Je mi naprosto jasné, že vláda, prezident, ale i soudy, policie, média a vše ostatní na Ukrajině je pod vlivem či rovnou v rukou oligarchů. A že velká část tamní populace je s tímto stavem více než nespokojena a touží po nápravě a skutečné svobodě.

Jenže stejně jako my v roce 1989, i nyní Ukrajinci vůbec netuší a v euforii vyvolané protesty vůbec nevidí, kdo stojí v zákulisí a tahá za nitky. Vůbec jim stále nedochází, že jde o uměle vyvolaný konflikt, jehož důsledky slouží a budou sloužit něčemu úplně jinému. Obyčejní Ukrajinci jsou jen postradatelnými figurkami, kterými někdo manipuluje tak, aby dosáhl svého cíle.

V jednom z předchozích článků jsem se pozastavil nad faktem, že celá Evropa protestuje proti EU, jen na Ukrajině je to naopak. Ano, vše začalo (údajně) jako protest proti odmítnutí podmínek v procesu přistoupení k unii. Prezident a vláda Ukrajiny si dovolili unii odporovat. EU je dnes v hluboké krizi a pro vyvolání zdání zlepšení potřebuje do své "náruče" přijmout další země. Nejlépe takové, které jsou ekonomicky a politicky nestálé. Aby jim mohla snadno vnutit svůj vliv, podřadné zboží a vzít si od nich to, co má v jejich zemích ještě nějakou hodnotu. A z národů těchto zemí udělat nesvéprávnou levnou pracovní sílu.

Jenže všechno tohle šaškování tzv. opozice okolo EU je jen zástěrkou. Byrokraté (včetně našich potentátů) si vesele jezdí na Ukrajinu řečnit o svobodě, ale je jim to houby platné.

Nezanedbatelný vliv (a jsou to právě také ti, kdo vyvolávají násilné střety) mají pravicoví nacionalisté. Tedy ti, kteří se hlásí k tradici Banderovců. Jde o uskupení Pravý sektor, které je složeno z různých nacionalistických skupin (Trojzubec Stěpana Bandery, Ukrajinští nacionalisté, Patrioti Ukrajiny nebo Bílé kladivo). A pak také o politické uskupení Svoboda. Ulice ukrajinských měst jsou plné červeno-černých vlajek a EU se je snaží nevidět.

To samé bylo vidět i na demonstraci v Praze, kde skupinka příznivců ukrajinské "opozice" nesla též vlajky Banderovců a je více než šokující, že média o tom nic neřekla. Zcela záměrně se vyhýbají komentování toho, že tu opět po sedmdesáti letech vlají fašistické vlajky.

Pro někoho jiného však jsou vítanou příležitostí, jak situaci zvrátit ve svůj prospěch. A tak jsou tyto extrémistické skupiny zneužity pro špinavou práci. Ten někdo je jednoznačně USA, pro něž jde o boj s Ruskem. Pokud Rusko ztratí Ukrajinu, pak se už nikdy nebude moci stát supervelmocí. Ekonomika Ukrajiny je v troskách a nemá žádné přírodní zdroje, které by Rusko mohlo chtít. Na druhou stranu jde však o zemi, která je cílem ne nepodstatné části Ruského exportu. Jelikož se EU rozpadá a Ukrajina je díky současné situaci nestabilní, bude se muset Rusko poohlédnout po jiných trzích a jeho ekonomice (v poslední době blízko skluzu do krize) to zrovna moc nepomůže.

Financování chaosu na Ukrajině je pro USA relativně levné (celou práci za ně odvede někdo jiný) a současně tak dostane přes ústa Rusko i celá EU. Slovy náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandové: "Fuck the EU".

Situaci na Ukrajině ovlivňuje mnoho faktorů. Je však jasné, že mnohým se nechce přijmout dohodu a ústupky prezidenta Janukovyče a dál pracují na destabilizaci země. To dokazuje, že sledují jiný cíl. Příkladem může být šéf politické strany Ukrajinská demokratická aliance za reformy (UDAR) Vitalij Kličko. Ten v zájmu "lepší budoucnosti" požádal nejdříve EU, aby co nejdříve zavedla vůči Ukrajině sankce. A poté dokonce vyzval západní státy k vojenské intervenci. Jak jinak můžeme označit tohoto člověka, než vlastizrádce?

Kličko, který je jedním z nejdůležitějších oponentů vlády na Ukrajině, si jezdí pro rady k politikům EU a USA. EU (resp. Německo) a USA si šlechtí novou generaci pseudopolitiků, kteří budou využívání k rozvracení států, které jsou zájmovou destinací stratégů plánujících postupné ovládání světa.

Obyčejní Ukrajinci by měli vědět, že EU je potřebuje jen jako otroky a USA jen jako pěšáky.
O ničem jiném to není.

Model těchto "revolucí" je poměrně známý a v poslední době jej vidíme až moc často:
V zemi je vyvolán chaos a násilné střety pomocí "opozice", která je podporována zvenčí. Vše je provedeno velmi rychle a celá situace je manipulativně zkreslována v médiích. Země je destabilizována a dosavadní vláda padne. Prezident je na útěku dopaden a ihned zlikvidován, aby nemohl mluvit. Nová vláda složená z extrémistů není schopná zemi vést a dál tak region jen rozkládá. Vše v zájmu mocných hráčů, kterým vyhovuje, že je tato země zranitelná a nepředstavuje žádné riziko pro další ovládání světa.

Je tak docela možné, že Janukovyč skončí stejně jako například Kaddáfí.
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Mechan Mechan | 2. března 2014 v 10:36 | Reagovat

No Ukrajina nás chce zatáhnout do války v kteté již oni jsou.
  Rusku držím palce ať si tam nastolí pořádek.
  Jak již bylo zmíněno Farklandy jsou jasným příkladem.
  My držme pusu.

2 David David | 2. března 2014 v 11:04 | Reagovat

Velice jednostranný článek s nepravdivými údaji. Takže být Vámi, zametl bych si před vlastním prahem, než bych se začal obouvat do médií, která jsou podle Vás "manipulativně zkreslována".

3 olga olga | 2. března 2014 v 11:27 | Reagovat

Bojte se rozhodnuti vlastní vlady, ona nas může zatáhnout do valky a ne Ukrajina.

4 Zdenek Zdenek | E-mail | 2. března 2014 v 11:51 | Reagovat

Myslím že naše vláda jen nezodpovědně přilívá olej do ohně v domnění že jsme důležití ale opak je pravdou. Názory našeho m.z.Zvorálka jsou jen manipulací.    Souhlasím s tím co obsahuje článek.

5 petr petr | E-mail | 2. března 2014 v 11:57 | Reagovat

[4]:moje slova

6 Erik Erik | 2. března 2014 v 12:57 | Reagovat

Davide, vy jste asi někde jinde...Funkce medií je jednoznačně zamlčet pravdu a místo aktuálně pravdivých zpráv, Vám budou podsouvat- že je v létě horko a divit se tomu, a nebo se pan Hruška bude zajímat jak fungují WC a jiné "objektivity".A ČTV z dob "mistra" Janečka zanechala nesmazatelnou stopu zkreslení a manipulace s lidmi. Případ- HV, Stop vládě atd. Kde místo toho aby se celá věc pravdivě rozebrala, reportéři sdělí, že pivo a párky jsou zdarma a nafilmují/ mají to příkazem/ opilou postavu demonstrujícího, aby celou akci zesměšnily...A to bych tady mohl popsat x listů...Chtěl jsem jen sdělit/ k článku/,je pravdivý, vlajky jsem viděl a dodávám, že pan kombajnista Zaorálek je vlastizrádcem a doufám, že si uvědomí, že ČR potupil, na takovéto akce odmítám platit daně...

[2]:

7 Zdenek Zdenek | E-mail | 2. března 2014 v 13:50 | Reagovat

[6]:Není co dodat, Veřejnoprávní TV nesmí být komerční a má být nestranná,což se ukazuje že není.Jsme přesvědčováni tímto médiem že Majdan je jediná spravedlnost která znamená pro UK to nej. Co s tím? Má cenu si stěžovat že z veřejnoprávních prostředků si někdo udělal svoji propagandistickou arénu? K čemu to. Je čas

8 David David | 2. března 2014 v 14:00 | Reagovat

Eriku, pokud je pro Vás synonymem slova média TV Nova, tak je to velmi smutné. Jenže médii se rozumí i internet, noviny, rozhlas apod. Rád bych uvedl, že tak jak je podle Vás veřejnoprávní ČT zmanipulovaná a jednostranná, stejně tak Vám mohu předložit několik internetových stránek (které kupříkladu neustále propagují na stránce Novinky.cz jistá individua), které jsou silně levicové -> pro-Ruské -> opět zavádějící a zmanipulované. Tím vším chci říct, že tak jak je nyní Ukrajina rozdělena na pro-Ruskou a pro-Evropskou část, tak je i mnoho médií přikloněno k té či oné straně. A vybrat si nezávislá média je poměrně svízelné. A proto se zde můžeme dohadovat donekonečna a každý bude mít tu "svoji pravdu". Inu kdo chce psa bíti, hůl si vždycky najde.
A abych se vrátil k samotnému článku: rozhodně neprotestuje celá Evropa proti EU (proč taky?), protesty na Ukrajině nevyvolávají ani JEN, ani ZEJMÉNA, ale pouze ČÁSTEČNĚ pravicoví nacionalisté (hlavní vliv mají nespokojení občané (bohužel většina z nich se bojí jít do ulic, proto napomáhají protestům pasivně z domova - oděv, strava, transparenty, zdrav. pomoc apod.))...vlastně o velké čísti z podaných tezí by se dalo s úspěchem pochybovat. Zajímalo by mě, odkud má autor tyto informace. Já mám kupříkladu z Ukrajiny několik známých a ti to vidí poněkud jinak...a kdo má objektivnější názor? Občané daného státu nebo někdo, kdo si přečetl pár reportáží z Ukrajiny a vyvozuje z toho závěry?

9 Zdenek Zdenek | E-mail | 2. března 2014 v 14:01 | Reagovat

Propaganda USA na ČT24 už je tak okatá že není slov. Jediná možnost je zrušit takové zaprodance!!!

10 fxtc fxtc | 2. března 2014 v 15:08 | Reagovat

to je dobrá demagogie.Mas svobodu tak se odstehuj do ruska ,ja tam byl a zit bych tam nechtel!To talitni rezim s jednim diktatorem Putinem O_O

11 Zdenek Zdenek | E-mail | 2. března 2014 v 16:29 | Reagovat

To se musíš naučit rusky,víš. S jazyky které jsem se naučil,jsem schopen si poslechnout názory z celého světa a proto můžu posoudit co je a není propaganda. Je to můj subjektivní názor. Ke svému názoru taky časem dojdeš i ty. Chce to promnout si oči a žít v realitě tohoto světa. Je pravda že jsem se neudržel a napsal jsem to dost ostře ale konflikt na Ukrajině docela dost selektuje i naši společnost a tak bych se nedivil kdyby se tyto události dotkly  i naší společnosti.    [10]:

12 Erik Erik | 2. března 2014 v 17:16 | Reagovat

Díky za názor, jistě že slovem media nemyslím jen TV...A k té Ukrajině po výslechu pana Dr., který navštěvuje společnou kancelář u firmy a pochází z UK, mám názor jiný. Z jeho pohledu se měl za bývalého presidenta dobře a na vlastní oči viděl kdo tam protestoval/ lidi co nechtěli dělat, provokatéři a problémoví. Taky jej zaráželo, kam až "to" došlo. Taková forma barbarství při vypalování státních budov, rabování atd.Tlumočím co on sdělil. A pak je taky potřeba říci oběti na druhé straně i tam se umíralo...Zase věc názoru a výpovědí... Každý máme právo na názor, ale proboha nebude Nám na "Václaváku", cizinec- cizák opěvovat Banderovce. Chtěl bych vidět "Amíky", kdyby tato podobnost byla u nich, to by ani ve zprávách nebylo, jak rychle by to vyřídili.... Republika by konečně mohla být "nevlezdoprdelisticlou"/dříve RUS dnes USA/...Ale bohužel dnešní proanglická mladá generace,...škoda mluvit. A vemte si kdo vládne EU? Kdo zrušil ČS normy na potraviny, aby sem mohl vozit "sračky". Komu vadily cukrovary, vinohrady, sklárny? Kdo zlikvidoval většinu ZD?...Jen TEN kdo, prohrál válku, ale poroučí jako vítěz-NSR, že. A "mistr" Nečas se ještě jezdil klanět a omlouvat do Bavorských parlamentů za ODSUN Sud.Němců...

13 Zdenek Zdenek | E-mail | 2. března 2014 v 17:27 | Reagovat

Ty jsi ale inteligentní člověk,jsem rád že žiji v zemi kde žijí tak slušně se vyjadřující lidé. TEď dobře poslouchej,to co máš na krku je k přemýšlení a né jen aby se do toho strkali hamburgry.[Smazaný komentář]

14 David David | 2. března 2014 v 18:26 | Reagovat

[12]:Také děkuji. Jenže ono je to všechno s Ukrajinou daleko složitější a individuální. Každý si zde najde to, co chce a co se mu hodí. Známí pochází ze západní části, tudíž to celkem vysvětluje jejich názor. A Banderovci, to opět záleží na lokalitě.
Co mě ale opravdu dostává je to, jak se zde naváží do EU. Jistě, podniky, které dávaly ČR renomé a na nichž byla v podstatě postavena ekonomika ČR se prodaly zahraničním investorům a ve výsledku jsme akorát utřeli hubu. Ale je zcestné toto svalovat na EU. Ta k tomu pravda vytvořila podmínky, ale ten, kdo nakonec tyto podniky prodal určitě EU nebyla. Stejně tak mohu oponovat velmi názornou věcí - téměř všude kam se podíváte vidíte cedulky s nápisem typu "Hrazeno projektem EU". Takže kultura, školství, obecní infrastruktura apod. má jedinečnou možnost čerpat nemalé dotace z těchto projektů EU. To by ale nesměla být naše byrokracie tak zabedněná, že jsme nevyčerpali 10 miliard, na které jsme měli nárok. To ale není chyba EU, ale ČR. Kam tím mířím? To byla jen špetka z toho, co EU nabízí (+ schengen -> bezvízový přístup do Evropy). Proto se nedivím, že chce (alespoň západní část) Ukrajina do EU.

15 dave_007 dave_007 | 2. března 2014 v 23:35 | Reagovat

Z clanku cpi puch totalitni normalizace. I nasi soudruzi se vyjadrovali presne timto 'emotivnim' stylem. Tato literarni forma totiz povysila stavnate nadavky nad fakta a z nich logicky vyplyvajici analyzy.

16 Pavel Král Pavel Král | E-mail | 3. března 2014 v 9:05 | Reagovat

Konečně diskuze a větší sledovanost jiných stránek, než Novinky.cz. Super, doufám, že sledovanost tohoto a obdobných blogů jen poroste ...

17 Fráňa Šrámek Fráňa Šrámek | 3. března 2014 v 11:52 | Reagovat

Opět si neodpustím reakci - tentokrát kratší, než k předchozímu článku.
Patrně se nedozvíme, jestli je autor schizofrenik když vidí za svržením diktatury konspiraci, nebo my, kteří držíme ukrajinskému lidu palce, jsme tak naivní. Asi bude pravda někde uprostřed. Nikdo soudný se nemůže divit, že grázla typu Janukovyče, který systematicky ničí a (pod ruskou taktovkou) vysává Ukrajinu, chtějí lidé nejlépe pověsit za koule do průvanu. Také jsem si vyzkoušeli nadvládu bolševika a ruský vliv. Faktem ale zůstává, že by byla EU hloupá, kdyby současný revoluční vývoj na Ukrajině nepodpořila a vyšla Ukrajině naproti. Zda je to plánovaný zahraniční puč, to nikdo neví. Ať tak či onak, pro Ukrajinu je to dobře. Zabavit rozkradený majetek, který je dohledatelný - začít sídlem bývalého prezidenta a nastolit opět demokracii. Držím jim palce!

18 jenda1939 jenda1939 | E-mail | 4. března 2014 v 9:05 | Reagovat

Zbývá jen doplnit vtip z černého humoru :
1) optimista se učí anglicky
2) pesimista rusky
3) realista střílet
Bohužel. Modlím se, aby to byl jen vtip.

19 Jiří Jiří | E-mail | 29. dubna 2014 v 13:54 | Reagovat

Ve všech těch "komentářích" mi schází zmínka o běžných obyvatelích Ukrajiny. Je jasné, že je jim bídně. Ovšem, ale jejich bídy bylo zneužito. Kým? ... To je jasné. Někým zvenku, kdo z toho mmůže mít užitek. Kdo to jenom může být?        Jiří

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama