Je statistika nuda?

15. března 2014 v 10:10 | Honza |  Postřehy
Statistický úřad Evropské unie Eurostat zveřejnil údaje o tom, kolik obyvatel naší země je ohroženo chudobou a sociálním vyloučením. A z těchto údajů je patrné, jak statistici účelově manipulují s fakty. Tak, aby vše vypadalo lépe, než to ve skutečnosti je.


Chudobou a sociálním vyloučením je dnes ohrožen každý sedmý obyvatel ČR. Každý šestnáctý je pak ohrožen těžkou hmotnou deprivací (nemá na úhradu více druhů plateb, na potraviny a nevlastní některý z běžných domácích spotřebičů).

Podle Českého statistického úřadu se počet osob ohrožených chudobou snížil z 990 300 (rok 2012) na 871 800 (rok 2013), tedy z 9,6 na 8,5%. Tyto údaje nezahrnují bezdomovce, jejichž počet je přibližně 30 000.

A toto snížení nás přivádí k oné manipulaci. Hranice chudoby byla pro rok 2013 vyčíslena na částku 116 196 Kč za rok. Jelikož však došlo ke zrušení povodňové daně a zvýšení daňového zvýhodnění na dítě, nad tuto hranici se dostali i rodiny, kterým se příjem reálně vůbec nezvýšil. Celé je to tak jen hra s čísly, která nám nic neříká o skutečném stavu a tento stav jen účelově zkresluje.

Doplnil bych ještě, že riziku chudoby v celé EU dnes čelí 24,8% obyvatel. Tedy čtvrtina populace. Což je (ač vychází ze statistiky a nic neříká o skutečnosti) hrozivé číslo.

A na úplný závěr bych tuto statistickou hru přirovnal ke kuřeti:
Pokud soused bude mít k obědu celé kuře a já žádné, tak statisticky jsme k obědu každý měli kuřete půlku.

Ne nadarmo se říká, že statistika je přesný souhrn nepřesných čísel.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama