Jak se vyrábí hloupá generace

18. března 2014 v 10:01 | Honza |  Postřehy
Také je vám podezřelá mohutná protikomunistická kampaň, do níž jsou rekrutováni především studenti? Také je vám podivné, že právě studenti byli nejhlasitějšími zastánci Karla Schwarzenberga během volby prezidenta naší země? Také máte pocit, že dnešní mladá generace je jaksi podivná?


Dnešní mladá generace je vychovávána (vlivem médií a pedagogů) k nekritickému myšlení. Je jim předkládáno jednoznačné zlo (v případě komunistického režimu) v protikladu se současným stavem, je jim podsouvána myšlenka dobrosrdečného strejdy (v případě Schwarzenberga) bez zmínek o jeho skutečných záměrech a v neposlední řadě jsou vychováváni k oddanosti k systému a "výdobytkům" kapitalismu.

A tak zde můžeme pozorovat ty stejné situace, které jsou dnes označovány jako totalitní manýry. Bez špetky pochybností dnes mnozí mladí důvěřují všemu, co jim někdo řekne. Nevznášejí otázky a nepochybují, že události mohli mít jiný charakter, než ten, který jim je vnucován.

Dnešní mladá generace se stává generací hlupáků. Hlupáků, kteří nemají zájem o pravdu, jelikož lež je jednodušší a nenutí je přemýšlet.

Je dobré se zamyslet nad tím, zda jde jen o náhodu. Nebo jde o záměr. Plán, kterým se mocní snaží uchvátit naši mysl. My, kteří pamatujeme doby dřívější a můžeme tedy porovnávat, jsme umlčováni a ignorováni. Ti mladí však nemají srovnání. A jsou tak odkázáni jen na to, co jim kdo řekne. Tím je vytvářena masa poslušných ovcí, které budou bezmyšlenkově spotřebovávat a ani si nevšimnou, že se celý systém hroutí. Nebudou mít ponětí o tom, že je něco špatně. A až si to uvědomí, bude pozdě.

A proti komu je tento článek vlastně namířen? Ne proti mladé generaci. Jednoznačně se jedná o záměr politiků, kteří prostřednictvím vzdělávacího systému a médií ovlivňují vývoj v této zemi. Pokud chceme, aby naše země nebyla jen druhořadou kolonií a abychom žili ve skutečně svobodném světě, musíme je naučit pochybovat. A zejména vzdorovat jemným útokům na jejich osobnost. Útokům, které je činí ovcemi.

V zájmu naší budoucnosti.
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 michal michal | 18. března 2014 v 11:10 | Reagovat

Dobry den, chtel bych ze zeptat, zdali pro sva tvrzeni mate nejake dukazy, nebo jestli mam vase nazory nekriticky prijimat?

2 Eddie Eddie | 18. března 2014 v 11:52 | Reagovat

Bohužel musím jen souhlasit. Tento poznatek nepozoruji jen poslední rok či dva, ale už delší dobu. Byl jsem překvapen, že ani nezáleží na vzdělání aby lidi četli mezi řádky.

3 Kosáček Kosáček | E-mail | Web | 18. března 2014 v 13:41 | Reagovat

Souhlasím.

4 Sonia Sonia | 18. března 2014 v 14:24 | Reagovat

Musím říct, že jsem si toho všimla už jako mladá v 90. letech: americké filmy jsou plné propagací :-|

5 Carlos652 Carlos652 | 18. března 2014 v 14:29 | Reagovat

Zjistěte si více objektivních informací o životě v Česku od 50. do počátku 90. let a přemýšlejte, srovnávejte.
Nikdo vás nenutí nekriticky přijímat cizí názor, naopak vás ke kritickému myšlení vybízí. Slepá víra v cokoli vždycky vedla do slepé uličky. :-)

6 garf garf | 18. března 2014 v 14:39 | Reagovat

(1)Každý názor je subjektivní, vždy s ním někteří souhlasí a jiní zase ne. A tak tomu může být samozřejmě i v tomto případě. Ale jak píše Eddie, i já  již dlouho mám tentýž pocit a není to jenom pocit, jde i o různé názory mladých na mnoha diskusních fórech, o článcích, které kritizují učebnice dějepisu a občanské nauky z naprosté tendenčnosti, o článcích např. takového Martina Fendrycha, které ještě než vůbec začnu číst tak už cítím z nadpisu tu přímo patologickou averzi vůči čemukoliv levicovému. Jako by jakékoliv sociální cítění byl smrtelný hřích a těžký pozůstatek minulé příšerné doby. Nevadí mi, že mají lidé různé názory, ale vadí mi naprostá a záměrná neobjektivita při jakékoliv zmínce na dobu před rokem 1989. Velmi by mě zajímalo kdyby např. na nějaké vysoké škole měl někdo nezaujatý ke studentům přednášku na téma "Klady a zápory socialismu v Československu". Pokud by se toho ti studenti vůbec zúčastnili tak by možná asi nevycházeli z údivu. Ale to by se uskutečnit asi nemohlo, není přece v zájmu vládnoucích elit aby se řeklo o minulé době cokoliv pozitivmího, že? Vždycky říkám, že i kdybych byl po "revoluci" těžký pravičák tak události za posledních 25 let ze mě musely udělat levičáka i kdybych nechtěl. A ti, kteří stále vykříkují jak je vše teď OK tak jsou buďto hodně bohatí a zdraví nebo masochisté.
Pozn. Nikdy jsem nebyl v žádné politické straně a minulý režim jsem rozhodně nekriticky neobdivoval.

[1]:

7 Carlos652 Carlos652 | 18. března 2014 v 17:41 | Reagovat

Reaguji na Garfův příspěvek. Moc se mi líbí. Dnes opravdu není možné normálně říci,že i tenkrát bylo něco pozitivního.  ASi by opravdu stálo za to uspořádat podobnou přednášku,nejen pro vysokoškoláky, ale klidně i pro středoškoláky. Myslím, že by se nějaký fundovaný historik našel, otázka je, zda by studenti byli schopni diskutovat, aby nebyl ukřičen. Jako by měla nějaká mocenská klika zájem utlumit a potlačit vzpomínky na dobu, která v něčem byla paradoxně svobodnější, než ta současná. Pro křiklouny: byl jsem kdysi v pionýru, v SSM, ale nikdy v žádné politické straně a protože jsem ročník 1965, dost pamatuju. Nebylo všechno špatné...

8 garf garf | 18. března 2014 v 18:54 | Reagovat

Nejhorší na tom je ta bezmocnost jednotlivce. Člověk, který tu dobu zažil (v mém případě bez jakýchkoliv problémů)vidí, že se v mnoha článcích lidem (hlavně těm co tu dobu nezažili)doslova lže, a ten co to píše to sám ví, ale přesto to píše, protože je za to placen právě těmi, kterým tento stav náramně vyhovuje. Dnes už nemůžete ani diskutovat, protože "registrace" na  stránkách mainstreamových médií je složitá, zdlouhavá a k smíchu. Jak lehce lze dostat na černou listinu spoustu lidí, kteří si svoji troufalost možná někdy odskáčí. Děkuji, nechci! Stačí mi např. tento zajímavý blog.

[7]:

9 garf garf | 18. března 2014 v 19:16 | Reagovat

Nedá mi to abych sem ještě nedal odkaz na článek - Když Česká televize "informuje"..., velmi se hodí k tématu o kterém zde diskutujeme. Doporučuji přečíst!
http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/kdyz-ceska-televize-informuje

[8]:

10 Jan Jan | 18. března 2014 v 21:08 | Reagovat

Myslim, že už jen fakt, že tu probíhá tahle diskuse, je známkou toho, že současnost je LEPŠÍ, než naše komunistická minulost. Pokud byste naprosto veřejně pomlouvali vládnoucí režim za totáče, meli byste co vysvetlovat policajtum.

11 Jan Jan | 18. března 2014 v 21:10 | Reagovat

[7]: V čemy byla svobodnější? Co nebylo zas tak špatný?

12 Jan Jan | 18. března 2014 v 21:29 | Reagovat

[6]: Tak samozřejmě že se dá diskutovat i o kladech a záporech nacistickýho německa za druhý světový války. Ale dost pochybuju, že klady jakýhokoli totalitního režimu převáží jeho zápory.

13 Leo Leo | 19. března 2014 v 0:35 | Reagovat

Jestli Jane spatřuješ svobodu v tom, že dnes můžeš někoho pomlouvat, tak ti asi těžko někdo vysvětlí v čem byla ta společnost svobodnější a lepší...

[10]:

14 XJan XJan | 19. března 2014 v 14:08 | Reagovat

Tak první odstavec mě naprosto dostal. Tenhle článek by se měl povinně rozvěsit v nějaké podrobnější verzi do všech škol. Jsem student VŠ, mladý člověk. Rozdělení na pravici a levici neuznávám, to je jen zcela NEADEKVÁTNÍ rozdělené pro debilní hlupáky a prosťáčky, aby to rozhodování neměli tak složité. Komunismus neuznávám (aby bylo jasno), hodně jsem si o tom nastudoval. Co ale nesnáším ještě více jsou tydle mladé s prominutím retardované děti co hlásají bezvýhradný antikomunismus jako naprostou samozřejmost a základ všeho. A neví NIC! NIC!! Přitom když je potkávám v metru s odznakem toho "hodného dědy" tak mi je z nich k zblití. Jdou si za něčím o čem nic neví, s názorem který nemají, proti něčemu, čemu nerozumí. Jediné co mě na tom těší je, že v životě nikdy nic nezískají a budou chudí. :)

15 garf garf | 19. března 2014 v 18:22 | Reagovat

[14]:Dobrý příspěvek, také si myslím, že to rozdělení, které se u nás velice zdůrazňuje není vůbec ke prospěchu věci. Kdysi nás na VŠ učili o tom, že se svého času dosti diskutovalo o tzv. teorii konvergence, což mělo představovat jakési sbíhání nebo prolínání prvků kapitalismu a socialismu, což je v podstatě střední cesta, která by se projevovala patrně větším akcentem na sociální oblast a na větší zásahy státu do ekonomiky. To by ale předpokládalo právě překonat systém levice x pravice, což se třeba teď u nás jeví jako utopie, asi jako ten zmíněný komunismus. Ale vidím to jako jedinou cestu pro zachování slušného života všech. Já ani ti mladí se toho ale nedočkají, spíše to bude stále horší a horší. V příspěvku (11) se Jan ptá co nebylo dříve zas tak špatný, tak mu odpovím, že třeba mezilidské vztahy, jakkoliv tomu nebude věřit, ale lidé byli v tu dobu šťastnější a to je hodně!

16 Zdeněk Zdeněk | 19. března 2014 v 21:24 | Reagovat

Žýdný reřim nechce mít vzdělané lidi, zato ovce jsou vítány. To, co je zde popisováno i při svých 27 letech vnímám. Ta neustálá masáž nepodstatnými informacemi a vyvolávání chtíče po zábavě a penězích. Jen se neopovažujte myslet. Hrozně mě baví dívat se na mou dvouletou dceru, jak všechno zkoumá a vše ji zajímá a hrozně baví a nedávno mě to vedlo k myšlence, kdy se tato přirozená touha po informacích vytrácí? Dnešní svět (zdaleka nejen ČR) nám jich nabízí tolik, že to vede ke zhnusení a následné degeneraci? Kolik lidí má čas v klidu si denně půl hodiny sednout a nechat myšlenky plynout. Kdo si to může dovolit v záplavě starostí, kde sehnat peníze na to či ono? Mám stále větší pocit, že tento systém "ovcovství" byl opravdu vymyšlen už před dvěmasty lety.

17 Carlos652 Carlos652 | 19. března 2014 v 22:00 | Reagovat

Reaguji na Jana: otázka svobody je dosti relativní. Ano, výběr zboží nebyl takový, jako dnes,ale otázkou je, jaká byla jeho kvalita. Buřty byly buřty, daly se opékat, masové konzervy obsahovaly maso a jogurt chutnal jako jogurt. Když mléko v láhvi zkyslo, dalo se dále upotřebit. Mixér, který rodiče koupili, když jsem se narodil, dosloužil až po třiceti letech při dvou drobných opravách. Žilo se ale jinak, lidé měli k sobě trochu blíž, v baráku jsme se všichni znali a bylo běžné, že sousedi byli zváni na svatby, křtiny i pohřby, rodiny držely více pohromadě.Hovořit o totalitě se dalo tak do počátku 60. let, to, co přišlo po 68. roce a čemu komunisté říkali normalizace, byl salámový socialismus. Život u nás a například v bývalé NDR byl o něčem úplně jiném. Tam byla totalita, špiclování Stasi, policejní hlášení každé návštěvy u domovního důvěrníka. Nechci, aby se ty časy vrátily, ale docela mne děsí směr, který nabrala současná demokracie. Občas se obávám, aby to nedopadlo jako vonom slavném Sókratově hodnocení demokracie a její postupně přeměně v tyranii. Dnes také neexistuje svoboda slova - mainstreamová média neumožňují volnou a svobodnou diskuzi a omezují ji pod nejrůznějšími výmluvami - a lidé tomu věří, že je to nezbytné. Politici otevřeně lžou - stejně jako tenkrát např. soudruh Zápotocký, který den před měnovou reformou tvrdil, že měna je pevná.Směšné firgury byly v politice tenkrát, jako dnes. Neznal jsem ale žebráky a bezdomovce.Dříve se matky nemusely bát o práci, když jim onemocněly děti. Existovaly jesle a školky, často závodní pro zaměstnace podniků a továren. Lidé si nemuseli brát dovolenou, když onemocněli. Lékaře měl každý určeného sice podle obvodu svého bydliště, ale nemusel se bát, že předepsané léky v lékárně nezaplatí. Špičková péče nebyla sice pro všechny občany, ale když jsem skončil v nemocnici, neřešil jsem nic - postarali se o mne v rámci tehdejších standardů, neplatil jsem poplatky a pobíral jsem nemocenskou téměř ve výši platu. Cesty do zaměstnání na dělnické jízdenky byly za směšné ceny. Nájmy byly nízké, stejně jako ceny energií. Byly to sice státem dotované ceny, ale byly udržované prakticky až do roku 1990. Při přepočtu indexu cen a výše platů bylo sice relativně draho, ale potraviny byly kvalitnější a ceny dostupné, i když sortiment nebyl zdaleka tak široký, jako dnes.Kdybychom tehdy nemuseli vynakládat ohromné prostředky na armádu, byla by životní úroveň vyšší.Lidé byli otráveni spíš z povinných politických školení a tendenčních, cenzurovaných zpráv v rozhlase a televizi, než z ohromné nejistoty, která je příznačná pro současnou dobu.
Tenhle neoliberální systém je opravdu postupnou cestou do společnosti, která bude své občany kontrolovat a ovládat na každém kroku.

18 garf garf | 19. března 2014 v 22:50 | Reagovat

[17]: Možná ani Honza nečekal, že se k tomuto tématu rozproudí tak velká diskuse, ale toto téma je závažnější než kterékoliv jiné, protože se dnes vlastně rozhoduje o způsobu budoucího života dnešní mládeže. A půjde-li to tak dál jako dosud tak jim ty perspektivy ani nezávidím. Dokud studují tak je vše v pohodě, ale co po škole? Teprve potom poznají tvrdou realitu a spadnou jim ty růžové brýle. Výjimky samozřejmě jsou jak jsme mohli číst i zde.

19 Carlos652 Carlos652 | 20. března 2014 v 5:50 | Reagovat

Myslím, že některým možná sice brýle spadnou, ale nebudou schopni a ani ochotni si realitu přiznat. To je taky poměrně zrůdná představa, když člověk něco nalhává sám sobě,jen aby si nemusel přiznat objektivní realitu.

20 XJan XJan | 20. března 2014 v 5:52 | Reagovat

Příhodnější rozdělení mi příjde spíš v orientaci na společnost a na jednotlivce, kde je potřeba najít nějaký rozumný kompromis. Orientace na jednotlivce je samozřejmě mnohem spravedlivější. Dnes je výhoda v tom, že kdo není pasivní konzument laciné americké kultury a chce, může dokázat cokoliv. Kdo není hloupý nemůže být ani chudý. Kdo se snaží něco dokázat a pilně dře, tak se má relativně dobře. Kdo je mladý a tvárný, pro něj by neměla existovat nezaměstnanost. Může se cokoliv naučit v tom se vypracovat a žít si nad poměry o kterých se jeho rodičům ani nezdálo. Horší je to samozřejmě s lidmi středního věku, co už se nic nového nenaučí a jejich uplatnění v sekundárním sektoru tu již není, protože byl nahrazen terciálním. Všechno by to ale mělo býti podpořeno rozumnou motivací cukru a biče. Vzdělání zdarma a zrušení přežitých dávek. Není možné, aby podnikající člověk platil desetitisíce daní na cikány, bezdomovce a různé zlodějíčky co nic nedělají. Každý by měl mít právo přijít na pracovní úřad a dostat práci jeho vzdělání příslušnou. Ta se vždycky najde. "Nic neumíš, koště do ruky... Nechceš zametat? Můžeš jít ve 40 zdarma na VŠ a pak jdi klidně někam dělat ředitele. Nechceš zametat a ani studovat? No sorry, ale to vypadni, od nás nic nedostaneš. Od nikoho..." Takoví lidé jsou zbyteční. Je potřeba oddělit z bezdomovců inženýry, těm pomoct najít práci, a ten zbytek co se jen fláká a tomu zase sebrat dávky. Říkám to samozřejmě velice zjednodušeně, páč se mi to nechce rozepisovat, ale úplně by stačilo, kdyby se nad tím někdo rozumně zamyslel bez nějakých ptákovin vlevo vpravo, vzal si dobré z obou, podpořil lidi co pracujou - podnikatelé (a umožnil jim příznivé podmínky v jejich práci, protože to oni něco budují) a lidi co jsou v ohrožení - mladé maminky s dětmi a nemocné (zajistil jim základní sociální jistoty) a všichni bysme si žili o sto let napřed. Všechno je to jenom o tom vyfiltrovat ty, kteří nechtějí dělat nic a společnost nikam neposouvají. Takových je bohužel nejenom mnoho mezi těmi chudáky, ale obávám se, že možná i mnohem více mezi těmi velmi bohatými. Prostě se zbavit parazitů a ono to s tím lidstvem půjde jako s mraveništěm. Maucta. :D

21 Honza Honza | Web | 20. března 2014 v 9:30 | Reagovat

[18]: Spíše jsem to čekal a jsem rád, že se o tom diskutuje. :-)

22 karel karel | E-mail | 20. března 2014 v 13:02 | Reagovat

-Spousta vzdělaných lidí není moudrých.
-V novinách pokud nejsou naschvál zkreslené, jsou polopravdy. Např. dneska o oceli v mostě.
-Uvažuji o své svobodě. Naposled jsem byl svobodný, když jsem cinkal klíčemi. Nyní svobodně volím, ale vlády dělají co chtějí, nebo co jim EU nařídí.

23 VelkaLitost VelkaLitost | 31. března 2014 v 1:08 | Reagovat

Lituji autora, jeho povrchni pohled, kdy hleda chybu v tech nejmladsich. Uvedom si, ze clovek je clovekem jen ve spolecnosti lidi, spolecnost tvori predchozi generace, jejich vychova, jejich hodnoty.. Oni jsou vzorem toho co se ti nelibi, oni jsou vzorem a prikladem pro dalsi generaci, ktera se podle toho chova. To, co si k tomu pridaji ze sveho, je uplne minimum. Ovce plodi ovce, a svym vyplodem zde si ukazal, ze jsi z dlouhe generace tupych ovci. Nadavej na sveho otce, ze byl vzorem na hovno.

24 Honza Honza | Web | 1. dubna 2014 v 12:08 | Reagovat

[23]: Čekal jsem takovýto komentář. Čekal jse, že se objeví jedinec, který si článek ani pořádně nepřečtě a hned soudí - a navíc je ještě úplně mimo.

Chyba totiž není v dnešní mladé generaci, ale v systému, který ji hloupu dělá. Což je ve článku uvedeno.

Lituji spíše tebe, jelikož si vybereš jen to, co se ti hodí a to použiješ pro obhájení svého pokřiveného pohledu na svět.

Ovce jde se stádem, ovčani následují systém a nevidí jeho chyby. Spíše ty jsi tak ovcí a tuto skutečnost maskuješ napadáním ostatních.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama