Biopaliva

21. března 2014 v 9:15 | Honza |  Postřehy
Biopalivo je něco, co se díky Andreji Babišovi dostává opět do popředí zájmu. Něco, na čem se nehorázně vydělává. Něco, co tu nemělo v aktuální podobě být.
Tento článek je mým osobním názorem na biopaliva všeobecně.


Biopalivo je palivo vyrobené z biomasy a biologického odpadu. A je součástí pohonných hmot, kam je povinně přidáváno. Tvrdí se, že jde o ekologickou alternativu, která má snížit emise CO2. Nemám nic proti snižování emisí CO2, avšak biopaliva mají i své velké nevýhody.

Tou první jsou dotace a neúměrné zisky, na nichž stojí existence některých firem - u nás Agrofert.

A nyní se podíváme na ty ostatní:
- množství obilovin, které musí být využity pro výrobu etanolu, který zaplní nádrž automobilu, odpovídá množství jídla, které člověk potřebuje na jeden rok
- pro vyprodukování etanolu, který by nahradil 5,75% tekutých paliv, by bylo potřeba využití 25% veškeré orné půdy
- pro výrobu jednoho litru biopaliva je potřeba 2500 litrů vody
- při výrobě etanolu kvašením vzniká nezanedbatelné množství CO2 a některé studie tvrdí, že díky tomu nedojde k celkovému snížení emisí
- pěstování řepky má za následek vysoký úhyn lesní zvěře (např. srny po požití řepky oslepnou, do 24 hodin jim selhává nervový a jaterní systém a následně uhynou)
- díky produkci rostlinného oleje (palmového) jako biopaliva, dochází k rozsáhlému ničení deštných pralesů
- "energetické plodiny" jsou náročná na dusíkatá hnojiva, která z dlouhodobého hlediska půdu velmi vyčerpávají

Ve světě, kde vymírají živočišné a rostlinné druhy a kde více než miliarda lidí není schopna opatřit si jídlo a toto jídlo je neustále dražší, se vytváří podmínky pro pěstování rostlin, které mají jen jeden užitek - jsou spáleny.

Tuto absurdnost nemůžeme nazvat jinak, než ohavný zločin. Protože každý, kdo je zapojen do řetězce produkce biopaliv a také i ti, kteří bioplaiva využívají, jsou přímo odpovědní za ničení životního prostředí a nedostupnost potravin.

Je naší povinností se tomuto postavit. Existují alternativy (které jsou upozaďovány firmami, kterým plynou obrovské zisky z fosilních paliv a biopaliv). A my je máme právo žádat.


O biopalivech jsem psal již v článku Žlutá nemoc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdeněk Zdeněk | 21. března 2014 v 23:53 | Reagovat

Nikdy jsem neměl potřebu se o tohle téma zajímat, ale ten výčet záporných vlastností mi zvedá tlak. A napadá mě otázka, proč jsem o nich neslyšel ani zmínku, když se v médiích z nějakého důvodu objeví? Připomíná mi to reklamy na očkování proti "klíšťatům", také tam není ani ň o druhé straně mince.

2 Honza Honza | Web | 22. března 2014 v 9:43 | Reagovat

[1]: Tyto informace jsou běžně dostupné na internetu. V médiích však jsou prezentována jen údajná pozitiva. Je to právě díky politice EU (a i celkově ve světě), která nehledí na následky obrovského kšeftu. Je to stejné, jako u ropy - jedná se oneuvěřitelně výnosný byznys, který nehledí na problémy.

3 garf garf | 22. března 2014 v 12:22 | Reagovat

[1]: To by mě zajímalo o tom očkování, nikde jsem o žádných vedlejších účincích nečetl. Můžeš mi dát tip kde bych se něco o tom dočetl?

4 Honza Honza | Web | 22. března 2014 v 12:42 | Reagovat

[3]: Něco málo jsem o očkování uvedl v Občasníku č. 5 (http://obcanska-neposlusnost.blog.cz/1306/obcasnik-cislo-5).

5 Zdeněk Zdeněk | 24. března 2014 v 0:06 | Reagovat

[3]: Mojí "averzi" vůči očkování vyvolala kniha "Doba jedová", kde je to bráno jen jako jedna z kapitol. Vždy jde o uvážení poměru rizika nemoci a rizika vakcíny. U klíšťat budu raději volit vhodné oblečení, jídlo, které jich snižuje chuť na člověka a repelent (a štěstí).
A k tématu: ano, moc peněz  je nechutná. Autorovi děkuji za další podnět k zamyšlení.

6 Tereza Tereza | 24. dubna 2015 v 21:06 | Reagovat

Včera proběhla v Praze konference EFDD a Svobodných s názvem Soumrak biopaliv.Konference měla upozornit na přehodnocování postojů EU na přimíchávání biopaliv. Tedy na přehodnocení kvóty procentuálního přimíchávání bioložky z deseti na sedm procent. Koukněte se na stránky nebo FB Svobodných, tam  tomu najdete víc :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama