Uruguay vs. konopí

9. února 2014 v 9:27 | Honza |  Ze světa
Desítky let se tu mnozí drží "pravd", že feťák je prostě feťák, že není rozdílu mezi tvrdou a měkkou drogou a že proti drogám se musí bojovat hlava nehlava. Logika a vědecky podpořená fakta tu často dostávají na prdel, ale většina populace s tím nemá nějak zvlášť problém a tak nám média posílají jednu zjednodušenou a manipulativní zprávu za druhou.


V době, kdy naši hrdinové z řad Policie likvidovaly growshopy, objevila se informace, že v Uruguaji to vidí trošku jinak. Tamní prezident José Mujica si uvědomil, že pokud má dojít k pokroku v boji proti drogám, musí nastat velké změny.

Problémem totiž nejsou samotné drogy, ale nelítostná válka, která vytváří nové a nové gangy, drogové mafie, nelegální prodejce a nutí stále více lidí drogy užívat. Všichni snad víme, jakou katastrofu vyvolalo zabíjení a anarchie ve státech, postižených obsesivní válkou proti narkotikům.

Ano, je pravdou, že lidé žijící v tamní části světa mají jinou kulturu a žijí jinak, než my v Evropě. Je pravdou, že tamní válka proti drogovým kartelům je válkou v pravém slova smyslu. Takže celou situaci vidí jinak. Ale musíme se také zamyslet nad tím, proč nelegální obchod s drogami vzkvétá všude ve světě i přes tvrdý postup vlád a bezpečnostních složek. Je to právě díky jejich postupu, který vytváří podmínky pro nekončící boj a masivní černou ekonomiku. Protože je to zakázané a trestné.

Uruguay je tak nejspíše první zemí, která zvolila jinou cestu. V této zemi došlo k legalizaci konopí. A to jak spotřeby, tak i výroby a prodeje. Uživatelům musí být více než 18 let a malé množství konopí lze pěstovat i soukromě. Pro pěstování většího množství budou udělovány licence firmám, jejichž ceny budou poté určovány státem, aby na tom nemohli vydělávat ilegální prodejci.

Je to experimentální přístup.
Jeden z uruguayských vládních odborníků na drogy k tomu řekl:
"Padesát let se snažíme bojovat proti drogám jediným způsobem - tresty. To selhalo."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bamba bamba | E-mail | 9. února 2014 v 16:20 | Reagovat

Ale ano - drogy jsou svinstvo a musí se proti nim tvrdě bojovat! Pěkně hnusné je, když musím na veřejnosti čichat smrad nějakého džojnta, který tam nějaký zajíkavý pošuk vyhuluje. Ať se s tím třeba udrogují, když chtějí, ale ať s tím táhnou třeba na mars... O_O

2 NENIE NENIE | 12. února 2014 v 11:26 | Reagovat

taky slusny nazor, chapu ze ne kazdemu to voni, ale je to uplne stejne jako u legalnich drog jako kafe a cigarety, me taky kafe smrdi a o cigaretach nemluve a taky mam poslat manzelku s kafem na mars stejne jako spoustu dalsich lidi nebo nejlepe celou zahulenou hospodu...?
uplne nejvice miluji lidi co stoji na zastavce MHD, prijede bus a on tesne predtim nez nastoupi tak teprve zahodi cigaretu a to co ma v plicich vyfoukne uz do vnitr fakt labuzo, podobne jako jsou dneska moderni termosky, ze kterych studenti usrkavaji behem cesty do skoly a maji v tom kafe, najde se spousta lidi, kterym to bude v buse vonet, ale treba me to zveda kufr

3 Kreatura Kreatura | 14. února 2014 v 23:24 | Reagovat

Všechno se má dělat prvoplánově tak, aby to jiné netížilo, neubližovalo, nes...o.
Někomu hold smrdí cigára a jointy, někomu jinému zas třeba litry těžkých parfémů,... Chce to u všeho myslet, nejen na sebe. Kdyby to tak dělal každej, tak pak přece není problém...
O škodlivosti hulení? Jointem ublížim tak leda sama sobě, alkohol smrdí taky a kolik je zmlácenejch a zabitejch "kvůli" marihuaně? :-D Viděl někdo někdy zhulenýho agresora, prosím?
Pro společnost je to pořád trošku menší riziko - a nechci se přitom žádné drogy zastávat. Smutné, že? Na všechny stejnej metr - kéž by...

4 bamab bamab | 15. února 2014 v 11:06 | Reagovat

[2]: Na veřejnosti se zdržuji všech aktivit, o kterých vím, že by mohly být jiným běžně velmi nepříjemné - štiplavé vůně, vypouštění páry ze střev a tak podobně. Byl bych rád, aby tak činili i ostatní. To ale asi po těch inteligentech nemohu chtít. Pěkně hnusný je smrad z huby, která si nedávno vypalovala zobák. Víte, že mladí drogaři hulátoři opravdu děsně smrdí? Měl jsem možnost to roky zakoušet. A není to jen tak běžný odér nemytého těla. Je to něco více a zde rovněž vidím projev drog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama