Ukrajina potřetí

19. února 2014 v 17:41 | Honza |  Ze světa
Událostmi na Ukrajině jsem se zabýval již ve článcích "Ukrajina" a "Ukrajina podruhé". V tomto článku se jen krátce podívám na současný stav, který více než jasně dokazuje, že původce násilí na Ukrajině vůbec nezajímá nějaký názor prezidenta Janukovyče na přistoupení k EU. Vůbec je nezajímá, že se původně nějaké přistoupení k EU řešilo. Jejich jediným cílem je úplná destabilizace země, do níž budou (pokud to tam nezvládnou) brzy směřovat jednotky cizích armád.


Extrémní násilí si již vyžádalo několik desítek mrtvých a stovky zraněných.
Tamní policie stále nachází zbraně a výbušniny.

To, co se na Ukrajině děje, již nelze nazvat odporem vůči režimu. Či bojem za svobodu. Útočící skupiny (nejspíše nacionalisté - Banderovci) se nezaměřují jen na policii. Útočí na kohokoliv a napadají i opozici. V kancelářích opozičních stran (včetně sídla strany UDAR Vitalije Klička, který naprosto hloupě stále nehodlá jednat a podněcuje k dalšímu násilí) byly založeny požáry. Vypálena byla také budova odborů.

Ač EU tvrdí, že odpovědnost za násilí nese prezident a vláda Ukrajiny, ve skutečnosti jsou to právě extremisté a opozice v ulicích, kteří stojí za eskalací násilí a současným stavem. Postoj EU, která hodlá využít restriktivních opatření vůči Ukrajině, dokazuje, že je v zájmu unie tuto zemi destabilizovat a co nejvíce poškodit.

Není se tak čemu divit, když Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) spouští rozsáhlou protiteroristickou operaci. Opozice není schopna obnovit pořádek mezi demonstranty. Přímo na webu SBU se uvádí, že pokud se situace neuklidní, bude použito všech zákonem stanovených prostředků.

Na závěr bych zde opakovaně zmínil (pro šťouraly), že právo na nespokojenost, odpor či občanskou neposlušnost má každý, kdo shledal, že všechny dostupné a zákonné kroky k nápravě selhaly nebo jsou znemožněny. Je však potřebné si uvědomit, že i v tomto případě musí jít o protest nenásilný.

A na úplný závěr bych chtěl upozornit na dvojí metr EU a USA, které varují před sankcemi a blíže neurčenými následky v případě, že proti demonstrantům na Ukrajině bude nasazena armáda. Pokud by se obdobná situace stala kdekoliv v zemích EU nebo v USA, pak by došlo k tvrdému potlačení jakýchkoliv snah o protesty. Například v USA by k tomu byla použita, pro tyto účely zformovaná, The Department of Homeland Security (DHS).


Doplněno 21. 2. 2014:
Jednou se takhle na ukrajinském náměstí Nezávislosti shromáždili - Velvyslanci USA, Francie, Španělska, Německa, Dánska, představitelka vlády USA Victoria Nuland, senátoři USA Chris Murphy a John McCain, ministr zahraničí Německa Guido Westerwelle, ministr zahraničí Nizozemska Frans Timmermans, vrchní komisařka pro zahraniční vztahy a bezpečnost EU Catherine Ashton, bývalý prezident Gruzie Mikheil Saakashvili, europoslanec Jacek Protasiewicz, litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius, mluvčí litevského parlamentu Loreta Grauzhinene, bývalý premiér Polska Jaroslaw Kaczynski, český senátor Jaromír Štětina...

...a obvinili Rusko z vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Fráňa Šrámek Fráňa Šrámek | 2. března 2014 v 19:06 | Reagovat

Konečně jsem narazil alespoň na jeden ze zdrojů, odkud čerpá masa čtenářů novinek! :-)

Děkuji autorovi za článek, který mi konečně otevřel oči!

Ještě prosím, napište něco stejně objektivně o vpádu vojsk Varšavské smlouvy do svobodného Československa v osmašedesátém, ať mám jistotu, že jste se úplně zbláznil.

Dovolím si jen velmi krátký komentář (nikoliv článku, ale samotného dění na Ukrajině). Pokud došlo na Ukrajině k převratu a z něj vzešla nová vláda, kterou, mimo prorusky orientovaného Krymu, respektuje obyvatelstvo celé Ukrajiny, pak je jakákoliv diskuze na téma legitimity zbytečná. Milý autore, připusť, že kdyby nebyl názor na vnitrostátní situaci v Ukrajině "jednotný", asi by nebylo možné, aby ti zlí demonstranti obsadili celou zemi, podmanili si také policejní a vojenské složky a pod. proč to zmiňuji? Protože nějaká skupinka teroristů bez plošné podpory obyvatel země, by toho stavu, který nyní na Ukrajině panuje, nikdy nedosáhla. Výjimkou je samozřejmě Krym, který patřil přibližně dvě století Rusku, než jej SSSR věnovalo v padesátých letech minulého století podřízené Ukrajině.

A nyní ta paralela s naší historií. Pokud se přes všechny komplikace daří národu vymanit se z totalitního režimu, jak tomu bylo u nás v roce ´68, nemá žádná cizí mocnost právo vměšovat se do toho a bránit tak přání celého (většiny) národa. To jsme si zažili a nyní se totéž děje na Ukrajině.

V každé zemi by mělo panovat takové zřízení a takové čelní představitelé, jaké chce většina lidu. Na Ukrajině to dali jasně najevo a upřímně - asi se jim nemůže nikdo divit. Stačí zmínit rozkradenou státní pokladnu, totalitářský Janukovyčův režim, který trestá opozici atd. O svobodě a demokracii až doteď nemohla být ani řeč. Mimochodem, celý svět viděl, jak si žije z peněz obyvatelstva pan prezident.. a to byl jistě jen zlomek toho, co se ztratilo za poslední roky.

Ve svém okolí jsem prozatím nenarazil na nikoho, kdo by bagatelizoval přání ukrajinského lidu (čemuž se snad nikdo nemůže divit) a hledal konspirační teorie o nerostném bohatství a dalších lákadlech, pro něž má na Ukrajině zálusk západní svět. Toto a jistě i mnoho pádnějších argumentů bychom nalezli (obranný val EU před Ruskem - strategická pozice NATO apod.). To ale přeci neznamená, že lze přehlížet to nejdůležitější - snahu ukrajinského lidu konečně se osvobodit od totalitního režimu zloděje a vraha Janukovyče a to i za cenu, že nyní budou dlouhá desetiletí léčit a stát, který je zaostalý a bez prostředků!

Děsím se toho, zda podobně hloupé názory, které jsou povrchní, zvrácené a rádoby širocesouvislé, nebyly prezentovány v roce 1968 od nás nejen na východ, ale také hloupými lidmi - směrem na západ od nás. Snad ne.

anonym
(nechci a nemám čas svůj názor obhajovat před masou ovcí, které si něco přečtou na populistickém blogu a bezmozkovitě to pojmou za své)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama