Trafikanti

2. února 2014 v 9:34 | Honza |  Vládní svinstva
V naší zemi (tedy u politiků) převládá názor, že přesun zasloužilého kolegy do lukrativní pozice člena dozorčí rady u nějaké té státní firmy je vlastně běžnou součástí politického života. A celé to tak vypadá, že politici (napříč politickým spektrem a v nezměněné podobě i po volbách) dosti často zapomínají na svou povinnost spravovat náš stát a jeho majetek ve prospěch lidí naší země. A spíše prosazují své touhy majetkem volně disponovat ve prospěch svůj.


Ano, tzv. trafikanti jsou tu stále. Krátce se o nich mluvilo během šetření korupčních praktik během úřadování Petra Nečase (zde, zde a zde), které narazilo na poslaneckou imunitu a dále již nebylo rozebíráno.

V ideálním případě je dozorčí rada (výkonný management) složena z odborníků, kteří se soustředí především na krátkodobé cíle, mající zejména vylepšovat hospodaření a pozici firmy. Jde o podstatnou součást především státních firem (u ostatních společností významnější roli hraje valná hromada).

V případě, že do těchto pozic jsou přesouváni politici, hrozí, že upadne odbornost dozorčí rady (zde můžeme využít známé: je tak kvalitní, jako její nejslabší článek) a současně díky absenci vysoké kompetentnosti a nezávislosti získává vedení firem příliš velkou moc.

To nejdůležitější, co v tomto případě může ohrozit fungování firmy ve prospěch země je však moc politika. Mnoho státních firem disponuje velkým objemem peněz, nad kterými není tak velká kontrola, jako například u státního rozpočtu. A díky moci takový politik může svého postavení velmi jednoduše zneužít. A toto zneužití je možné právě jen tímto dosazeným politikem.

Trafiky se tak mohou stát a jistě i stávají zdrojem korupce a vyvádění (tunelování) majetku firem, které se nemohou nijak bránit.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zdenek Zdenek | E-mail | 5. února 2014 v 19:44 | Reagovat

Co čekat od vlády ve které nejvyšší představitel se rozhoduje co chce nebo nechce za naša daně dělat.
Mě by vyhodily z práce

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama