Olympiáda strachu

6. února 2014 v 10:14 | Honza |  Ze světa
Od zítřka 7. února do 23. února se budou v ruském městě Soči konat XXII. zimní olympijské hry. O místě konání bylo rozhodnuto hlasováním Mezinárodního olympijského výboru v roce 2007. Na obnovení olympijských her (první novodobé hry se konaly roku 1896 v Aténách) má zásluhu Pierre de Coubertin.

Tento francouzský pedagog a historik také zformuloval základy olympijské myšlenky, která je dnes vyjádřená v základním článku Olympijské charty. Bohužel tato olympijská myšlenka je dnes něčím, co je vlastně podružné a nepodstatné. A olympijské hry se stávají přehlídkou malosti, strachu a nenávisti.


Očekávalo by se, že v době olympiády se nebudou řešit spory náboženského, politické a vojenského charakteru - tedy alespoň ne v dějišti her. Ve skutečnosti však dnes je právě dějiště her také místem, kde tyto spory mohou vygradovat v tragické činy.


Soči se tak stává spíše opevněnou potencionální válečnou zónou. Na případné problémy je připravena policie, kozáci i armáda. V okolí města byly rozmístěny komplexy protivzdušné obrany. Vzdušný prostor hlídají bezpilotní letouny. A pobřeží Černého moře hlídá sonarový systém.

Každý návštěvník města je a bude prověřován a jeho identifikační údaje jsou zanášeny do databáze ruské tajné služby FSB. Budou též sledovány všechny druhy komunikace.

Severní Kavkaz a Volgograd jsou blízko a Rusko bylo varováno, že olympiáda se stane cílem teroristů. Tuto informaci vyslal na videonahrávce vůdce severokavkazských povstalců Doku Umarov.

Do Černého moře byly podle informací z médií vyslány též dvě vojenské lodě USA, které mají sloužit v případě nutnosti jako podpůrná a evakuační plavidla.

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost dokonce vydalo varování, že na palubách letadel, mířících do Ruska, mohou být ukryté v tubách od zubních past a jiných kosmetických přípravků složky pro výrobu bomb.

Všudypřítomný strach je to, co v nás bylo v posledních letech vyvoláno. Neustávající boje vyvolané protiteroristickým tažením vytvářejí ponurý svět, který dál setrvačností dělá, jako by se nic nedělo, ale ve skutečnosti se bojí ohlédnout za sebe. O olympijské myšlence zde vůbec nemůže být řeč. Úsměvy a ta všechna sláva okolo jsou jen křečovitým vyjádřením něčeho, na co lidstvo dávno nemá nárok.

Opravdu nemá nárok. Protože právě ve jménu někoho a něčeho jsou nám tu stále předkládány informace, které manipulují s naším pohledem na svět.

Před zahájením her údajně nezávislá organizace Člověk v tísni spustila protiruskou kampaň, která ukazuje porušování lidských práv v Rusku. Bylo by však dobré si uvědomit, co je tato organizace zač a kdo ji platí. Jako třeba České a Americké ministerstvo zahraničí či organizace, kolem kterých se motá CIA. Je to také ta organizace, která je podezřelá z financování islámských teroristů v oblasti severního Kavkazu. Je to také organizace, která se některými aktivitami vymyká obvyklé podobě humanitárně zaměřených organizací, což snižuje její hodnověrnost.

A jediné, co nám tak vlastně Člověk v tísni opět předkládá je strach a nenávist. Poukazování na problémy ve spojitosti s olympiádou je účelové a jen naši společnost více stahuje do bahna zmaru.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 JAROL JAROL | 22. února 2014 v 23:40 | Reagovat

Máte pravdu! A přemýšlíte správným směrem...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama