Intervence ČNB

23. února 2014 v 9:59 | Honza |  Postřehy
Když jsem loni 10. listopadu ve článku Devalvace měny informoval o intervenci ČNB, díky níž byla uměle oslabena koruna vůči euru, plánoval jsem, že se s odstupem několika měsíců podívám na tuto šílenost ještě jednou.


Krok ČNB nás měl mimo jiné donutit více utrácet místo šetření. Žádné větší utrácení ani před Vánoci se však nekonalo. A lidé spíše řešili omezování výdajů a ještě více šetřili.

ČNB tento krok udělala především z obavy z deflace - poklesu cen. Prý takovýto pokles cen je nezdravý a uškodí nám. Avšak vzhledem k tomu že platy nijak závratně nerostou, dovoluji si namítnout, že nízké ceny by jistě podnítili utrácení více než znehodnocování úspor.

A právě úspory jsou to, co bylo lidem především ukradeno. Díky následné inflaci došlo k znehodnocení vkladů. Tato skutečnost je ještě více patrná a dovolím si tvrdit velmi podivná u státních dluhopisů. Loňská vánoční emise dluhopisů přinesla státu 21,3 miliardy korun. Ministerstvo financí nalákalo kupce na dvou až tříprocentní úrokovou sazbu.

V ten samý den, kdy došlo k devalvaci koruny, přestaly být přijímány objednávky na tyto dluhopisy (prý z důvodu enormního zájmu). A lze tedy s úspěchem předpokládat, že to byl plánovaný tah. Inflace následující po intervenci anuluje výnos zejména u tříletých dluhopisů. To i potvrzuje myšlenku, že emise dluhopisů jsou jen dalším zdrojem peněz pro nenažraný stát a jeho zlodějské praktiky.

Ve článku Růst ekonomiky se nekoná, jsem krátce rozebral dopady intervence a nyní bych se rád podíval na ceny. Ceny potravin, které na krok ČNB reagovaly. Ač se to dle guvernéra Miroslava Singera vůbec nemělo stát (info zde).

Singer uvedl, že intervence ČNB nebude mít na cenu potravin dramatický vliv a spíše růst cen zpomalí. Toto vyjádření vystihuje jasnou odtrženost od reality, kdy tito lidé nemají vůbec představu, jak se žije obyčejným lidem s podprůměrnou mzdou (na tu průměrnou většina totiž vůbec nedosáhne).

Zvýšení ceny potravin díky vyšším nákladům bylo očekáváno dle mluvčí Potravinářské komory Jarmily Štolcové v rozmezí pěti až osmi procent (Singer uváděl dvě procenta). A mělo se týkat zejména základních potravin, mléčných výrobků, masa a vajec.

Tento odhad byl mnohdy překročen a potraviny zdražily o 10 a více procent (u některých druhů až o desítky procent). Zdražení navíc proběhlo téměř u všech potravin a to i u těch, které nejsou z dovozu (což je důsledek vyšších nákladů výrobců a pěstitelů a to díky intervenci).

Dovolím si ještě uvést jednu závažnou věc. Existuje podezření, že intervence byla též účelově pojata jako zdroj bezpracného zisku pro určité jedince, kteří o kroky ČNB byli dopředu informováni. Tento zisk byl možný jen právě díky rozdílu kurzu koruny a eura.

Je nepravděpodobné, že intervence povzbudí ekonomiku naší země. A Bude mít spíše opačný efekt. Je však více než pravděpodobné, že na tyto "srandy" opět doplatí obyčejní lidé.

Miroslav Singer získal od časopisu The Banker za toto znehodnocení koruny titul evropského centrálního bankéře. Oficiálně tak byl oceněn zločin. A tak mne napadá, že by mohl být spíše tento časopis přejmenován na The Bankster.

Komu se vlastně Singer snaží zalíbit? A komu vlastně znehodnocení koruny pomůže?
Občanům ČR jistě ne.

Závěrem bych zde ještě rád uvedl jednu zajímavost. Spekuluje se, že intervence měla také ještě jeden účel. Vzhledem k tomu, že přinesla zvýšenou nejistotu a spíše naší zemi uškodí, je možné, že si tu někdo připravuje půdu pro zavedení eura. A to zavedení co nejdříve. Předchozí vlády toto odkládaly a nová vláda Bohuslava Sobotky tak nejspíše bude plnit diktát EU. Tedy to, aby naše země byla co nejdříve součástí jednotného měnového systému. Není třeba více rozvádět, že tento systém je cestou do pekel.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jarek Jarek | E-mail | 25. února 2014 v 10:57 | Reagovat

Ano v celku s článkem souhlasím, například jeden náš nejmenovaný miliardář na tomto získal další 3 miliardy. Jen si dovolím autora článku upozornit na jednu věc, která také v hlasování rady ČNB v této věci měla své slovo a to byly mnoha miliardové ztráty ČNB díky jejich velmi výhodných investicím (je to tam samý ekonom jako ve vládě tak se není čemu divit). ČNB se díky natištěním nových zhruba 200Mld korun a jejich vyměněním za eura podařilo své ztráty zahladit a všichni členové rady mají tedy mimo úplatku také zcela legální nárok na milionové premie :-)

2 Houba Houba | E-mail | 2. března 2014 v 11:56 | Reagovat

Otazka je zda inflacni krok CNB giganticky podvod nebo nutnost.
Z hlediska pravdepodobnosti byl posledni inflacni skok v roce 1954(Menova reforma)Pravdepodobnost p1 je 1/60*365 =0.000046.Pravdepodobnost p2, ze ke stejnemu dni bude prodana Telefonica o2 je (za 22 let byla prodana jen jednou)1/22*365=0.00012 Vysledna p= p1*p2=0.000000055
Takze z 0.999999945 % se jedna o giganticky financni podvod (zbytek je nahoda)
Je to vlastne pripad pro protikorupcni policii a Singer s Kellnerem patri za mrize :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama