Byznys vymahačů

4. února 2014 v 9:45 | Honza |  Exekuční mafie
Po předvolebních slibech se očekávalo, že nová vláda zatočí s byznysem vymahačských firem, které zneužívají současné legislativní situace a vymáhané částky si vesele navyšují na několikanásobek dluhu. Bohužel se nic nestalo a dokonce i zhoršilo.


Nový občanský zákoník umožňuje, aby se při neplnění závazků úročil i úrok. To navyšuje celkový dluh a nahrává vymahačům. Splátky dluhu podle nové úpravy půjdou nejdříve na náklady spojené s vymáháním, pak na úroky a až nakonec na jistinu. Pokud dlužník nebude hradit v tomto pořadí, pak se úroky budou úročit. A jelikož dlužník nemá v drtivé většině případů možnost ovlivnit to, na co jsou jeho splátky použity, je zde vysoká pravděpodobnost, že této situace budou vymahači zneužívat.

Byznysu vymahačů napomáhají i kroky některých měst. Konkrétně v Brně, Jihlavě, Ostravě, Olomouci, Karlových Varech, Českých Budějovicích, Praze a Plzni. V těchto městech došlo k výraznému navýšení pokut pro černé pasažéry v MHD. Jelikož v minulosti byl byznys s vymáháním nezaplacených pokut velmi výnosný a vymahačské firmy inkasovaly i pětinásobek dlužné sumy, omezil Ústavní soud výši odměny pro vymahače na výši odpovídající pokutě. Celý kšeft proto začal upadat. S výše uvedeným rozhodnutím navýšit pokuty se však opět rozjede.

Pokud se podíváme obecně na organizovaný byznys vymáhání dluhů, pak naše země nejspíše nemá ve světě srovnání. Špatná státní regulace nahrává věřitelům a inkasním firmám (kteří úzce spolupracují). Dnes se tak vydělává především na amorálních poplatcích, které si tyto firmy účtují.

Ve společnosti panuje velká předluženost, která není nijak řešena a je dokonce podporována bankovními i nebankovními firmami, které půjčují a půjčují. Mnohé se tváří, že nabízejí řešení dluhové pasti, ale ve většině případů jsou na tom dlužníci ještě hůře. V naší zemi je tak zcela určitě programově podporována předluženost a vytváření nových dlužníků. Nějaké odpovědné půjčování se vůbec neřeší.

Je jednoduché nyní říci, že si za to lidé mohou sami, když si půjčili a pak nesplácejí. To je však velmi zjednodušené tvrzení, které všechnu vinu svaluje na dlužníka. Současný stav společnosti a země však způsobuje mnohé situace, kdy se i odpovědný a včas splácející člověk může dostat do problémů. A současně je dobré poznamenat, že i samotná půjčka není nic špatného. Půjčky již dlouhou dobu řeší momentální potřebu kdekoliv po světě. Je však důležité si uvědomit, že i v tomto byznysu se nachází spousta lidí, kteří se snaží na dlužnících vydělat. Většinou nemorální cestou.

Situaci s obrovským předlužením řešilo například v roce 2011 hnutí Occupy Wall Street. Odkoupilo osobní dluhy ve výši téměř 15 milionů dolarů, které pak dlužníkům odpustilo. Šlo především o nesplacené poplatky za lékařské ošetření, které věřitel prodal třetí straně za zlomek původní hodnoty. Dluhy se tak podařilo zlikvidovat za částku 400 000 dolarů.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 verca verca | E-mail | 5. února 2014 v 18:17 | Reagovat

KAPITALISMUS je třeba zlikvidovat,kapitalistické hyeny se živí na těch nejslabších.Kapitalismus skončí tak že vrchních 10 000 si bude žít jak prasata v žitě a zbytek bude žrát tzrávu.

2 Zdeněk Zdeněk | E-mail | 5. února 2014 v 19:40 | Reagovat

Takže.....
Jen z vlastní zkušenosti,
vlasntí dluh zbývající po ukončeném podnikání 151tis po třech letech srážek ze mzdy je to přibližně 400tis doplatit,
dluh občanký 53tis po dvou měsících tedy letos zbývá doplatit 107tis,ale vrchol je za popelnici nezaplacenou moji bývalou ženou 67tis v roce 1996 a o nezaplacení jsem nevěděl do roku 2011 prý mě nemohli najít,tehdy popelnice stála cca 200kč.
Mám nedobré zkušenosti z tímto rezortem a doufám že nebudu muset kvůli tomu chodit do zaměstnání do sta let protože tímto tempem budu brzy miliardářem ovšem v záporných číslech.

3 Majk Majk | 26. února 2014 v 7:37 | Reagovat

V EVROPĚ existují tři modely vymáhání dluhů: německý, švýcarsko-britský a český.

NĚMECKO

Dluh např. 1020 Kč
Soudní poplatek 576Kč
Náklady právního zastoupení v nalézacím řízení 744Kč
Náklady právního zastoupení v exekučním řízení 372Kč
Odměna exekutora 595 Kč
CELKEM 3307 Kč
(v přepočtu)
Německý model funguje třeba v Polsku

POLSKO

Dluh např. 1020 Kč
Soudní poplatek 180 Kč
Náklady právního zastoupení v nalézacím řízení 360Kč
Náklady právního zastoupení v exekučním řízení 423Kč
Odměna exekutora 530 Kč
CELKEM 2473 Kč

Švýcarsko-britský model

Dluh např. 1020 Kč
Soudní poplatek 292-710 Kč
Náklady právního zastoupení v nalézacím řízení 0 Kč
Náklady právního zastoupení v exekučním řízení 0 Kč (přiznává se až od určitévýše dluhu, v Británii150 000 Kč)
Odměna exekutora 420-835 Kč
CELKEM 2565 Kč

A teď ČESKÁ REPUBLIKA

Dluh např. 1020 Kč
Soudní poplatek 400Kč
náklady právního zastoupení v nalézacím řízení 5220Kč
Náklady právního zastoupení v exekučním řízení 2920Kč
Odměna exekutora 7800 Kč
CELKEM 17 360 Kč

Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni: "Každý rok musejí lidé na vymáhání zaplatit 40-60 miliard korun. To je astronomická částka, která jde advokátní lobby.

V září 2011 jsem na jednání se zástupci ministerstva spravedlnosti prezentoval, jak náš systém vymáhání pohledávek funguje. Přítomný švýcarský expert řekl, že vůbec nevěří, že je něco takového v Evropě možné."

Proč o tom v médiích vůbec nic není?

4 Jarda Jarda | 18. března 2014 v 11:49 | Reagovat

Proboha, vám asi nikdo nic nedlužil. Já ručil známému na půjčku a on přestal splácet a komunikovat jak s bankou, tak se mnou. Sice šlo "jen" o 50 000 Kč, ale vytočilo mě to. Jak jsem byl vděčný za rychlé vyřízení exekutorem, co mě je do toho, že bývalý známí přišel o barák. Byl svině.

5 Scotty Scotty | E-mail | 29. března 2014 v 18:13 | Reagovat

[4]: Hezká pohádka, ale tady se řeší zlodějna exekutorů posvěcená zákonem pane.

6 Kája Kája | E-mail | Web | 5. března 2015 v 9:25 | Reagovat

Nečisté obchody nemám ráda, vše pěkně, jak má být, jak jsem se to naučila na Mba http://www.titul-mba.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama