Ukrajina podruhé

29. ledna 2014 v 11:55 | Honza |  Ze světa
Vzhledem k rozsáhlé diskusi pod článkem Ukrajina, jsem se rozhodl jej doplnit ještě dalšími informacemi a také uvést věci na pravou míru. Protože si myslím, že v naší zemi stále převažuje názor, že jsou lidé levicového smýšlení (a tedy komunisté) a pravicového smýšlení (a tedy prozápadní, proevropští atd.).


Výše zmíněný článek poukazoval na fakt, že protesty začaly proto, že prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč neměl zájem dále pokračovat v evropské integraci. A jako důležitější pro svoji zemi považuje národní nezávislost. Tedy něco, co státy patřící do EU pomalu ztrácejí.

Dále jsem se pozastavil nad tím, že protesty jsou podporovány politiky z USA a států EU, kteří nemají zájem o dialog s vládou Ukrajiny a celou situaci svými kroky ještě více zhoršují. Podobné vměšování do záležitostí jiné země jsme mohli pozorovat i u bývalé Jugoslávie a států na Blízkém Východě. Cílem je jasná destabilizace poměrů a politického systému tak, aby jediným východiskem byla intervence ze zahraničí. Ta však v konečném důsledku dotyčný stát vždy poškodila a uvrhla jej do chaosu. Naprosto stejný scénář destabilizace lze pozorovat i na Ukrajině a je mylné se domnívat, že se jedná jen o akci nespokojených Ukrajinců.

Celá situace také má protiruský rozměr. A na ten slyší ukrajinští nacionalisté, kteří se hlásí k tradici jednotek, které se během 2. světové války přidaly k nacistickému Německu (Pravý sektor). Současně v místech protestů operují skupiny rowdies, jejichž členové se netají tím, že jim bylo za vyvolávání násilností zaplaceno.

Je potřeba si uvědomit, že takové násilnosti by byly kdekoliv jinde ve světě už dávno razantně potlačeny a nejspíše by bylo i hodně mrtvých. Na Ukrajině jsou bezpečnostní složky defenzivní a to i přes to, že na ně skupiny provokatérů hází kamení a zápalné láhve. A těch několik případů, kdy někoho obušky zmlátí, se dá vysvětlit jediným - i policista je jen člověk a dá se očekávat, že mu také ujedou nervy, když vidí, jak na něj a jeho kolegy někdo promyšleně a agresivně útočí.
Protestní hnutí prosazující pokračování přidružení Ukrajiny k EU nemá podporu ukrajinské společnosti jako celku. Z průzkumů víme, že jej podporují jen západní a centrální regiony. Tato skutečnost fakticky rozděluje národ na dvě části. A to je nejspíše také účelem. Destabilizace společnosti je jedním z hlavních kroků před ovládnutím jakékoliv země.

Nedělám si nijaké iluze o současné vládě Viktora Janukovyče. Jde o vládu zkorumpovanou, která tvrdě prosazuje zájmy vlastní a zájmy těch nejbohatších a nese odpovědnost za brutální potlačování opozice. Je mi také jasné, že většina Ukrajinců chce spravedlivější zemi. Avšak tuto touhu naivně spojují s zidealizovanou Evropskou unií a západní společností. Tedy s něčím, co jim může nabídnout jen to samé, co mají nyní, jen jinak barevné.

Proto jsem se také pozastavil nad faktem, že všude v Evropě se protestuje proti EU. A jen na Ukrajině je to naopak. Sami občané Ukrajiny jsou tak zcela jistě zmanipulováni řečmi o svobodě a demokracii, kterou bychom v současné Evropské unii těžko hledali.

Rád bych tu zmínil ještě jednu věc.
U jednoho ze článků na Novinkách.cz mne někdo napadal, že, ač propaguji občanskou neposlušnost, tak odsuzuji demonstrace na Ukrajině. Tato osoba si však vůbec neuvědomuje, že občanská neposlušnost je zásadně nenásilný protest. A slovo NENÁSILNÝ zdůrazňuji. Protože násilí plodí jenom další násilí.

Realita na Ukrajině však vůbec není taková, jak nám ji média líčí.Po mnoha dnech intenzivního násilí, při němž byl dokonce jeden z příslušníků Berkutu ukřižován, nebyl vydán rozkaz k potlačení nepokojů silou. Prezident Viktor Janukovyč místo toho nabídl opozici tyto ústupky:
- změnu ústavy zpět na verzi z roku 2004
- umožnění předčasných prezidentských a parlamentních voleb
- zrušení všech zákonů proti násilným protestům (médii jsou zákony označovány jako protidemokratické, avšak ty stejné máme například i v naší zemi - zákaz zahalování obličeje při demonstraci, nepovolené stavění stanů na veřejných prostranstvích, blokování veřejných budov...), které byly v předchozích dnech schváleny (zákony byly zrušeny 28. 2. po jednání vlády)
- amnestii pro všechny zatčené během nepokojů
- jmenování představitele opozice premiérem (Mykola Azarov podal 28. 2. demisi)

A jaká že byla odpověď opozice na tyto ústupky?
To už víme i z médií - nepřijaty.

Důkazem, že se protestů na Ukrajině účastní i příznivci neonacistických/nacionalistických skupin je tato fotografie uveřejněná u článku na Novinkách.cz.Vlajka na fotografii byla používaná Ukrajinskou povstaleckou armádou (Banderovci) a dnes ji používají tamní nacionalisté.

Nicméně si nedělám ani iluze, že někteří tento článek pochopí.
Například takový pan Kaštek ze Šlapanic u Brna, který svůj názor zveřejnil pod článkem "Ukrajina je na pokraji občanské války, varuje exprezident".
Jeho názor přesně vystihuje mdlé myšlení lidí, kteří pouze nenávidí a nepřemýšlí.
Na názor jiného diskutujícího, že 70 let po válce opět dopřáváme sluchu fašounům, uvedl:
"Ruským rudým fašounům."

Avšak ne všichni vidí svět jen černobíle a já zde proto doplňuji ještě jeden komentář, který byl pod článkem "Ukrajinského aktivistu měli za mrtvého, teď se našel zbitý a pořezaný". Pan Zeman z Pardubic celou situaci vystihuje přesně:
"O co jde na Ukrajině.
Celý proces rozšiřování EU je letadlo, pyramidová hra. Jakmile skončí možnost rozšiřování na nové a nové trhy, nastane kolaps. To zřejmě bude už brzo, proto to zoufalství v Bruselu a hrozba amerických sankcí proti zemi, které ještě před chvílí chtěli všichni "pomáhat". Samotná americká angažovanost je zajímavá, ukazuje, že na rozšiřování EU se krmí i Amerika.

Když vidím tu loupeživou sebranku ze západu, které po světě rozsévá chaos a zmar aby si svůj životní standard udržela o pár let déle, napadá mně, jestli přece jen neměl pravdu Gorbačov, když tvrdil, že v jeho době hrozila jaderná válka se Západem, kvůli čemuž prý vyšel Západu vstříc se svojí perestrojkou a odzbrojením. Možná je to fakt, že by nás napadli v zoufalé snaze oddálit kolaps, a rozkradení celého východního bloku a možnost expanze na východní trhy jim (globálním parazitům) dala šanci se této zoufalé možnosti vyhnout. Kdo ví, jak by se všechno odehrálo, kdyby SSSR vedl tvrďas typu Stalina, ale taková možnost tu je. Gorbačov to tvrdí, že současný stav je cena za mír. Gorby naletěl a za příslib pomoci a přátelství ze Západu svoje impérium prodal.

Jenomže přešlo zhruba 25 let a bestie zase nemá co žrát. Chce další tučné sousto v podobě Ukrajiny, nebo chcípne. Na místě měkkýše Gorbyho je ale Putin, který Ukrajinu jen tak nevydá a bestii krmit nebude. Nevyšla Sýrie, asi těžko vyjde Ukrajina, kterou má Rusko za rohem. Bestie už nemá tu sílu, ale má větší hlad, takže je možné skoro cokoliv. Nicméně je na tom všem vidět, jak vypadá a končí takový pakt s ďáblem. Duch Muammara Kaddáfího by mohl vyprávět."

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Pavel Král Pavel Král | 29. ledna 2014 v 21:52 | Reagovat

Plně souhlasím,

uědomte si prosím kam nás listopadová revoluce poslala a jak nám EU pomáhá řešit korupci, předražené státní zakázky, ztrátu profesí, výrobních kapacit a dalších?

Nijak

2 Ludy Ludy | E-mail | 30. ledna 2014 v 12:34 | Reagovat

jit k EU je spojit se s dablem, kdyz vam jeste cela EU zacne diktovat tak to povede k tomu ze vemete do ruky zbran a naridi vam jit do 3WW.
Staci se podivat jak USA dokola zbroji, viz. obmena USS letadlovych lodi. Jen zajimavost zacne se stavet opet USS Enterprise ktera vzdy byla jakoby hlidkovou lodi pri velkych konfliktech.

3 Mara Mara | 31. ledna 2014 v 14:51 | Reagovat

Takový hnůj a jednostranné, nesmyslné a hlavně na hlavu postavené kraviny, jako čtu tady, to je opravdu unikátní. Narychlo slátané věci, aby našim komoušům při četbě této břečky plesala srdéčka. HNUS!!! Už se těším, až tu zase bude totalita, aby těm kreténům, co stojí na straně Ruska a KSČM došlo, jak blbí jsou a zase se rádi vrátí do současné, demokratické doby (a přesně tak je to i na Ukrajině - chtějí SVOBODU a ne vládu jedné osoby či strany, která je systematicky zabíjí)!!!

4 sandokan sandokan | E-mail | 2. února 2014 v 16:49 | Reagovat

Jednostrannost je na místě.Existuje lež, nebo pravda.Nic mezi tím.Totiž polopravda je vlastně i pololež. a v tomto článku jsem nenašel ani slovo lži. Jde jen o hrubé shrnutí faktů které jsou nám z nějakého důvodu utajovány,ale které většina tuší. Jen se v nich neorientuje. A snad pro jednoduší orientaci vznikl tento článek. Faktem však zůstává, že někteří ho nikdy nepochopí.Snad až už bude pozdě. Proto tento článek lze považovat za objektivní .

5 3022 3022 | 2. března 2014 v 12:27 | Reagovat

Autor clanku ma ve vetsine naprostou pravdu. Je to clanek rozhodne objektivnejsi a pravdivejsi, nez kterym nas krmi cela nase prozapadni zpravodajstvi.

6 Ukrajina Ukrajina | 4. března 2014 v 17:57 | Reagovat

Pryc s Ruskem!! Povjeste Janukovyce!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama