Účet za sKartu

5. ledna 2014 v 10:27 | Honza |  Vládní svinstva
Kartu sociálních systémů (sKartu) prosadil a zavedl bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek společně se svým prvním náměstkem Vladimírem Šiškou. Na zachování celého projektu po tvrdé kritice a nesouhlasu stále trvala TOP 09. Po návrhu senátorů za ČSSD byl 8. srpna 2013 sněmovnou přijat zákon o zrušení sKarty. A v tomto článku se podíváme, co nás tahle "sranda" stála.


Uvádí se, že stát na poštovném ušetřil 38 milionů korun. To byl taky jeden z hlavních důvodů zavedení sKaret - tedy ušetřit provozní výdaje spojené s výplatou nepojistných sociálních dávek. Druhým důvodem zavedení byla snaha o omezení zneužívání těchto peněz. To však sKarta není schopna zajistit.

Důležitější však je, že náklady převyšují veškeré možné úspory.

Výdaje bezprostředně související se zaváděním sKaret přesáhly 82,5 milionu korun. Jednalo se především o výdaje na poštovném (!) - zasílání výzev k převzetí karty, úpravách informačních systémů, instalaci vyvolávacích zařízení a přípravě čteček.

Česká spořitelna do projektu vložila cca 300 milionů korun a zisk očekávala až za asi 10 let. Dle posudku, který si nechala vypracovat, bude žádat po MPSV za předčasné zrušení sKaret 203,8 milionů korun jako náhradu.

Za zrušení sKaret zaplatí stát 5,24 milionu korun, které pokryjí opět poštovné a vydávání nových průkazek zdravotně postiženým.

Sečteno a podtrženo - sKarta nás stála více, než mohla kdy státu pomoci uspořit.

Projekt sKaret by měl definitivně skončit 30. dubna, kdy ČS zneaktivní karty a zruší k nim vázané účty.

A proč o tom vlastně píši?

Jen aby se nezapomnělo, že minulá vláda (a to především TOP 09) ve snaze ušetřit zaváděla pitomosti, které nejen nebyly schopny něco ušetřit, ale navíc tento stát připravily o spoustu peněz.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Carlos652 Carlos652 | 5. ledna 2014 v 10:54 | Reagovat

Jednoduché: náhradu zaplatí Drábek a Šiška,státní exekuce na jejich majetek a všechny budoucí příjmy vyjma životního minima až do jejich smrti. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama