Otevřené obchody o svátcích

27. prosince 2013 v 10:57 | Honza |  Postřehy
Dva týdny před Vánoci přinesly Novinky.cz článek o návrhu zákona senátora Františka Bublana (ČSSD) o zákazu prodeje v obchodech během svátků. Jedná se zejména o zákaz prodeje ve velkých obchodních řetězcích, které si v naší zemi dělají, co se jim zlíbí.


Jde o nadnárodní firmy, které ve své domovské zemi dodržují právo zaměstnanců být ve svátek doma. U nás na to kašlou.

Někdo může namítnout, že existují profese, u nichž se nehledí na to, jaký je den - hasiči, lékaři, policisté apod. Tyto však nelze srovnávat s prodavačkami, jejichž profese není životně důležitá, tedy nezajišťují kdykoliv dostupnou péči a pomoc v případě nenadálé události.

V diskusi pod výše zmíněným článkem se objevilo mnoho nesouhlasných komentářů, jejichž pisatelé považují celý návrh za levičácký populismus. A vůbec je nezajímá, že v Rakousku nebo Německu jsou obchody o svátcích uzavřeny naprosto běžně.

Je naprosto šílené číst reakce lidí, kteří souhlasí s tím, že taková prodavačka musí stát u pokladny i ve Štědrý den. A to jen proto, že si nějaký pitomec "musí" koupit nějakou pitomost.

Bohužel v naší zemi jsou stále lidé, kteří pro svůj domnělý komfort neváhají zneužít ty ostatní.

Bez otevřených obchodů ve svátky se jistě obejdeme. Život není o věčném nakupování a korzování mezi regály, které se dnes stává módní a společenskou událostí. To je spíše nechutná zhovadilost, pramenící z konzumního stylu společnosti.

Doplnil bych snad jen ještě toto (mírně upravený komentář k výše uvedenému článku):
O svátcích máte čučet na pohádky, vyspávat opici, kochat se dárkama či jít navštívit příbuzné nebo na procházku. A ne vopruzovat v obchodě.No, a protože takovýchto zhovadilostí se v obchodních řetězcích děje více, v příštím roce bude probíhat akce "Nejsme otroci", která se právě na toto zaměří.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Josef Josef | 27. prosince 2013 v 15:17 | Reagovat

Člověk, který chce sám svobodu, nesmí ji brát nikomu druhému.Kdo chce mít sám svobodu, nesmí se nechat zotročovat. Místo aby poslanec Bublan přesvědčoval prodavačky, které o svátcích nechtějí pracovat,aby do práce prostě nešly a navrhl uzakonit pracovně právní podmínky, aby opravdu nemusely, tak chce rozhodnout za všechny strany z hlediska zákona / za zákazníka, prodavače, kteří si chtějí vydělat i za majitele obchodu/. Typický případ socanského vylití dítěte i s vaničkou.

2 franta franta | E-mail | 27. prosince 2013 v 20:02 | Reagovat

souhlasí,v den ,kdy je svátek,by měly být obchody zavřeny,jenže tady si nikdo ze zákonodárců nedovolí jít proti majitelům obchodních řetězců,kteří jsou většinou z Německa a Rakouska,to by se se zlou potázal!

3 Zdeněk Zdeněk | 27. prosince 2013 v 23:47 | Reagovat

Nejen o svátcích, i v neděli a v sobotu nejvíc do 12-ti. Moc nadnárodních společností je veliká a výdaje za prosazení otrockých zákonů (nebo spíše rušení příplatků, omezení nebo placení pokut) malé.

4 Dalin Dalin | 28. prosince 2013 v 20:28 | Reagovat

Otevřené obchody o svátcích je pouze "špička ledovce".Obrovský průšvih ale vidím v zadupávání pracovních zákonů,šikaně zaměstnanců v podnicích,neustálém zastrašování obyvatelstva médii,neobjektivitě médií a nezodpovědným chováním politiků.
Nalijme si čistého vína....dnes je doba kdy, 50%lidí dře a snaží se jaksi uživit,10% nemaká,15%krade,25% jsou politici nebo jinak zbyteční lidé.Tzn.že:50% si nemá šanci ani uvědomit jak se okolí cíleně mění v otrokářství,10%nato všechno sere,15% jsou supi vychcaně čekající na kořist,no ten zbytek se prostě snaží dle wallstreetských příkazů utvářet zákony ku prospěchu "mocných této planety" a nebo jsou ve společnosti jinak zbyteční(kancl.krysy).
Tak a co s tímto složením republikové komunity??....těžký oříšek co??...nejhorší natom všem je, že řešení přinese až vzdálená budoucnost, ale to si budeme muset projít ještě šíleným utrpením - protože lakota a sobectví se odnaučuje velmi těžko!

5 Pavel Král Pavel Král | 29. prosince 2013 v 9:13 | Reagovat

Teda Josef,
ty snad ani nemůžeš být normální. Stát zde má být od toho, aby zajistil ochranu jednotlivce a ne nárok velkých mašinerií a nenažraných Pepíků na zisk a konzumní způsob života!

6 Vlastimil Kantor Vlastimil Kantor | 6. ledna 2014 v 0:11 | Reagovat

Pavel Král
Já si myslím, že Josef to napsal velice správně.Kdo chce mít svobodu musí se za ní prát. Pokud budeme vždy čekat až to za nás vyřeší někdo jiný budeme s prominutím v hajzlu.Pokud někdo nechce pracovat o svátcích ať nepracuje. Vždyt oni to mají tááák strašně jednoduchý. Sám jsem řidič kamionu a to si nedovedete představit ten tlak aby jsme pracovali přesčas. Jenže když to udělá pokladní dostane zaplaceno. Když to udělám já, nejenže mi nikdo nic nedá protože je to protizákonný, ale ještě když mně chytnou zaplatím pokutu a ještě mi seberou papíry a taky se nikdo o mně nestará, žádný politik nenavrhuje zákony aby mne už nemohl šéf tlačit do to co nechci dělat. Změnte zaměstnání. O_O  O_O co to tady říká, říkáte si a už slyším ty argumenty o nezaměstnanosti a o špatném regionu atd. atd.Výmluvy a výmluvy. Je mi 38 a za můj dosavadní život se mi stalo pouze jednou že jsem nenašel do měsíce práci. Že jsem ještě mladý??? Kolik procent prodavaček v obchodech o nichž je tady řeč je starších 40ti let?? 20-30%?? Tak v čem je problém?? V lidech. Samozřejmně jedinec ani desítky s těmito giganty nehne ale místo stěžování si bych já osobně hledal pro mně přijatelnější řešení. Naučím se nový obor, naučím se cizí řeč a jdu pracovat do zahraniči,přestěhuji se do jiného kraje kde práci seženu a budu mít lepší podmínky pro život. Ale na tohle je většina těhle lidí kteří si jen stěžují líná. Raději si budou stěžovat a živořit. Přiznejme si konečně že ani komunismus ani kapitalismus není obyčejným lidem kteří nijak a ničím nevynikají příznivě nakloněn a svět už lepší nebude. Snažte se být lepší Vy sami, nečekejte až za Vás někdo něco udělá a postavte se vykořisťování čelem a utečte dokud je čas a kam :-D  :-D  :-D  ;-)

7 Martin Martin | 7. ledna 2014 v 16:12 | Reagovat

Blbost, článek o ničem. Mě jako potencionálního komzumenta nezajímá prodavačka na krámě, ale to, že si dojdu nakoupit co potřebuji. Když do obchodů budou chodit zákazníci, tak se budou obchody provozovat dle potřeb zákazníků. Ono o svátcích je také zavřeno třeba takové umělecké kovářství ;-) Proč? No proto že ho o svátcích nikdo nepotřebuje a nikdo do kovárny nepřijde. Takže až lidé nebudou chtít o svátcích nakupovat, tak zavřou i obchodníci, protože to stojí další peníze za provoz "krámu" bez lidí, jak jednoduché, že ;-)

Ono je jednoduché za sebe nechat rozhodovat socany a bolševiky, ono je to pohodlnější. Nedovážet nekvalitní levné náhražky čokolády a pod. ale proč? Když to někdo koupí tak proč s tím přestávat, každý má svobodu výběru.

8 Geox Geox | 7. ledna 2014 v 17:31 | Reagovat

Přesně tak. Autor si zde hraje na nějakou občanskou neposlušnost - jakože je proti státu který nás znásilňuje, a sám chce aby tenhle stát řídil životy dalším. Třbea lidem v obchodu.
Nelíbí se mi jak někteří s plnými ústy svobody by nejraději sami stanovovali co je dobré pro koho a jak se má chovat.
Sám pracuji v obchodě kde jedeme nonstop. Taky bych byl možná některé dny radši doma, ale dělám to dobrovolně a chápu že je to třeba. Vím že se vždy najdou zákazníci kteří přijdou a umožní mi si vydělat. Až chodit nebudou, nebudeme otvírat.
Sám trh ukazuje co je opodstatněné a co ne. Pokud je v ten den poptávka tak když zavřu tak ji uspokojí jiný. Bylo by lépe kdyby lidé jako je autor zalezli mlčeli. Šířit takové bláboly je na facku a návrat do základní školy.

9 Sroty Sroty | 16. ledna 2014 v 3:05 | Reagovat

Pokud by nebylo vyčůraných obchodníků nemuselo by se o takových zákonech vůbec uvažovat. Kdekdo si stěžuje na objemnost veškerých zákoníků, ale ono to v naší současné společnosti ani jinak nejde. Nedávno jsem na škole vedl projekt, který si kladl za úkol vytvořit fungující stát s ohledem na českou společnost. Vůbec nastavit sociální systém, tak aby fungoval, eliminoval vyžírky a nedocházelo k omylům vůči slušným lidem je nadlidský úkol. A to se bavíme pouze o jednom z mnoha odvětví ekonomiky a společnosti jako takové. Tady se stále objevují články, které si berou na paškál vládu ČR. Stačí ovšem zajít do obchodů na jedno odpoledne (zejména Vánoce jsou výživné) a pozorovat tu zvěř, která si honosně říká lidé. Chovají se jako nenasytná zvířata bojující o území před pokladnami o kus žvance v regálu a ještě stihnout nadávat prodavačce, že je moc pomalá. Pokud nezměníme chování od základů společnosti, jak chcete změnit vrcholnou politiku, kde je tohle desetkrát tak horší??

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama