Ještě něco málo o špionáži

17. prosince 2013 v 9:54 | Honza |  Šmírování
Když Edward Snowden odhalil informace o prováděném monitorování veškeré komunikace (1. část a 2. část), neodhalil nic, co by se tak nějak již nevědělo. Co však důležitého sdělil, je rozsah šmírování, přesahující i představivost profesionálů v tomto oboru.


USA vše vysvětluje bojem proti terorismu. Avšak mohutnost a rozsah monitorování toto vysvětlení popírají. Ve skutečnosti monitorují komunikaci a kybernetický prostor, aby si udržely své vedoucí postavení a výhody z toho plynoucí.

Všechny získané informace slouží k případnému užití proti komukoliv (občanům, státům i důležitým světovým firmám a institucím).

Je dobré vědět, že internet jako takový byl vytvořen a financován v rámci projektu ARPANET (původně pouze experimentální síť) agenturou pro výzkum pokročilých obranných projektů DARPA, která je součástí struktury amerického ministerstva obrany. A toto propojení (ač se dnes internet tváří jako svobodné médium) nebylo nikdy úplně zrušeno.

To, že se zdroje informací USA nehodlá vzdát, potvrdil Barack Obama, který k práci tajných služeb uvedl: "My jim udáváme směr". Současně nařídil revizi programů. Ne proto, že by snad bylo něco špatně. Ale proto, aby světu sdělil, že budou dělat jen něco a ne všechno, co mohou.

A tak uvažují neprovádět odposlouchávání státníků spřátelených zemí. A bylo, dle Baracka Obamy, zastaveno monitorování Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

A na to, že hlavní projekt PRISM byl na jeho podnět naplno spuštěn až po nástupu do funkce jaksi sám prezident USA pozapomměl. Není to však ojedinělá věc. USA často porušují mezinárodní právo a ohrožují soukromý život mnoha lidí a svobodu slova. Jen aby ochránily své zájmy.

George Orwell by se divil...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama