Energetická soběstačnost

11. prosince 2013 v 9:52 | Honza |  Energetika
Na základě informací z předešlých článků jistě víte, že jsem k obnovitelným zdrojům kritický. Tato kritika je však založena na současném stavu, kdy byla vcelku dobrá myšlenka zneužita pro zisk. A tento zisk jde z našich kapes.
Nicméně je tu i otázka energetické soběstačnosti - FVE či kogenerační jednotky umístěné například na rodinných domech, které mohou zajistit výrobu elektřiny pro vlastní spotřebu bez závislosti na distributorovi, který je regulován státem.


Ještě před rozpuštěním předchozí vlády stihl parlament schválit novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (novela, pozměňovací návrh). Dle této novely budou mít povinnost přispívat na obnovitelné zdroje a kogeneraci i ti výrobci, kteří vyrábějí jen pro svou vlastní potřebu.

Již delší dobu tu je i povinnost platit poplatek (vyžadováno ERÚ) za činnost zúčtování Operátora trhu s elektřinou (OTE), který provádí zpracovávání bilance nabídek a poptávek na dodávku elektřiny, zúčtování odchylek mezi plánovaným a skutečně dodaným a odebraným množstvím elektřiny, zpracovává bilance dlouhodobé spotřeby apod. i pro výrobce, kteří nejsou připojeni k síti.

Důvod tohoto opatření je jasný. Stát se bojí, že si budou lidé a firmy vyrábět elektřinu sami. A že budou energeticky soběstační. A tedy je nebude moci díky svým regulacím ovládat.

Již jsem tu v minulosti psal, že podmínkou pro přežití případných krizových stavů je mimo jiné i nutnost zajištění si energetické soběstačnosti. Toto právo je nám státem upíráno a jeho realizace je nám velmi znepříjemňována.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 dalin dalin | 11. prosince 2013 v 21:34 | Reagovat

No ono to s tou sobestacnosti neni tak jednoduche. A energeticti magove to maji zmakle i cenovou dostupnosti ekologickych zdroju. Uz jen takovy rodinny domek je pekny zrout a leckdy ho neuzivi ani plna strecha panelu. A to uz nemluve pokud ma doma jet trouba a svarecka co pak?! No a plna strecha panelu znamena cca 80 000 kc! Kdo je dnes ma??(navic).Holt neni to jednoduche a sit potrebujeme. Reseni vidim v zestatneni energetickych vyrobcu ci dodavatelu! Ze je to nesvobodne?? - ano je'ale aspon vtom nebude bordel!!!

2 Honza Honza | Web | 12. prosince 2013 v 12:01 | Reagovat

[1]: Jistě, je to složité a nákladné. Ale dokáži si představit i společnou kogenerační jednotku pro více domů/celý bytový dům, kde už náklady budou rozloženy. Nebo vlůastní zdroj emergie pro celou obec/komunitu. Možné to je.

3 Kris Kris | E-mail | 15. prosince 2013 v 23:30 | Reagovat

Ono to s cenou eko-zdrojů není tak jednoduché. Jejích cena je regulovaná lidmi, kteří vlastní Síť (týká se to energii- ropa, plyn, atd). Alternativní zdroje jsou ve skutečnosti zdroje za které se nemá platit a přesto to lidi jsou nucení dělat. Těmto korporacím není výhodné mít perpentum mobile jako konkurenta, a proto se je snaží pohřbít a zničit jakékoli jeho podoby.

4 Pavka Pavka | E-mail | 8. ledna 2014 v 18:59 | Reagovat

Ono to s těmi poplatky ERÚ není tak horké. On i ti úředníci sami jsou zmatení a neví co ty zákony vlastně říkají. Poplatky ERÚ se musí platit, ale jen v případě, že zdroj je zapojen do sítě. Vlastní zdroj, který není zapojen do veřejné sítě není považován za zdroj (podle zákona)ač odpovědi různých úředníků občanům mnohdy říkají něco jiného.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama