A zase to konopí

15. prosince 2013 v 9:57 | Honza |  Postřehy
Tak nějak se poslední dobou nemohu zbavit dojmu, že především velké policejní akce jsou prováděny na základě něčí objednávky. Naposledy tak na začátku listopadu tohoto roku, kdy došlo k zásahům policistů v growshopech na celém území ČR.


Growshopy jsou legální obchody, které se zaměřují na prodej zboží pro pěstování rostlin pod umělým osvětlením. Tedy nejen konopí. Média však tyto obchody označují jako prodejny marihuany a souvisejícího zboží. Protože prodávají i konopná semínka, což vede k názoru (ač neobsahují žádné nebo mají minimální aktivní složky THC), že propagují nelegální drogy.

Stejné nebo obdobné vybavení je však možné sehnat i kdekoliv jinde - hoby markety, hospodářské potřeby či supermarkety. A právě z těchto důvodů považuji zásah za naprosto účelovou šarádu.

Policie samotná tvrdí, že prodejci v těchto obchodech šíří toxikomanii. Tyto obchody u nás fungují legálně již dlouho dobu. Na podzim minulého roku vydal Nejvyšší soud verdikt, v němž uvádí, že growshop nesmí vytvářet svou nabídkou ucelený řetěz (od semínka po joint). Tento judikát celou akci může vysvětlovat - tedy že jej Policie ČR začala prověřovat a vymáhat. A vyzvala tak prodejce k vydání prakticky celého sortimentu zboží - výzva zde.

Faktem však je, že se jedná o koordinovanou akci a zabavování celého sortimentu zboží (který lze nakoupit i jinde) je hodně podivné.

A právě podivnost této akce může souviset s postupným zaváděním konopí jako léku. Avšak pod kontrolou státu a produkovaného farmaceutickými firmami.

Pro léčebné účely je u nás legální užívat konopí od 1. 4. tohoto roku, avšak jde pouze o produkty schválené Státním úřadem pro kontrolu léčiv a tato léčba není hrazena ze zdravotního pojištění. Cenově je pro většinu nemocných tak nedostupná. Zřejmě se předpokládá, že léčiva vyráběná z konopí přinesou zisk farmaceutickým firmám a na základě tohoto předpokladu se likvidují všechny možnosti si je vyrábět (a tedy i konopí pěstovat) svépomocí.

Právě v listopadu došlo k udělení dovozní licence dvěma firmám ministerstvem zdravotnictví. A kšeft se může vesele rozjet. Tedy v případě, že se najdou lidé, kteří si tuto léčbu budou moci finančně dovolit.

Je též "drobnou" zvláštností, že k léčebnému užití se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo využít čtyři typy konopí, které pěstuje jen a pouze holandská firma Bedrocan. Jedná se o nejdražšího monopolního pěstitele a díky tomu vyvstávají pochybnosti o možném záměru či dokonce korupci. Současný stav vypadá tak, že se tu někdo hodně snaží, aby se konopí jako lék dostalo k co nejméně lidem.

Současně se řeší i vydání licencí na pěstování konopí pro léčebné účely u nás. Tuto licenci získají dvě až tři české firmy. Zájem proniknout do byznysu má i bývalý ministr vnitra Ivan Langer, který se měl účastnit schůzek podnikatelů s již bývalým šéfem SÚKL Martinem Benešem. A tak i nejspíše víme, odkud vane vítr.

Shrnuto:
- léčebné konopí je u nás povoleno
- léčba je nastavena tak, aby si ji nemohl téměř nikdo finančně dovolit
- a pěstování svépomocí je stále nelegální (do 5 rostlin jde o přestupek trestaný pokutou)

Na závěr bych nabídl jednu srovnávací otázku:
Kolik lidí loni zabil chlast a kolik tráva?


Další informace:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LZ. LZ. | 17. prosince 2013 v 13:16 | Reagovat

Kolik lidí loni zabil chlast a kolik tráva?
Chlast takových deset tisíc, tráva, toť otázka, vzhledem k tomu, že podle počtu zatčených v ČR nehuli nikdo, podle mých zkušeností každý druhý. Rovněž beztrestnost huleni vede k pocitu, že ani ten pernik není tak špatnj jak říkali ve škole.. a přitom je horší. Vidím co to dělá s lidma.
Můj odhad je, že huleni zabilo jen loni dvacet tisíc pracujicích lidí, tedy dvakrát tolik co alkohol. To že se jich 50 000 taky diky huleni nenarodilo nelza dávat za vinu jen hulení, je to vina především politiků, že nastavili pravidla pro sebe,nikoli pro prosperitu státu.

2 Pavka Pavka | E-mail | 8. ledna 2014 v 19:09 | Reagovat

[1]:Prosím Tě už to nehul. Mluvíš z cesty.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama