Spravedlnost vs. poslanecká imunita

13. listopadu 2013 v 9:46 | Honza |  Vládní svinstva
Ve článcích "Konec kmotrů?" a "Konec kmotrů? ...pokračování..." jsem se zabýval odhalením korupčních praktik dnes již bývalé vlády. Vše bylo prezentováno jako obrovský skandál, který se musí pořádně prošetřit. No a jak to nakonec dopadlo, se podíváme v tomto článku.

Výsledek se dal očekávat.
Vlastně...
Ono je to v našem státě běžnou praxí.
Poslanec (zejména z vládnoucí politické strany) se v případě obvinění z trestného činu vždy schová za poslaneckou imunitu.


Na základě dlouhodobých odposlechů a sledování osob se jednoho krásného dne (tedy bylo to přesněji v noci) pustili detektivové z ÚOOZ do akce, která neměla v našich novodobých dějinách obdoby. Zakuklenci zatýkají, provádějí domovní prohlídky a zabavují tu dokumenty, tu zlato a místy i balíčky bankovek. Celé to vypadá, jako z nějakého akčního filmu o zátahu na mafiánské bosse.

A národ jen kouká a začíná spekulovat, co se bude dít dál. Už proto, že je veřejným tajemstvím, že vládní činitelé si vesele dělají, co je napadne a svůj mandát využívají jen jako prostředek k získání moci a peněz.

Avšak v úterý 16. 7. 2013 rozhodl Nejvyšší soud, že exposlanci Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa (všichni z ODS) budou vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Důvodem je znění článku 27 Ústavy ČR, kdy poslance či senátora nelze trestně stíhat za projevy či hlasování v Poslanecké sněmovně či Senátu (odstavec 1 a 2).

Tato trojice vykutálenců se vzdala svých mandátů a měla za to získat lukrativní posty, tedy obecně známější trafiky. A jak jsem zde již uváděl, jde o úplatek. A tedy i korupci. Tato však je dle rozhodnutí Ústavního soudu nepostižitelná, pokud k ní dojde na půdě Poslanecké sněmovny nebo Senátu.

Řekl bych, že je tu něco špatně. Politici si jsou plně vědomi, že vše hraje pro ně.

Ústavní právník Jan Kysela v rozhovoru pro Právo (zde) uvedl, že v tomto případě celá kauza končí. Byla v přípravném řízení a byla zastavena jen proto, že její podstatná část je dle Ústavního soudu nepostižitelná. Zmínil se též, že jde o hodně absurdní interpretaci ústavy.

Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan uvedl, že to nemusí znamenat úplné zastavení korupční kauzy. Nyní však je potřeba prokázat, že vyjednávání o trafikách byla vedena i jinde, než na půdě Sněmovny.

Bohužel z výše uvedeného také vyplývá, že poslanec nebo senátor může korumpovat a může být korumpován, pokud je toto prováděno ve Sněmovně, protože tam je chráněn poslaneckou imunitou. Rozhodnutí Ústavního soudu tak vyznívá jako precedens pro další takový případ. Je to tam nepostižitelné. A jelikož politikům nejde o nějakou morálku, tak se to vlastně může.

A ač české právo není na precedentech založeno, judikáty Ústavního soudu jsou v tomto výjimkou.

Problémem je též samotná imunita poslanců, která se vlastně vztahuje na všechny projevy a činnosti dané osoby. Jedná se o nejvýraznější narušení rovnosti před zákonem. Je to výjimka, která se dle Jana Kysely iracionálně přifukuje. Tím je tedy jasné čemu a komu to všechno vlastně slouží.

Celá kauza je nyní již jen minimálně řešena. A to jen jako trapný milenecký románek. A korupce je zapomenuta. A tak to stále více všechno dostává nový smysl. Vysvětlením celé situace může být tak blamáž, odvedení pozornosti a zakrytí faktu, že se tu jednalo o obyčejné převzetí moci. Tedy inscenovaný pád vlády. Tak jak se čím dál více spekuluje.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dalin Dalin | 13. listopadu 2013 v 10:51 | Reagovat

...se dalo čekat.A už vůbec mi "neštymuje" podivně VYSOKÝ procentuelní výsledek voleb
strany Andyho Babiše!!...do voleb ho téměř nikdo neznal!Tohle celé mi připadá jako další drancování dańových polatníků (t.j. běžných makáčů ve fabrikách a malých živnostníků)- zkrátka převzetí otěží mezi velkými hráči světa.Holt není úniku....ale v ústech těchto mocnářů přece máme DEMOKRACII tak co by jsme ještě chtěli!Ovšem demokracie se přece dá veřejnosti podávat mnoha způsoby!Takže abych to tady správně definoval - máme setsakra pokryteckou demokracii.....nevím jak Vy ostatní ale JÁ chci demokracii na Antických a Sokratových základech a....SVOBODU!!! :-(

2 josef josef | 1. února 2014 v 22:23 | Reagovat

Áno máš pravdu!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama