Devalvace měny

10. listopadu 2013 v 13:34 | Honza |  Postřehy
Naposledy k tomu došlo v roce 1991. A nyní to tu máme zase. Bankovní rada České národní banky se ve čtvrtek 7. 11. rozhodla zavést intervence s cílem oslabit korunu. Pro nás to znamená zdražení v podstatě všeho.


Ekonomové soudí, že ČNB chce díky slabé koruně a vyšším dovozním cenám zvýšit inflaci. Tato situace může pomoci exportu. Avšak vzhledem k tomu, že se domácí spotřeba a investice ještě stále nevzpamatovaly z finančních propadů, budeme muset čelit vyšším cenám zboží. To v konečném důsledku povede k dalšímu propadu ekonomiky.

Již během jednoho dne na oslabení koruny reagovaly prodejci elektroniky a začali zdražovat. Další na řadě jsou potraviny, doprava, pohonné hmoty...

Je dobré zde připomenout situaci z roku 1991, kdy zdražila například většina základních potravin až na dvojnásobek. A srovnat toto můžeme i s rokem 1953, kdy byla provedena tzv. peněžní reforma, díky níž se hodnota peněz dramaticky snížila. Obě události nelze úplně srovnávat, jelikož byly provedeny jinak a za jiných podmínek. Nicméně se současným stavem mají hodně společného. O úspory a hodnotu peněz přišli obyčejní lidé.

Je celkem zajímavé, že na konci května tohoto roku nám média přinášela podrobné informace o tom, jak v roce 1953 reforma probíhala a celé to vypadalo, jako by nás na něco podobného někdo připravoval.

Je tak naprosto jasné, že banky si dělají, co chtějí a jejich jediným cílem je zajistit zisk a výhody pro vyvolené. Na úkor všech ostatních.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama