Předvolební manipulace

18. října 2013 v 8:09 | Honza |  Volby
Moje "oblíbené" Novinky.cz se letos rozhodly přinést čtenářům informace o tom, jak budou volit vybrané osobnosti kultury, vědy, sportu...
Říkal jsem si nejdříve: "No, je to jenom anketa."
Ale pak jsem se tím začal zabývat podrobněji.


Co je vlastně účelem sdělování informací o tom, kdo koho bude volit?

Informace o politických postojích jsou dle Zákona o ochraně osobních údajů (101/2000 Sb. ) citlivým osobním údajem. Ve spojení se jménem či jiným přímým identifikátorem osoby je tak možné vědět, jaké politické názory osoba má. V tomto případě je zveřejnění těchto informací možné jen na základě zákonem vymezených podmínek (§ 9).

Tyto podmínky se týkají nejen konkrétních oslovených osob, ale také anket, které byly prováděny v ulicích měst (ač u dotazovaných nebylo uvedeno jejich jméno, je známa jejich podoba a tedy minimálně ten, kdo je zná, ví, jaké mají politické názory).

Druhým, neméně závažným, bodem mého zájmu byla jasná snaha o manipulaci s veřejným míněním. Oslovené osobnosti jistě ovlivní svým názorem mnohé občany země. Řeknou si: "Když je volí můj oblíbený herec, lékař, sportovec, pak je budu volit i já."

Současně těmito anketami Novinky.cz zasévají mezi lidi i nenávist k těmto osobám (v případě, že se jejich názory liší). A také vyvolávají nenávist a sváry mezi samotnými občany, kteří se poté v diskusích pod články urážejí, ponižují a napadají.

Ano, každý má jinou povahu a každý na názory, s kterými nesouhlasí, může reagovat trochu jinak. Všichni jsme také odpovědni za své reakce a činy. Nicméně je potřebné doplnit, že média mají velký vliv a dokážou velmi šikovně využít názorových neshod jako zbraně k ovládání.

Tato manipulace je před volbami a za současného stavu země dle mého názoru nepřípustná.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Carlos652 Carlos652 | 18. října 2013 v 20:11 | Reagovat

Naprosto souhlasím se vším, co v článku stojí. Smutná pravda.

2 Milan Milan | Web | 20. října 2013 v 23:05 | Reagovat

Klasika. Máte samozřejmě 100 % pravdu. Obdobné ohlupování lidí dělají i v tzv. vyvážených předvolebních TV diskuzích "vyvolených" stran. Do televize pozvou jen ty strany, které mají podle "objektivních" průzkumů šanci dostat se sněmovny. Další podvod. To, jak průzkumy protěžují např. stranu STBáka Babiše, je až do očí bijící. Prostě, koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama