Boj o "slimky"

30. října 2013 v 9:35 | Honza |  Svinstva z EU
Ač jsem si během svých studijních let taky párkrát zapálil, dnes mi cigarety smrdí a kouření odsuzuji. Ano, vím, že je to každého věc a že nemohu nikomu tzv. hřebíček do rakve zakazovat. Tento článek je tak vyjádřením mého osobního názoru (snad jen doufám, že si po jeho přečtení někdo další uvědomí, že závislost na tabáku není zrovna to nejlepší).


V loňském roce navrhla Evropská komise změny v tabákové směrnici. Hlavním cílem bylo omezit přitažlivost tabákových výrobků zejména pro mladé lidi (ovocné či sladké příchutě, tenké cigarety, obaly vypadající jako krabičky od parfémů...).

Každý rok zemře v EU na následky kouření cca 1,5 milionů lidí. Až 70% kuřáků začíná s kouřením před 18. rokem života, 94% před 25. rokem života. Tyto statistiky jsou nekompromisní a snahám o omezení kouření není tak co vytknout.

Lidé tak musí vědět, co drží v ruce a co to způsobuje. Mnozí kuřáci však stále varováním nevěří nebo je pro ně jednodušší si znovu zapálit.

A právě toho využívají tabákové firmy.
Tedy právě ty firmy, které dlouhá léta lhaly o neškodnosti kouření. Ty firmy, které do tabákových směsí přimíchávají různé příměsi (pro lepší hoření, pro lepší chuť...), které jsou prokazatelně zdraví škodlivé.

Výsledkem tvrdého lobbingu tabákových firem je odmítnutí tvrdých opatření, která byla Evropskou komisí navrhována. Evropský parlament odmítl zákaz tenkých cigaret, regulaci elektronických cigaret a požaduje, aby zdravotní varování zabíralo menší plochu krabičky.

Důvody jsou dle EU čistě ekonomické - možná ztráta pracovních míst, nižší odvody za prodané tabákové výrobky.

Všichni však již tušíme, že důvodem je trvalý vliv tabákových firem na hospodářskou politiku. Jejich manipulativní studie potvrzující pozitivní vliv kouření na ekonomiku jsou známé.

EU nám tak opět ukázala, za koho to vlastně kope.

A nemusíme chodit tak daleko. Nedávno navštívil továrnu na výrobu cigaret v Kutné Hoře prezident Miloš Zeman. Ten je známý svým kladným postojem k tabákovému průmyslu a v jehož prospěch často lobbuje. Naposledy v Bruselu při projednávání právě výše zmíněné tabákové směrnice.


Myslím, že otázka kouření je na každém z nás. Na prioritách a na našem přístupu k vlastnímu zdraví.
Současně však musím říci, že (ač je právem každého z nás si zapálit) nikdo nemá právo poškozovat zdraví jiného. Například tím, že si zapálí v přítomnosti nekuřáka, jehož tak ohrožuje tzv. pasivní kouření. A toto tvrdě prosazuji.

Informace je možné mimo jiné nalézt například na webu česko bez kouře, který vede kampaň na podporu ochrany proti pasivnímu kouření.


A ještě bych si dovolil doplnit jednu věc, která mne doslova nadzvedla ze židle a týká se již popisované návštěvy Miloše Zemana v Kutné Hoře. Při návštěvě tabákové firmy uvedl, že kouření není spojeno se žádným zdravotním rizikem, pokud se kouřit začne po 27. roku života. Protože je prý už organismus vyvinutý. Z lékařského hlediska a ve shodě s vědecky potvrzenými fakty o škodlivosti kouření, je to naprostý nesmysl. A můžeme se tedy pouze ptát, komu toto vyjádření prospívá. A s odpovědí nemusíme chodit daleko, když si uvědomíme, že továrna je ve vlastnictví firmy Phlilip Morris. Tedy firmy, která stojí za množstvím účelových nepravd o kouření.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Johanz Johanz | E-mail | Web | 3. listopadu 2013 v 16:45 | Reagovat

Lepší je nekouřit ja přestal v 28 a až na dvě krátké recidivy nekouřím 30 let. No a ženská, která čpí tabákem je pro mne antisexuální tvor.prostě fuj. :-D

2 BratrCukr BratrCukr | 4. listopadu 2013 v 11:25 | Reagovat

Přesně tak, není nic horšího než se zasněně dívat na krásnou dívku, která poté vytáhne cigaretu a celá romantická myšlenka je pryč...

3 Kloucek Kloucek | 19. listopadu 2013 v 23:21 | Reagovat

Je nadherne koukat na zenu ktera kouri

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama