Je libo trochu americké demokracie?

7. září 2013 v 7:58 | Lúmenn |  Vaše články
Představte si, že jste malé dítko ve třídě plné dalších stejných dětí. Jedno z nich se vám znelíbí a i když vám všichni spolužáci včetně paní učitelky říkají, že ho máte nechat na pokoji, dáte mu pořádnou ránu pěstí do nosu. A tomu, kdo se ho zastane, vrazíte taky.
Tak přesně v této situaci se nyní nachází USA, když se rozhodli, že další zemi v řadě "přivezou demokracii". Tentokrát je na řadě Sýrie.
Nejsem odborník na blízkovýchodní politiku, ale shodou okolností má Liz z této země kamaráda, v současné době studenta medicíny v Česku. Jeho dosavadní život v Asadově režimu byl šťastný - Sýrie vzkvétala, jeho rodině se dařilo a ač křesťané, měli náboženskou svobodu a klid. To se ale teď vinou povstalců mění.


Ano, týchž povstalců, na jejichž stranu se z nepochopitelného důvodu staví Amerika a hraje si na spasitele. Povstalců, kteří pod kánonem militantního islámu brojí proti ženám, západním hodnotám a křesťanům. Povstalcům, za něž se USA staví a chtějí jim pomoci v boji proti "zlému autoritativnímu režimu odporného a zvráceného Bašára Asada", který prý použil chemické zbraně.
Důkazů je málo. A jen selský rozum stačí k tomu, aby člověk pochopil, že Asad neměl žádný důvod tyto zbraně použít, už vůbec ne na svoje vlastní civilisty. A většina zemí světa to očividně chápe také a proti útoku na Sýrii se staví, seč může, včetně takových věrných spojenců USA jako je Velká Británie.
USA ale nezastaví nic a tak konflikt na Blízkém východě nejspíš zahoří dřív, než bys řekl "protichemická jednotka". Což přinese jen to, že spojenec Sýrie, Írán, na nějž mají Spojené státy už dlouho spadeno, se do války pustí taky. Že by tohle byl ten pravý cíl Američanů? Ropa je prostě artikl, jenž se neodmítá.


Náš kamarád z Německa dnes prohlásil, že jediný způsob, jak se Američani učí zeměpis, je válka. Je mi z toho smutno. OSN je očividně jen loutková organizace bez jakékoli reálné moci a to, že s americkým útokem nesouhlasí, dávají najevo jen slovy a prázdnými diplomatickými gesty a nakonec celé NATO půjde do války taky, protože USA si zase prosadí svou. Nikoho nezajímá, co my na to, nikoho nezajímá, že rodina Lizina kamaráda bude trpět a možná někdo z nich ve válkou zmítaném Damašku zemře. Všem je ukradené, že Řecko je pod náporem uprchlíků, co umírají na moři, že tam někde žijí lidé, kteří mají děti a svoje sny a všechno jim válka vezme. Válka, která klidně může přerůst v celosvětový konflikt. A nám nezbývá, než bezmocně přihlížet a doufat, že se to vše rychle přežene. Jak dlouho ještě půjde píchat do vosího hnízda? A kdy americká "demokracie" dorazí i k nám?


Článek převzat z lumen.blog.cz se svolejím jeho autorky.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 David David | 7. září 2013 v 23:13 | Reagovat

Člověku je z Ameriky na blití... :-!

2 Muradin Muradin | 24. prosince 2013 v 1:03 | Reagovat

Smrt všem američanům sláva Bin ládinovi,to byl jediný člověk co se skutečně postavil těm americkým sviním

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama