Co nám vlastně Edward Snowden odhalil? - 2. část

4. září 2013 v 9:53 | Honza |  Šmírování
Celý projekt Prism monitorování a shromažďování veškerých dat, která pochází z komunikace telefonické a elektronické, včetně informací o internetové aktivitě, je vysvětlován a obhajován jako něco důležitého a potřebného. Prý nás tak tajné služby chrání před terorismem a zločinem. Edward Snowden však bezpochyby odhalil, že je to vše prováděno pro účely lepší kontroly všech a všeho.


Jak na odhalení zareagovaly Spojené státy?

Monitorování a shromažďování dat nebylo popřeno (popření je přitom jednou z nejznámějších a nejvíce využívaných taktik tajných služeb - my to neděláme a jestli to prý děláme, tak to není pravda) a dokonce bylo potvrzeno s vysvětlením, že to vlastně prováděno pro naše dobro.

Současně však byl zdroj informace Edward Snowden obviněn ze špionáže a vláda USA vyvíjí veškeré úsilí pro jeho zadržení. Zastává totiž názor, že zveřejnění tajných a současně zločineckých a protiústavních činů je zločin. To samo o sobě hodně hovoří v prospěch pochybností o svobodě a demokracii v USA. Ve skutečnosti tam tedy demokracie končí v bodě, kde začínají zájmy mocných. Neboť označovat zveřejnění informací o zločinném sledování občanů za zločin je nutné považovat za zvrácené a poškozující samu podstatu demokracie.

Snowden tuto taktiku USA vyjádřil v kritice Baracka Obamy, který již krátce po nástupu do své funkce zrušil vyšetřování systematického porušování práva, rozšířil a prohloubil různé protizákonné programy a odmítl zastavit porušování lidských práv.

Uvedl k tomu také toto: "Je důležité si uvědomit, že mě označují za zrádce lidé jako bývalý vicepremiér Dick Cheney. To je člověk, který pro nás vytvořil právo pro úřady odposlouchávat lidi bez soudního příkazu jako provizorní zkoušku na zvěrstva spáchaná tím, že podvodně vyvolal konflikt, v jehož důsledku zemřelo více než 4400 a bylo zraněno téměř 32 000 Američanů a usmrceno 100 000 Iráčanů. To, že vás Dick Cheney označí za zrádce, je největší čest, jaká se Američanovi může dostat."


Azyl

Po zveřejnění tajných informací se Snowden nějakou dobu ukrýval v Hongkongu. Tamní úřady byly požádány o jeho vydání. Nechtěly se jím však zabývat minimálně do té doby, než by americká vláda objasnila monitorování komunikace. Čína se již z principu nejspíše americkým nátlakem nechtěla zabývat. V té době také požádal o azyl v Ekvádoru.

Na konci června Snowden odcestoval do Moskvy. Jelikož zůstal na terminálu letiště a tím nevstoupil na půdu Ruska, odmítl prezident Vladimir Putin jeho vydání do USA. Také doplnil, že Rusko nemá z USA dohodu o vydávání občanů.

Ekvádor, který řešil možné udělení azylu, váhal kvůli klíčové obchodní dohodě (Andská dohoda o preferenčním obchodu) s USA. Tuto dohodu nakonec vláda prezidenta Rafaela Correy odmítla, aby se Ekvádor nemohl stát obětí amerického vydírání ohledně žádosti Edwarda Snowdena. Současně svůj vzdor vůči USA Ekvádor doplnil i nabídkou 23 milionů dolarů, které by Spojené státy mohly použít na kursy v dodržování lidských práv. Azyl však Snowdenovi Ekvádor neposkytne.

Na základě tohoto stavu Snowden požádal o azyl v Rusku. Pro tuto možnost by však dle prohlášení prezidenta Putina musel přestat zveřejňovat tajné informace. To však pro něj nebylo přijatelné a svou žádost následně stáhl. Žádost o azyl podal i v dalších 19 zemích.

Jednou ze zemí je i Bolívie a právě v tomto případě se odehrálo něco, co jasně dokazuje naprostou podřízenost Evropy vůči zájmům USA. Dne 3. 7. se vracel bolivijský prezident Evo Morales z konference v Moskvě. Jeho prezidentský speciál byl na žádost USA odkloněn do Vídně, jelikož Francie a Portugalsko odmítly vstup letadla do svého vzdušného prostoru (na to právo mají, nicméně další vývoj situace naprosto překračoval jakékoliv hranice). Ve Vídni bylo donuceno podrobit se prohlídce, zda se na jeho palubě Snowden neskrývá. Evropské státy totiž byly informovány, že na palubě letadla Snowden je. Ve skutečnosti tomu tak nebylo a celá situace tak je tím, jak ji vnímá Bolívie. Tedy jako nepřátelský akt americké vlády, která zneužila evropské úřady.

Evropské státy se k této nezákonné ukázce stupidity přidaly i přes ten fakt, že jsou samy rozzuřeny monitorováním ze strany USA.


Co nám vlastně Edward Snowden odhalil?

Jak již bylo uvedeno výše, ani nás šmírují. A to kdekoliv a kdykoliv. A my o tom víme.
Důležitější je však to ostatní.
Nyní již víme, že pro USA se nezákonnost stala standardem. Je pro ně naprosto normální porušovat suverenitu ostatních států a ohrožovat jejich obyvatele. Vše pro svůj vlastní prospěch a údajnou ochranu své vlastní bezpečnosti. Zneužívají svého postavení ve světě a nikdo je zatím nedonutil nést za jejich zločiny odpovědnost. Amerika globálně likviduje lidská práva a ještě nám říká, že je to tak správně. Toto je jasný základ děsivého dystopického systému, který si USA buduje a kterým plánuje ovládat svět.

Před šedesáti lety varoval Američany francouzský filozof a spisovatel Jean-Paul Sartre:
"Vaše země je nemocná strachem... nebuďte překvapeni, jestliže budeme křičet z jednoho konce Evropy na druhý: Pozor! Amerika má vzteklinu! Přerušme s ní veškeré styky, jinak nás taky kousne a my také zešílíme!"
Vystihl to přesně.


krátký film Verax (jméno pod kterým nejdříve Snowdem při komunikaci vystupoval)
"Nakonec se Obamova administrativa nebojí informátorů, jako jsem já, Bradley Manning nebo Thomas Drake. Jsme bez státní příslušnosti, uvězněni a bezmocní. Ne, Obamova administrativa se takových lidí nebojí. Bojí se informované a rozzlobené veřejnosti požadující ústavní vládu, jak je slíbeno - a tak by to mělo být."
Edward Snowden 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nemesis Nemesis | 12. září 2013 v 20:42 | Reagovat

mrchy americký, chcou jen kontrolovat svět terorismus je jim ukradený, to US vláda je největším teroristou

2 Roman Roman | 7. prosince 2013 v 10:19 | Reagovat

Fuck the u.s.a. [:tired:]  8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama