Penzijní reforma v Rakousku

26. srpna 2013 v 10:37 | Honza |  Ze světa
Součástí penzijní reformy již padlé vlády je tzv. II. pilíř. O něm jsem zde již několikrát psal. Také jsem se zmínil o tom, že nás kde kdo přesvědčoval, že je vstup do něj tím nejlepším, co můžeme udělat.
Politici horlivě předkládali argumenty pro vstup a média nám servírovala jednu reklamu za druhou. Vše ale bylo jaksi podivné. Protože nám byla ukázána jen jedna strana mince - tedy ta, která se hodila do plánů Miroslava Kalouska a Jaromír Drábka.
A tyto plány nepočítaly s tím, že reforma lidem pomůže. Spíše se jednalo o způsob, jak z nás dostat peníze, které brzy zmizí v nenávratnu.


V roce 2002 proběhla v Rakousku podobná masírující kampaň o nutnosti penzijní reformy s tím, že pouze systém soukromých fondů tamní občany ochrání před bídou ve stáří.

Na slib výnosu více jak 6% se nechalo nachytat cca 5,2 milionu Rakušanů.

8. července tohoto roku zveřejnil týdeník Profil rozsáhlou analýzu, která jasně ukázala, že tento systém je nefunkční a naprosto diletantský (další info v článku z 9. 7. zde). Celkové zhodnocení se nakonec pohybovalo kolem 2,8% a náklady fondů pohltily až 50% výnosů. Výsledkem je, že tato investice nepokryla ani inflaci a způsobila ohromné ztráty.

Naši politici a média o tomto mlčí.

Padla nám vláda, ale vyhráno nemáme.
V článku "Opatrně s tím Rusnokem" jsem se zmínil o tom, že nový premiér je zastáncem penzijní reformy a rád by zavedl povinnost vstoupit do II. pilíře.
Dejme si pozor na ty, kdož jsou ve vládě.
Protože mají stále ty samé priority.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ondik ondik | 28. srpna 2013 v 23:20 | Reagovat

Je vidět, že přípravě tohoto článku jste obětoval kus života.

2 Queen Queen | 1. října 2013 v 19:42 | Reagovat

Naklady penzijnich fondu jsou prece jasne dane, jak muzou pohltit 50% zisku????

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama