Manipulace s cenami ropy

23. srpna 2013 v 15:18 | Honza |  Ze světa
Asi před dvěma měsíci proběhla médii informace, že panuje podezření o manipulaci s cenami ropy. Tato informace velmi rychle upadla v zapomnění. Proto se jí zde budu věnovat.


Dle Evropské komise firmy BP, Royal Dutch Shell a Statoil uzavřely kartelovou dohodu, domlouvaly se a upravená data poté hlásily agentuře Platts, která je jedním z klíčových tvůrců cen na komoditních trzích. I drobné zkreslení cen u agentury Platts totiž má za následek výrazné ovlivnění ceny ropy ve světě, ale i ceny dalších komodit. Situace má trvat již od roku 2002.

Platts každý den určuje (vypočítává) tzv. referenční cenu dle informací o nabídce a poptávce. Dle této referenční ceny pak stanovuje ceny pro zbytek trhu. K manipulaci tak může dojít v případě, že Platts obdrží od výše zmíněných firem jen určitá vybraná data, která budou zohledňovat a v konečném důsledku i zvýhodňovat jen část trhu.

I na malém výkyvu ceny se totiž dá ohromně vydělat nebo prodělat. Tedy pokud se obchoduje ve velkých objemech.

Že cena ropy je dnes odtržena od reality, je známo i z jiných zdrojů. Na cenu má vliv i velké množství spekulativních operací. Velké množství finančních prostředků je směřováno do hedgeových fondů, které mají omezené spektrum investic. Kromě dluhopisů a akcií jsou to i komodity. A tyto investice (papírové spekulace) mají na trh také nezanedbatelný vliv.

Vzhledem k tomu, že komoditní a finanční trhy dnes ovládá skupina jednotlivců, která se neštítí ničeho pro svůj zisk, je celá situace o to více alarmující.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama