Dezinformační taktika médií

8. srpna 2013 v 8:46 | Honza |  Mediální cenzura
Prakticky bez přestání sleduji média a jejich snahy o manipulaci a dezinformaci v podstatě všech důležitých informací, které se k nám dostávají. Tento článek se tak zabývá několika taktikami, které média využívají, aby nám sdělila, co si máme myslet.


Informace mohou sloužit jako zbraň a v rukou manipulátora jsou mnohdy zbraní velmi ničivou. Techniky manipulace jsou dovedeny k dokonalosti a je dobré je znát.

Nejdříve se musíme uvědomit a přijmout fakt, že investigativní žurnalistika je již dávno minulostí. A že důkladné vyhledávání a prověřování informací dnes nahradily tzv. "TV komentáře", které jen děj nebo událost popisují a obalují ji mazlavou hmotou složenou z korektnosti, lži či sociálního inženýrství.

Podívejme se na několik taktik, které média využívají:

Náš nepotvrzený zdroj
Dosti často je citován tzv. nejmenovaný (rozuměj nepotvrzený) zdroj, který má mít přehled o dané situaci. Většinou se prý jedná o někoho uvnitř, kdo pro média informace vynáší a kdo je detailně informuje. Někdy je to i údajný expert na danou problematiku. V každém případě však nevíme, kdo to je a nemáme možnost si jeho informaci nijak ověřit. Média však předkládají jeho informace jako věrohodné a na 100% pravdivé.

Bylo tam deset extrémistů (v tisícovce demonstrujících)
Dosti často jsou vyzdvihovány nepodstatné detaily na úkor celkového obrazu situace. Je pro ně důležitější upozornit na drobnosti a tím přehlížet důvod vzniku události nebo situace. Celá situace je pak snadněji bagatelizovatelná a její dopad tak lépe mírněn.

Řekneme vám to 100x... I když je to pitomost...
Jde o tzv. přetěžování. Tedy zahlcování nepodstatnou informací, která má zakrýt daleko důležitější problém. Využívá se většinou tématu, který dokáže masu citově zasáhnout a pro jistotu se to do ní tluče patřičně dlouhou dobu. S cílem lidi zblbnout a odvést je od reality.
Od skutečných problémů k věcem, které nemají žádnou důležitost

Když to nemůžeme znevážit, tak o tom nemluvíme
Vyzobávání je taktikou, která umožňuje zamlčet podstatná fakta, která nejdou jiným způsobem obejít. Prostě se o nich nemluví a média se tváří, že tato fakta vlastně vůbec neexistují a i zmínka o jejich existenci je vlastně smyšlenkou.

Důsledek je mediálně zajímavější než jeho příčina
Častěji se poukazuje na důsledky nějakého stavu, než na stav samotný. Nehledají příčinu stavu a detailně popisují jeho následky, protože je možné je lépe zmanipulovat a využít proti nám.

Jsou to jen hlupáci
Taktika podporující víru veřejnosti v to, že je hloupá, nevzdělaná a vulgární a musí proto poslouchat ty vzdělané, chytré a uhlazené. Zde by se dala zařadit i metoda, která pracuje s intonací a stylem jednání, jako by byl posluchač či divák dítě nebo mentálně zaostalý. Tím také podporují názor, že vlastně být průměrný nebo podprůměrný je v pořádku a na důležité věci tu jsou jiní.

Debatujte jen podle našeho scénáře
Výměny názorů, veřejné debaty či televizní diskuse jsou vedeny vždy jen jedním směrem a jsou v nich podporovány jen určité názory. Vše ostatní je kritizováno, zesměšňováno a nepřijímáno jako nesprávné a někdy i nebezpečné. Média často využívají omezující prostředí, kde nedávají možnost vyjádřit opoziční názory a protěžují jednu stranu.

Vlastně si za to můžete sami
Jde o neustálé spílání, kdy nám média připomínají, že všechny naše problémy jsou vlastně způsobené naší vinou a že tedy vlastně nemáme důvod si stěžovat. Tato velmi zvrácená strategie se nás snaží přesvědčit, že viníkem je vždy oběť.


Média nám neříkají pravdu. Říkají nám, že to co nám předkládají, je pravda. To je podstatný rozdíl. Je potřeba si tento rozdíl uvědomit a chovat se podle toho.

V některém z dalších článků se podrobněji podívám na manipulaci v internetových diskusích. Tedy v diskusích na zpravodajských serverech, kde se to hemží placenými tapetovači. Známější jsou pod označením trollové.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Carlos Carlos | 8. srpna 2013 v 10:56 | Reagovat

Ano, je to přesně popsaná  skutečnost, kdy nám nédia podsouvají jen takové informace, které nám mají být podsunuty a odvádějí pozornost od příčin problémů. Zesměšňování, urážení protivníků a názorových oponentů je standardem.
Spoustě lidí ale tyto manipulace nevadí. Vždycky si vzpomenu na scénu z filmu Hej rup! (1934), kde F. Filipovský říká J. Voskovcovi: "Píšou to v novinách, tak to musí být pravda!" Voskovec opáčí: "A vy věříte všemu, co se píše v novinách?" Takže nihil nuove sub sole.Ale co s tím? :-(

2 vašnosta vašnosta | 9. srpna 2013 v 8:16 | Reagovat

tv noviny nesleduji přes  10 let. Nemam zapotřebí sledovat takové bludy .Přiznam se teda že parkrát do roka se na tu sračku v telce podivam ,ale většinou to nedokoukám do konce .

3 kiki kiki | 9. srpna 2013 v 18:58 | Reagovat

Přesně tak nevěřit je to manipulace lidmi-nesbírat informace z televize hlavně zaručeně pravdivé zprávy O_O

4 Dalin Dalin | 9. listopadu 2013 v 14:54 | Reagovat

Preji autorovi hodne sil a vytrvalosti pri jeho objektivni praci pro nas-bezne danove sily. Diky za Vase stranky - jen doufam,ze nebudete zablokovan jako ja. P.S. novinky mne sejmuly jiz davno - asi nesplnuji  striktne smerovana pravidla totalitni mocenske demokracie.:-)

5 Jana Jana | 19. prosince 2013 v 20:29 | Reagovat

Kde se tedy vzdělávat a informovat o tom, co se skutečně ve světě a zde děje? Kde hledat nezmanipulované zdroje?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama