Co nám vlastně Edward Snowden odhalil? - 1. část

14. srpna 2013 v 9:39 | Honza |  Šmírování
Celá situace je díky médiím tak známa, že jsem se jí podrobněji nechtěl zabývat. Nicméně okolnosti navazující na odhalení změnily můj názor.

Vlastně se to předpokládalo a bralo se to jako jistý fakt. Že nás tajné služby sledují a monitorují naši veškerou komunikaci v zájmu údajné národní bezpečnosti. Ale až Edward Snowden však řekl veřejně, že to tak skutečně je. A odhalil tím projekt monstrózních rozměrů.


První informaci přinesl 6. 6. 2013 deník Guardian.

Edward Snowden je jakožto bývalý technický asistent v CIA v současné době zaměstnán ve zbrojovce Booz Allen Hamilton, v níž plní úkoly jako externí pracovník pro NSA. Deníku Guardian poskytl během několikadenních rozhovorů informace o největším sledování komunikace tajnými službami.

Toto odhalení zcela určitě neprovedl z důvodu nějaké vlastního prospěchu. Před tím si žil hodně dobře. Měl roční plat kolem 200 000 dolarů a žil na Havajských ostrovech. Také se mu nejednalo o nějaké zviditelnění. Už proto, že se mediální publicitě vyhýbá a jak uvedl, je si plně vědom toho, že se stane osobou nepohodlnou. Jelikož pracoval pro tajnou službu, ví, že se nyní dostal na seznam cílů určených k likvidaci.


O co se vlastně jedná?

NSA ve spolupráci s tajnými službami dalších států monitorují v rámci systému Prism veškerou naši komunikaci. Toto monitorování je nyní (po odhalení) vysvětlováno obehraným "jde o boj s terorismem". Data jsou shromažďovány po celém světě a jejich objem a šíře záběru monitorování daleko překračuje všechny myslitelné hranice.
Systém má mít kapacitu pro individuální hledání v reálném čase u konkrétního druhu komunikace podle různých kritérií, jako je emailová adresa, telefonní číslo, ale i podle klíčových frází či jmen.
Do tohoto programu jsou zapojené i přední technologické firmy, jako je Microsoft, Apple, Google či Facebook. Tyto společnosti svou účast popírají. Dle zveřejněných informací však minimálně podnikly opatření, díky nimž NSA ulehčily přístup k datům uživatelů jejich produktů. To také říkají interní dokumenty NSA, dle nichž je spolupráce mezi NSA a technologickými firmami trvalá a hluboká.

Nikdo z USA nezpochybnil informace, které Snowden zveřejnil. A dokonce sám Barack Obama potvrdil, že k tomuto sbírání informací dochází. NSA a FBI jsou přímo napojeny na centrální počítače internetových firem a s jejich souhlasem získávají citlivé soukromé informace o všech uživatelích. Tedy mají přístup k emailům, dokumentům, kontaktním údajům, fotografiím, komunikaci prostřednictvím sociálních sítí a chatů a další. Je tedy tím potvrzeno monitorování veškeré internetové aktivity. Současně bylo potvrzeno i monitorování telefonické komunikace. A vzhledem k vývoji technologií i komunikace prostřednictvím SMS a MMS.
Obama jedním dechem také dodává, že se nejedná o kontrolu toho, co lidé říkají a co píší. A že je vše jen archivováno pro naši větší bezpečnost. Tedy pro případ "co kdyby".

Jsme tak svědky pomalého a tichého budování celosvětového dystopického systému, totalitní společnosti, která bude mít všechny pod kontrolou a všechny bude moci ovládat.


V Evropě se také špehuje

Nenechme se ukolébat. I nás se to týká.
Velká Británie je na tom prý ještě hůře než USA. GCHQ monitoruje komunikaci, kterou poté předává NSA v rámci operace Tempora. Vše je opět vysvětlováno nutností tento monitoring provádět.
Francouzská DGSE provádí systematické monitorování a sbírání dat, k nimž má poté přístup NSA a i ostatní francouzské zpravodajské služby.
Podobně se k tomuto špehování staví i ostatní státy Evropy. Lze předpokládat, ač se k tomu nikdo u nás nevyjádřil, že se toto týká i České republiky, která je pověstná úslužností vůči USA a EU.


V další části tohoto článku se podíváme, jak USA zareagovalo a co nám tím vlastně řeklo.


Otázkou není, proč bych se měl bát monitorování, když nedělám nic špatného. Otázkou je, proč jsem monitorován, když nedělám nic špatného.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jan Hrbek Jan Hrbek | E-mail | 25. srpna 2013 v 11:10 | Reagovat

Správné konstatování : PRAVOU TOTALITU JSME NEPOZNALI - TOTALITA TEPRVE ZAČÍNÁ !

2 Juraj Mudrík Juraj Mudrík | 18. srpna 2015 v 23:04 | Reagovat

skúste si prečítať NIKTO SA NESKRYJE, to je kniha z informácií od SNOWDENA ak ztam Greenwald neprimiešal nejaké osobné názory https://zn.sk/kniha-g-greenwalda-nikto-sa-neskryje-zdroj-snowden v článku vidno jednu fotku, keď som si bol dneska v pante pozrieť knihu a našiel som si tú dvojstranu. Čítam že Facebook je sledovaný. Rozumné argumenty vysvetlia prečo o to úrady usilovali. Preskočil som aj na nejaké systémy, ktoré používajú. A tí úradníci si to medzi sebou písali ako keby šlo o beežnú komunikáciu. Ale pritom to su drzé svinstvá na ľudí. Odchytávanie informácií o každom. Čo by bolo, keby Snowden nespravil čo spravil?... boli by sme pokojní naďalej.

nikdy som neprečítal celú knihu. mám dojem, že toto bude jediná kniha čo prečítam a potom už nič viac nepotrebujem. Mám tiež dojem že si ju skočím kúpiť už zajtra, lebo finančne na tom nie som ideálne a tak zvažujem. Otázne je, či sa to Snowdenovi oplatilo, keďže do konca života bude štvancom.

Myslím že ak by ste sa pustili do tejto knihy, máte námety na články. Neviem či slovenský preklad nezničil originálne materiály. Skúste si nájsť originál anglickú.

3 PROVÁSPANBIGNOPE PROVÁSPANBIGNOPE | E-mail | 5. října 2015 v 18:17 | Reagovat

"Otázkou není, proč bych se měl bát monitorování, když nedělám nic špatného. Otázkou je, proč jsem monitorován, když nedělám nic špatného." Protože jinak je to jako Ruská Ruleta. Jednou si mozek prostě vystřelíš. Je to jako říct: Když vypiji chemikálii na 100% přežiji. Prostě pro méně chápavé, je to hra s ohněm.

4 Mako03 Mako03 | E-mail | 27. července 2017 v 19:58 | Reagovat

[3]:
OMG!!!!
To je ako by si sa pytal, preco maju lietadla ciernu skrinku ked nehavaruju???
[3]:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama