Soužití s Romy

30. července 2013 v 8:08 | Honza |  Postřehy
V těchto článcích - zde, zde a zde jsem se zabýval soužití Romů a majority. V tomto článku bych se rád podíval na to, proč je situace vyhrocená a proč je v tomto státě tolik nenávisti vůči Romům.


Současné problémy jsou způsobeny především neschopností odpovědných úředníků a tedy i vlády situaci řešit. Místo tvrdého postihování kriminální činnosti tu máme pozitivní diskriminaci, díky níž jsou Romové zvýhodňováni na úkor ostatních. Nemám nic proti pomoci, ale pomoci si je potřebné vážit a zejména je nutné ji nezneužívat.

S tím souvisí i vztah občanů romské národnosti ke státu a právnímu řádu. Jako občané České republiky jsou povinni dodržovat zákony a jejich práva a povinnosti jsou tak stejná jako práva a povinnosti majority. Je však nepříjemným faktem, že v případě Romů se často dělají ústupky, které jsou vysvětlovány nebo obhajovány jinou mentalitou tohoto etnika. Je ale také na druhé straně faktem, že u jiných národnostních etnik, žijících na území naší země, se toto nedělá.

Je smůla, že kdokoliv poukazující byť jen na podivnosti vztahu majority a Romů je ihned označen za rasistu. Podívejme se na to, co je to vlastně rasismus. Jeho definice zní - teorie či ideologie hierarchizující skupiny obyvatel podle rasového klíče. Často bývá zaměňován s rasovou nesnášenlivostí. Takže když majorita útočí na romské etnikum, je to rasismus. A když romské etnikum útočí na majoritu, pak se jedná o co? Samozřejmě taky rasismus, protože pokud je útok motivovaný barvou pleti, pak to není nic jiného. Avšak takto útoky Romů nejsou téměř nikdy označovány. Kdežto pouhý nesouhlas s tím, že romské etnikum je zvýhodněno, je jako rasismus označeno. Nepřipadá vám to trochu divné?

Krátce bych se tu i zmínil o demonstracích, které mají poukázat na problematické soužití. V průběhu těchto demonstrací jsme svědky nasazení velkého množství policejních jednotek, velkých manévrů a různých opatření. Co si o tom všem ale máme myslet? Policie silou potlačuje protesty, jejichž součástí jsou mnohdy vyděšení a nespokojení občané, kteří se bojí jít po ulici. Místo toho, aby se věnovala řádnému potírání romské kriminality a vymáhání dodržování pořádku. Protože zákony platí pro všechny stejně.

Proč se tedy lidé v tomto státě bouří proti současnému stavu soužití s romským etnikem? Jsou znechuceni a rozčileni dvojím metrem a neschopností odpovědných osob. Cítí se ohroženi a nemají důvěru v policejní složky, které nejsou schopny účinně reagovat a chránit slušné občany tohoto státu.

Není to problém rasistický, jak se nám mnohé spolky na ochranu lidských práv a média snaží namluvit. Je to problém vnímání práv a povinností. Je to problém neochoty některých nepřizpůsobit se právním normám země, v níž žijí. Je to problém sociální.

Závěrem bych rád uvedl, že posuzovat nespokojenost s jednáním Romů (vyjadřovanou slovy, písmem nebo i účastí na demonstraci) jako rasismus, je zbabělým činem, kterým se posuzovatel dopouští svalování viny za současný stav na nespokojeného, který vlastně jen vyjadřuje svůj názor. Sám posuzovatel je tak tímto viníkem stavu, jelikož tím dává ruce pryč od jakéhokoliv řešení situace.


A ještě jedno poučné video...


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 vašnosta vašnosta | 31. července 2013 v 19:32 | Reagovat

co mam delat ? zase si me pozvali ke komisi ze mi seberou invalidni duchod. kdyby mi radeji dali příspjevek at si mohu koupit kopresor a poradne si mohl dofoukat galusky k memu voziku na kterem sedim :-(

2 sam. sam. | 23. ledna 2014 v 17:48 | Reagovat

Není to tak jednoduché, oni mají opravdu jinou mentalitu, např. rodina na prvním místě, vzdělání na posledním. A díky vládě tu kvete "obchod s dávkami" na příspěvky na bydlení - trošku se na to mrkněte, zavinila to vláda,daňové poplatníky to stojí desítky milionů a nikdo s tím nic nedělá.

3 Karel Karel | 21. března 2014 v 22:48 | Reagovat

A co, když je to vlastně záměr? Rozeštvat občany tohoto státu proti sobě a tím odvést pozornost od jejich afér, kauz atp...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama