Plán na zdražení elektřiny

3. července 2013 v 14:03 | Honza |  Energetika
V tomto článku jsem psal o klesající ceně silové elektřiny na energetické burze.
Tato nízká cena se logicky projevuje na nižších ziscích dodavatelů, kteří díky tomu vymýšlejí různé finty, jak si zákazníka udržet a jak ho obalamutit, aby v konečném důsledku platil více.
S novinkou přišel i Evropský parlament.


Záměrem jeho návrhu je snížení počtu emisních povolenek, jejichž cena se poté navýší. To přímo ovlivní (mimo jiné) cenu elektřiny, která se tak může zvýšit až o desítky procent.

Jako hlavní důvody jsou uváděny problematický systém obchodování s povolenkami a skutečnost, že novinka donutí průmyslové firmy více investovat do technologií, díky nimž by se emise CO2 snižovaly.

Nemám nic proti snižování emisí CO2. Jde to však i jinak.

Jako hlavní důvod zde vidím jednoznačně snahu o zvýšení cen elektřiny, na což doplatí všichni odběratelé. Logicky tento krok podporují energetické firmy.

Evropský parlament se k tomuto kroku odhodlal ne náhodou. V současné době se do Evropy dostává z USA velké množství levného uhlí, které je díky nárůstu těžby břidlicového plynu nevyužité. Kroky EU tak jasně demonstrují, že prováděné zásahy do trhu slouží především různým korporacím, které lobbují za své ekonomické zájmy.

Samozřejmě i nadále zůstává v platnosti, že systém emisních povolenek je především megabyznys, který nic neřeší. Jejich zavedení a případné rušení je stále jen bojem za ekonomické zájmy toho či onoho. Bez ohledu na odběratele energií.


K tomu bych doplnil ještě jednu souvislost.
Poslanci ČSSD předložili návrh, aby EU stanovila do roku 2030 závazný cíl dosáhnout vyššího podílu produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů. Druhý návrh, který stanovoval konkrétní výši podílu, zatím naštěstí neprošel (hovořil o 40 - 45 procentech).

Nicméně v konečném důsledku to zcela jistě znamená, že se toto EU bude snažit prosadit. A vzhledem k současnému vývoji ceny na podporu obnovitelných zdrojů, kterou hradí každý odběratel, může dojít k jejímu navýšení až na trojnásobek současného stavu.


Co k tomu dodat?
Snad jen to, že se šmejdi stále snaží hledat cesty, jak získat finanční prospěch na úkor všech ostatních.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama