Opatrně s tím Rusnokem

15. července 2013 v 8:20 | Honza |  Vládní svinstva
Za současné situace by se chtělo říci, že každá vláda je lepší, než koalice ODS a TOP 09. Jenže ne všechno je ku prospěchu věci. Jiří Rusnok jmenovaný prezidentem Milošem Zemanem na post premiéra země po odstoupení Petra Nečase má být údajně tím, kdo stabilizuje naši zemi a díky jeho vládě složené z odborníků napraví současnou neutěšenou situaci. To si alespoň myslí nejspíše Miloš Zeman.
Já však říkám opatrně s tím Rusnokem. A tím rozhodně nepapouškuji rétoriku Miroslava Kalouska, kterému teče do bot a tak metá blesky kolem sebe.


A proč to vlastně říkám?
Je dobré vědět, kdo to vlastně Jiří Rusnok je a čí zájmy zastupuje.
Od roku 2012 je prezidentem Asociace penzijních fondů a patří k nejvýraznějším propagátorům penzijní reformy, která je, přiznejme si, absolutně scestná.

Je zastáncem zavedení povinnosti vstoupit do tzv. druhého pilíře penzijní reformy. A to pro lidi od 35 do 40 let věku. Současně považuje za lepší, aby tyto prostředky místo soukromých fondů spravoval stát. Tedy vědomě souhlasí se snižováním odvodů do průběžného penzijního systému, což v konečném důsledku povede ke snížení prostředků využitelných pro vyplácení důchodů současným a nastávajícím seniorům. Co se týče změny správce těchto fondů, pak se jedná vlastně jen o změnu vyjádřitelnou úslovím "z deště pod okap", která rozhodně systému nepřinese větší důvěru.

Jako jeden z mála levicových politiků schvaluje i zvýšení věku pro odchod do důchodu, který je již nyní na hranici fyzické a duševní únosnosti mnohých lidí. Celé to vypadá tak, jako u snah vlády Petra Nečase, která nejspíše měla za cíl snížit počty penzistů (vyšší věk pro odchod do důchodu = vyšší zdravotní a fyzická zátěž = vyšší úmrtnost = snížení objemu vyplácených důchodů).


Hlavním viníkem zhoršení životní úrovně většiny obyvatel této země byl Miroslav Kalousek.
Opatrně proto s tím Rusnokem, protože další podobná opatření by nám zlomila vaz.


S tím souvisí i nabídka postu ministra financí, kterou od Rusnoka přijal neúspěšný kandidát na prezidenta ČR Jan Fischer. Ten dostal přezdívku Želé díky svým "pevným a zásadovým" postojům. Fischer byl premiérem v úřednické vládě od 9. dubna 2009 do 13. července 2010, kdy prokázal svou ohebnost. Po odchodu s postu premiéra uvedl, že v politice nenašel zalíbení, ale brzy se sám nabídl k dalšímu politickému angažmá. Jeho obraty o 180° jsou známy i z doby kandidatury na prezidenta země (například nejdříve kritizoval Zemana, pak se však situace změnila a začal kritizovat Schwarzenberga). Je tak zřejmé, že jeho jediným cílem je získat největší možný prospěch. A jeho jmenování na post ministra financí (tedy nejdůležitější ministerstvo) nepřinese zemi zlepšení. Už proto, že bude opět konat podle zadání někoho jiného (do doby nabídky měl problém splatit výdaje na prezidentskou kampaň, poté najednou získal peníze pocházející z podivných podnikatelských kruhů) a ve svůj prospěch.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama