Konec kmotrů? ...pokračování...

12. července 2013 v 9:02 | Honza |  Vládní svinstva
Vzhledem k tomu, že média a vláda o celé kauze zcela nepokrytě lžou, navazuji na tento článek dalšími informacemi.
Informace o kauze, která média zveřejňují, se nejspíše zcela plánovitě týkají již jen Jany Nagyové a její snahy dosáhnout rozvodu Petra Nečase a utajení jejich společného vztahu. O tom, že tu jde především o uplácení, trafiky a vlivné lobbisty, kteří ovládají dění v této zemi, se takřka již nemluví.
Čekalo se, že se budou řešit podivné zakázky za miliardy a je z toho jen trapná milenecká šaškárna.


Ze všeho nejdříve je nutné říci, že nám jsou sdělovány lživé informace.
V tomto článku z 15. 6. je uvedeno prohlášení Petra Nečase, který uvedl, že o žádném sledování nevěděl a nikdy by jej nepřipustil.
V tomto článku z 16. 6. se však objevila informace, že Jana Nagyová výsledky sledování Petru Nečasovi několik dní před akcí ÚOOZ sama ukázala. Prý jí je někdo nabídl. Petr Nečas se měl vyjádřit v tom směru, že by bylo dobré prověřit, jestli se nejedná o nějakou provokaci.

Pozn.: Na tuto skutečnost jsem upozornil v diskusi článku z 16. 6. Můj příspěvek byl však cenzorem Novinek.cz brzy smazán s odůvodněním, že porušuje pravidla. Cenzorem píši zcela záměrně, jelikož tu nejde o nic jiného než o cenzuru informací.

Celé je nám to vysvětlováno a omlouváno tak, že vlastně Jana Nagyová jen chtěla z důvodu opatrnosti něco zjistit a bylo to vlastně prováděno ve prospěch Radky Nečasové a jako projev dobré vůle.

No nepřipadne vám to jako hodně mimo mísu???

Se zajímavou konstrukcí přišel obhájce Jany Nagyové Eduard Bruna, který uvedl, že jeho klientka popřela osobní motiv jejího jednání. Prý se kolem Radky Nečasové začali objevovat nějací podivní lidé a tak požádala o sledování. Bála se prý, že to jsou Svědci Jehovovi. Tak mě napadá, že tu už chybí jen Aštar Šeran. Neb nijak jinak, než jako standardní oblbovačka, mi to opravdu nepřipadá.

Pozn.: Nějak je těch pohádek poslední dobou čím dál více. O viróze. O dvou sklenkách po práci. O jehovistech... I jihoamerická telenovela je oproti tomuhle slabý odvar.

Ve středu 19. 6. byla Jana Nagyová v ostravské vazební věznici vyslechnuta. Výslech trval pět hodin a nic prý nepřinesl. To alespoň uvádějí média, která se shodují, že přiznala nebo potvrdila jen minimum informací. Prý náhle utrpěla ztrátu paměti. Obhájci však tvrdí, že měla vše dopodrobna vysvětlit. Jedním dechem však také uváděli, že výslech nic nového nepřinesl. Celé mě to tak připadá, že Nagyová vlastně jen vykládá pohádky a zahlcuje vyšetřovatele nesmysly.


Zaměřme se však spíše na klientelismus a trafiky...

V prohlášení Petr Nečas uvedl, že by veřejnost měla rozlišovat tři různé roviny:
- selhání několika osob Vojenského zpravodajství
- případ odchodu tří bývalých poslanců ODS
- vyšetřování klientelistických vazeb
Jako by to spolu vlastně vůbec nesouviselo.

Pokud se však podíváme, proč to všechno vlastně začalo, zjistíme, že nám tu Petr Nečas neříká tak nějak úplnou pravdu. Celá akce začala dle ředitele odboru závažné hospodářské kriminality Petra Šeredy už před rokem a půl. Šéf ÚOOZ Robert Šlachta uvedl: "Cílem klientelistických vazeb byl neúměrný zisk a mělo to mít i určitý podíl vlivu na státní nebo polostátní organizace."

A právě tady se objevuje Jana Nagyová, která jako pravá ruka Petra Nečase je zřejmě klíčovou osobou v celém případu. Podle žalobce se měla podílet na vyjednávání mezi obviněnými a na uplácení. To, že si objednala sledování Radky Nečasové tak může být jen jakýsi bonus.


Ač Petr Nečas těsně po akci ÚOOZ tvrdil, že neodstoupí a že se ničeho nepoctivého nedopustil. Během několika dní změnil názor na své setrvání ve funkci předsedy vlády. Ještě v sobotu 15. 6. sdělil, že rezignovat nehodlá. O den později však již opatrně naznačil, že žádná funkce není doživotní. A ve večerních hodinách oznámil svou rezignaci, kterou podal v pondělí 17. 6. s tím, že v politice zcela končí.

Ze dne na den tak obrátil o 180 stupňů a bylo by dobré vědět, proč tak udělal. Částečně je možné na toto odpovědět jeho slovy. V době, kdy rezignovat nehodlal, bylo to údajně z toho důvodu (mimo jiné), že nechtěl destabilizovat situaci v zemi. O pár dní později sdělil, že odstoupí, jelikož na prvním místě jsou zájmy země. Takže pro neodstoupení i odstoupení má stejný důvod. Podivné.

Vše navíc nasvědčuje tomu, že se ani Petr Nečas nevyhne vyšetřování. V usnesení státního zástupce se i v případě jeho osoby mluví o zneužití pravomoci úřední osoby a uplácení. Otázkou zůstává, zda se případné obvinění podaří prokázat. Celá situace budí dojem, že Nečas celou zodpovědnost hodil na Nagyovou. Buď proto, že je neprůbojný nebo neschopný. Nebo proto, že si nechtěl špinit ruce. Tak nebo tak, podíl na tom jistě má.


Obhajoba "trfikantů" stojí mimo jiné na tom, že na těchto pozicích měli daleko menší plat, než ve vládě. Je však potřeba si uvědomit, že se jedná o pozice v polostátních firmách, velmi lukrativní a dá se předpokládat, že jsou i snadno zkorumpovatelné. Samotný zájem o členství v dozorčí radě většinou nesouvisí s finanční odměnou za tuto funkci. Jde zejména o získání vlivu. Stejné je to i se zařazením poslance do různých výborů. Toto se na jeho platu neprojeví, ale získá tak možnost rozhodovat, korumpovat a být korumpován. Nemysleme si, že poslanci touží být v různých výborech jen proto, že je to baví. Nejvíce šokující je na tom fakt, že to politici považují za úplně normální situaci. Nemravné a trestné činy považují za běžnou politickou praxi. A navíc se nám snaží namluvit, že tyto trafiky vlastně nejsou korupcí, když nabyvatel této funkce finančně tratí. Trestní zákoník toto však definuje naprosto jasně. Úplatek je úplatkem, i když je získána i jen výhoda (třeba jen přístup k informacím) bez ohledu na to, kolik za to má peněz.

Vzhledem k situaci, která nastala v pondělí 17. 6. večer bude celá záležitost daleko složitější. Policie provedla v souvislosti s řešením možné manipulace veřejných zakázek a praní špinavých peněz prohlídku v domě právníka Tomáše Jindry. Podle MF Dnes je Jindra nejlépe placeným poradcem ministra zemědělství Petra Bendla a současně i ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby. No a například Martin Kuba zastává názor, že dělení pozic ve veřejné sféře je legitimní součástí politického rozdělení moci. Do rozhodování o trafikách se dle zjištění policie zapojili i šéfové ČEZu Daniel Beneš a ČD Petr Žaluda.


Společně s premiérem padla i vláda a bylo by dobré se nyní zmínit o tom, co vlastně dokázala. A bude to krátké. Výsledky jsou více než otřesné. Hospodářský propad země je daleko větší, delší, prudší, hlubší… než se čekalo a než je v okolních (s výjimkou Maďarska) zemích. S úsporami to vláda totálně přehnala. Velmi se zhoršila činnost všech resortů - zejména školství, zdravotnictví a práce a sociálních věcí. Vzhledem k neuvěřitelné korupci a zneužívání pravomocí se nicméně podařilo zvýšit počet odhalených případů. Tyto jsou však nejspíše jen špičkou ledovce a většina z nich je úspěšně zametána pod koberec.

Vláda proti korupci údajně bojovala. A to s takovou vervou, že ji přestala nazývat korupcí a označila ji za klasická a běžná politická jednání. Takže politické kšefty, uplácení rebelů trafikami, a složení mandátu výměnou za nějaký post je dnes podle politiků úplně normální situace. Korupce, byť ji politici nazývají jinak, se tak stala podstatou současného politického systému.


Co bude dál?
Nejdříve se řešil nový kandidát na post premiéra země. Jedním z kandidátů byl již zmiňovaný Martin Kuba. Rýsovala se i dohoda mezi ODS a TOP 09. A šlo opět o politické čachry. ODS navrhlo Miroslavu Němcovou. TOP 09 ji jako kandidátku přijalo. A požadovalo na oplátku obsazení pozice předsedy Sněmovny, kterou v tomto případě Němcová opustí, svým kandidátem. Takže se opět jednalo jen o udržení si moci za každou cenu. Jelikož ODS a TOP 09 nechtějí vůbec připustit možnost předčasných voleb, kterých se velmi bojí. Je jim totiž jasné, že by o moc přišly. Mocenská hra, kterou tady někteří stále znovu a znovu rozehrávají, nemá obdoby.

Samotná Miroslava Němcová se v rozhovoru v Hospodářských novinách vyjádřila, že policie svým zásahem ohrozila demokracii a že by se celým jejím průběhem měla vláda zabývat. Je jasné, že když policie začne rozkrývat ohromnou korupci a podivné praktiky ve vládě, tak se mnozí začnou ohánět ústavními principy jenom proto, aby zakryli svůj podíl na zločinech.

ODS ji představuje jako tu čistou a má být jakousi omluvou sebe sama. Je to však podobné, jako s tou čistotou Petra Nečase v době, kdy byl postrčen do čela strany. S kmotry se nespolčila a trafiky kritizovala. Alespoň toto o ní víme. Neboť nic jiného se neprokázalo. Byla však součástí vedení ODS. A o všem věděla a vše viděla. A mlčela. Na otázku, zda by ve vládě udělala nějaké změny, odvětila, že ne. Takže by stále dělala, že nevidí a neslyší. Ona se stále nehodlá umazat a co se děje kolem ní, ji stále nechá chladnou. Omluva je to tak falešná a prázdná.


Nakonec se však potvrdily předpoklady, že prezident Miloš Zeman se bude snažit současnou koalici potopit. A 25. 6. tak premiérem jmenoval Jiřího Rusnoka, který bude mít za úkol sestavit úřednickou vládu. Tento krok naprosto předvídatelně kritizovala ODS i TOP 09.


Situace posledních dnů nám jasně ukázala co je cílem politického soupeření. Je jím moc a finanční či informační prospěch. To vše využitelné ve prospěch jednotlivců na úkor většiny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama